کد خبر: ۱۹۷۱۵
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۰:۴۶
مجلس در حال بررسی طرح ساماندهی و اصلاح تعطیلات رسمی،

به جای پنجشنبه‌ها، شنبه‌‌ها تعطیل می‌شود؟

طرح ساماندهی و اصلاح تعطیلات رسمی در کشور روی میزکمیسیون اجتماعی مجلس در حال بررسی است.
به جای پنجشنبه‌ها، شنبه‌‌ها تعطیل می‌شود؟

به گزارش تجارت امروز به نقل از جامعه خبر در کمیسیون اجتماعی مجلس در طرح اصلاح لایحه قانونی تعیین  تعطیلات رسمی کشور تغییراتی لحاظ شده که به گفته اعضای این کمیسیون نیاز به بحث و بررسی زیادی برای تاثیرگذاری این تعطیلات بر اقتصاد کشور دارد. بعنوان مثال در  ماده 2 طرح مذکور تعطیلی روز 4 فروردین به 5 فروردین تغییر پیدا کرده و روزهای 12 فروردین که مصادف با روز جمهوری اسلامی ایران و 15 خرداد مصادف با قیام خونین مردم ورامین حذف می شود.

همچنین در طرح اصلاح لایحه قانونی تعیین تعطیلات رسمی کشور یک ماده به ماده 4 این قانون الحاق شده که بر اساس آن شنبه ها به جای پنج شنبه ها تعطیل خواهد شد.

در این قانون که مصوب سال 86 است ساعات کاری کارمندان دولت 44 ساعت در هفته اعلام شده همچنین در قانون کار هم روز جمعه به عنوان تعطیل هفتگی کارگران با استفاده از دستمزد است که تعداد ساعاتی که برای کارگران ذکر شده از قانون مدیریت خدمات کشوری تبعیت می کند.

در اصل 17 قانون اساسی اشاره شده که مبنای کار ادارات دولتی بر هجری شمسی است و تعطیلی رسمی در کشور هم روز جمعه قرار داده شده و تعطیلی رسمی مدارس کلیمیان در روز شنبه تعیین شده که این مهم مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی را هم به همراه دارد؛ حال با توجه به همه این موارد در تعطیلات تغییرات بنیادی صورت نگرفته و مهمترین بحث آن تعطیلی روز شنبه خواهد بود.

یکی از اعضای این کمیسیون می گوید: یکی از دلایل پیشنهاد تعطیلی روز شنبه ها همسان سازی با تعطیلات کشورهای دیگر است که نمایندگان در نظر دارند جهت تبالات بهتر اقتصادی این روز تعطیل شود. بر اساس این مقایسه، آمریکا 117 روز و چین 115 روز در سال تعطیل هستند درحالی که ایران 78 روز تعطیلی دارد که در رتبه یازدهم قرار گرفته است این درحالی است که  سرانه کار مفید در ایران 15 است اما آمریکا با این تعداد از تعطیلات،  سرانه کار مفیدش 42 است و این نشان می دهد کشورهایی که تعطیلات بیشتری دارند سرانه کار مفیدشان بیشتر است.

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما