کد خبر: ۲۰۰۴۱
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۲۵

لباس‌عروس سلطنتی ملکه ویکتوریا +تصاویر

ملکه ویکتوریا، یکی از شناخته شده ترین ملکه های انگلستان کبیر است که به مدت ۶۴ سال بر انگلستان و ایرلند فرمانروایی می کرد و دومین سلطنت طولانی تاریخ انگلیس را دست دارد. او در سال ۱۸۱۹ به دنیا آمد و در ۱۸ سالگی به سلطنت رسید و در سن ۲۱ سالگی نیز با عموزاده خود، شاهزاده آلبرت ساکس ازدواج کرد.

تجارت امروز/ در زمان ملکه ویکتوریا، استفاده از لباس های رنگی برای عروس امری رایج بود اما ویکتوریا برای لباس عروسی خود، رنگ سفید را برگزید و بسیار مورد توجه واقع شد. گرچه ملکه ویکتوریا نخستین ملکه ای نبود که از رنگ سفید به هنگام عروسی استفاده می کرد و پیش از او هم چنین اتفاقی در میان دیگر ملکه ها افتاده بود؛ اما جالب است بدانید که این انتخاب او، استفاده از لباس عروسی سفید را باب کرد. 

ملکه ویکتوریا شمایل خود را در روز عروسی این گونه توصیف می کند:

لباس اطلس سپیدی را با تور دوزی های بسیاری بر تن کردم و جواهراتم عبارت بودند از گردنبند و گوشواره الماس ترکی به همراه سنجاق سینه ای مزین به یاقوت کبود که آلبرت عزیزم به من هدیه داده بود. 

دوخت و طراحی لباس عروسی ملکه ویکتوریا را مسئول مدرسه طراحی سلطنتی به عهده داشت. لباس عروسی از اطلس ساده و کرم رنگی دوخته شده که با توردوزی های زیبایی تزئین شده بود. جالب است بدانید که این توردوزی ها تماما کار دست بودند. همچنین در حاشیه تور عروس، شکوفه های نارنجی رنگی دوخته بودند که نماد باروری و شکوفایی محسوب می شدند و به جای تاج روی سر ملکه ویکتوریا قرار می گرفت. دنباله لباس عروسی ملکه ویکتوریا 5.5 متر بود و ساقدوش آن را در دست می گرفت.

امروزه لباس عروسی ملکه ویکتوریا در کاخ کنسیگتون و در مجموعه لباس عروسی ملکه ویکتوریا نگهداری می شود. 

دوره تاریخی: قرن نوزدهم میلادی

سال دوخت: 1840 میلادی

جنس: اطلس

محل نگهداری: کاخ کنسینگتون، لندن

لباس عروسی ملکه ویکتوریا
لباس عروسی ملکه ویکتوریا
لباس عروسی ملکه ویکتوریا

در زیر تصویری از عکس ملکه ویکتوریا و تصویری از فیلم او می بینید:

لباس عروسی ملکه ویکتوریا
لباس عروسی ملکه ویکتوریا
نظر شما