کد خبر: ۱۹۵۳۲
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۵ - ۰۸:۲۰

سرنوشت خانواده هاشمی پس از آیت‌الله

خانواده آیت‌الله هاشمی رفسنجانی همواره در مرکز توجه جریان‌های سیاسی و افکار عمومی قرار داشته‌اند. در طول حیات آیت‌الله، پنج فرزند او هرکدام در برهه‌ای خبرساز شده و کانونی از حواشی را حول آیت الله سیاستمدار ایجاد کرده‌اند!
به گزارش تجارت امروز به نقل از فرارو، شاید تا همین 15 سال پیش، تعبیر آقازاده، فقط و فقط اشاره به فرزندان اکبر هاشمی رفسنجانی داشت اما کم‌کم انحصار این لقب از خانواده هاشمی خارج و به لقبی عام تبدیل شد که به فرصت‌طلبی از موقعیت پدران توسط فرزندان مقامات اشاره می‌کرد.

با پایان حیات آیت‌الله اکبرهاشمی رفسنجانی حالا باید دید حیات سیاسی فرزندان آیت الله چه سرنوشتی خواهد داشت.

برخی ناظران سیاسی می‌گویند حساسیت‌هایی زیاد روی فرزندان هاشمی رفسنجانی، به دلیل موقعیت پدرشان در سپهر سیاسی ایران بوده است و آنها بیش از آنچه که باید زیر ذره‌بین بوده‌اند. ذره‌بینی که تا لحظه دفن آیت‌الله نیز روی خانواده هاشمی گرفته شده بود.

چه سرنوشتی در انتظار فرزندان آیت‌الله هاشمی خواهد بود؟


خانواده هاشمی به حاشیه خواهد رفت!
برخی گمانه‌زنی‌ها عنوان می‌کنند که با فوت آیت‌الله دیگر خانواده هاشمی رفسنجانی در متن تحولات سیاسی نخواهند بود و از این پس به حاشیه خواهند رفت.

مهدی هاشمی پرحاشیه‌ترین فرزند اکبر رفسنجانی بود؛ حواشی‌ای که تا پای تابوت آیت‌الله نیز ادامه داشت و دو ویدئو از آن در فضای مجازی منتشر شد. دو حاشیه متاخر مهدی، یکی در برخورد او با رئیس صدا و سیما در تشییع پیکر آیت‌الله و دیگری هنگام انتقال پیکر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در آمبولانس بود.

چه سرنوشتی در انتظار فرزندان آیت‌الله هاشمی خواهد بود؟

مهدی هاشمی اما در متن زندگی سیاسی آیت‌الله هم نقش داشته است؛ او در دو انتخابات 84 و85 مسئولیت ستاد انتخاباتی وی را برعهده داشته است. یک بار هم مسئولیتی در کمیته صیانت از آراء سال 88 را بر عهده گرفت.

از طرف دیگر حواشی مهدی هاشمی در زمان حیات آیت‌الله نیز زیاد بود. اتهاماتی که بخشی از آن به موقعیت و نزدیکی وی به آیت‌الله مربوط می‌‎شد. مهدی هاشمی سال 88 متهم به "فتنه گری" شد. پس از این اتهام بود که راهی انگلستان شد تا به دفاتر دانشگاه آزاد در انگلستان سرکشی کند. دانشگاه آزاد که آیت‌الله از موسسین آن بوده است و نزدیکان او نفوذ گسترده‌ای در آن دارند. به همین دلیل حاشیه‌ها علیه مهدی هاشمی قدرت گرفت و بسیاری از تعبیر فرار مهدی هاشمی از رسیدگی در دادگاه و اتهاماتش یاد کردند.

علیرغم همه این جنجال‌ها آیت‌الله نسبت به اتهام‌زنی‌ها سکوت می‌کرد و تلاشی برای خاموش کردن اتهام‌زنی‌ها نکرد. در آن سوی اروپا، مهدی هاشمی هم ظاهرا کارهای دانشگاهی‌اش را به پایان رساند و به ایران بازگشت.

بازگشت مهدی هاشمی به ایران با گشوده شدن فصل تازه‌ای از حواشی علیه او همراه شد.

در اولین حاشیه عده ای بر مبنای خبری غلط تصور کردند مهدی هاشمی 2 مهر ماه 91 به ایران باز می‌گردد. به همین مناسبت تجمعی را در فرودگاه امام خمینی ترتیب دادند و طوماری را علیه وی، خطاب به رئیس قوعه قضائیه امضا کردند. اما خبر غلط از آب درآمد و دانشجویان به فرودگاه رفتند اما مهدی هاشمی نیامد.

یک روز بعد از تجمع ناکام برخی دانشجویان، مهدی هاشمی وارد ایران شد. او در فرودگاه بازداشت نشد و فردای آن روز، خودش به دادسرا مراجعه کرد.

عده ای عمده اتهامات او را اقتصادی دانستند اما مقامات قضایی اتهامات او را امنیتی و قضایی اعلام کردند. در نهایت مهدی هاشمی بعد از برگزاری دادگاه های مکرر به ده سال زندان محکوم شد.

در همان زمان برخی رسانه‌های اصولگرا گمانه‌زنی می‌کردند که آیت الله با اجرای حکم زندان فرزندش در این باره موضع خواهد گرفت و نزد مقام معظم رهبری خواهد رفت یا برخی حتی از تهدید به استعفای وی از مجمع تشخیص مصلحت حرف زدند اما حکم آمد، مهدی هاشمی به زندان رفت و هاشمی واکنش عجیبی از خود نشان نداد.

 هاشمی رفسنجانی طبق گفته خودش تنها یک بار با رهبر انقلاب درباره این پرونده مشورت کرده است. وی در شرح این ماجرا و تنها دیدارش با رهبری می‌گوید: «پس از شنیدن حرف‌های مهدی و اتمام ملاقات، درخواست وقت برای دیدار حضوری با مقام  معظم رهبری کردم تا موضوع را با ایشان در میان بگذارم. در جلسه ملاقات با رهبری پس از بازگو کردن آنچه که اتفاق افتاده بود،‌ از ایشان پرسیدم که نظر جنابعالی دراین خصوص چیست که ایشان نیز از من سوال کردند که نظر خود شما چیست؟ بنده عرض کردم برای اینکه فضاسازی نشود و اینگونه القا نکنند که سابقه رفاقت بنده با جنابعالی در رسیدگی به پرونده اثر گذار بوده است، بنده مخالف نگارش نامه هستم که رهبر انقلاب نیز با این نظر موافقت کردند.»

هاشمی می‌گوید: «بیش از این نمی‌خواهم در ارتباط با این موضوع صحبت کنم تا آنهایی که به دنبال فضا سازی بودند شرایط را برای جو سازی های خود مهیا نبینند.»

حالا با فوت آیت الله، مهدی هاشمی گفته است همه جا بدون پدرش برای او زندان است و احتمال زیاد با آرام گرفتن داغ پدر باید به زندان برگردد. محسن اژه ای در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینكه وكیل مهدی هاشمی گفته اتمام مرخصی به مهدی ابلاغ نشده گفت: او به زندان باز می‌گردد.

محسن هاشمی
شاید دور شدن حواشی از خانواده هاشمی موقعیت محسن، پسر بزرگ او را بهتر کند. او کمتر از دیگران فرزندان آیت‌الله خود را وارد حواشی کرده است. محسن هاشمی بیشتر چهره‌ای مدیریتی و غیرسیاسی به خود گرفته است.
چه سرنوشتی در انتظار فرزندان آیت‌الله هاشمی خواهد بود؟

او سال ها مدیر عامل مترو تهران بود. محسن  با پایان یافتن دوره دوم شهرداری محمد باقر قالیباف و به قدرت رسیدن حسن روحانی، گزینه اصلی اصلاح‌طلبان برای شهرداری شهر تهران بود اما به دلایلی این اتفاق نیافتاد. با این حال به نظر می‌رسد در شورای شهر آینده، محسن هاشمی شانسش برای دستیابی به صندلی شهرداری تهران بیشتر شده باشد.

محسن هاشمی جایگاه تازه ای نیز پیدا کرده است. او اکنون بزرگ بیت آیت الله هاشمی است. متولی اجرایی کردن وصیت نامه پدر و همچنین مسئول جمع آوری و انتشار آثار هاشمی رفسنجانی است. احتمالا این نقش برای او حساسیت های زیادی را در پی داشته باشد.

آیت الله هاشمی خاطرات سیاسی خود را سالهاست جمع آوری می کرده است. خاطراتی که بخشی از آن محرمانه است. غلامعلی رجایی درباره خاطرات آیت الله هاشمی از او نقل می کند "مطالبی دارم که اگر یک ورق از آنها منتشر شود پدر همه اینها درخواهد آمد."

چه سرنوشتی در انتظار فرزندان آیت‌الله هاشمی خواهد بود؟

فائزه هاشمی
فائزه هاشمی سومین فرزند هاشمی و متولد 1341 است. فرزندی که نام او در محافل سیاسی بیشتر شنیده می‌شود. او البته فعالیت‌هایی در متن سیاست هم دارد. وی سابقه نمایندگی مجلس دارد و صاحب امتیاز یک روزنامهبوده است و همین‌طور با عضویت در حزب سازندگی به طور رسمی فعالیت سیاسی خود را پیگیری می‌کند. کارها و اظهارنظرهای فائزه موجب می‌شد هر از گاهی آیت‌الله را تحت فشار قرار دهند و حالا احتمالا فائزه هاشمی خیلی در کانون توجه نخواهد بود.

فائزه اما به قطع پرحاشیه‌ترین فرد خانواده هاشمی است. علیه او اظهارات عجیب و غریب زیادی مطرح می‌شد. حتی در زمانی که وی از ورزش بانوان دفاع می‌کرد شایعه کردند که وی با شعار دوچرخه سواری زنان وارد انتخابات شده است.

اما در زمانه‌ای به قدری حواشی علیه فائزه هاشمی غلبه کرد که هر سند هر برج و فست فودی‌ای در ذهنیت مردم به نام فائزه زده می‌شد. 

فائزه هاشمی پس از انتخابات سال 88 متهم به حمایت از فتنه گران شد او در همان زمان تحت فشار زیادی قرار گرفت حتی فیلمی از او منتشر شد که عده ای او را تعقیب می کنند و با کلمات رکیکی به او فحاشی می نمایند. پس از انتشار این فیلم فرد فحاش دستگیر و به زندان محکوم شد.

مدتی بعد خود فائزه نیز محاکمه شد و شش ماه به حبس محکوم شد. او کل دوران حبس را در زندان گذراند.

وی در مراسم درگذشت و تشییع آیت الله با نشان دادن علام وی در قاب تصاویر حضور پررنگی داشت.


فاطمه هاشمی
فاطمه هاشمی دختر ارشد و چهره‌ای نسبتا غیرسیاسی خانواده است. فاطمه هاشمی اما در سال 1377 مبدع فدراسیون ورزشی بیماران خاص بود و در سال 1388 نیز از این فدراسیون استعفا داد اما با آمدن حسن روحانی، او نیز به این فدراسیون بازگشت. فاطمه هاشمی با انجام مصاحبه‌ای دادگاهی شد به شش ماه حبس محکومو در نهایت حکم تعلیقی گرفت.

فاطمه هاشمی از حاشیه‌سازترین اعضای خانواده هاشمی در رابطه با دادگاه‌های مهدی بود. نام او با انتشار ویدئویی بر سر پیکر آیت‌الله و مجادله‌اش با سرلشگر فیروزآبادی بر سر زبان‌ها افتاد.

چه سرنوشتی در انتظار فرزندان آیت‌الله هاشمی خواهد بود؟

یاسر هاشمی
یاسر فرزند آخر خانواده هاشمی رفسنجانی است. یاسر هم جزو فرزندان کم حاشیه آیت‌الله است. به نظر می‌رسد او و فاطمه هاشمی در شرایطی که دیگر لنز دوربین روی خانواده هاشمی زوم نخواهد بود، برای از سرگیری فعالیت‌هایشان آسان‌تر خواهد شد.

اما فوت آیت‌الله برای این چهره خارج از متن، حاشیه ساز شد. پلمپ دفتر وی در ساختمان مجمع منجر به ایجاد حواشی‌ای درباره او شد.
عضویت درکانال تلگرام
نظر شما