کد خبر: ۲۰۰۷۳
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۱۰
مدیرکل نظارت بر بانک‌های بانک مرکزی تشریح کرد؛

اعلام جزئیات آخرین اقدامات بانک مرکزی برای کاسپین

مدیرکل نظارت بر بانک‌های بانک مرکزی با تشریح تدابیر این بانک برای سپرده گذاران کاسپین گفت:فرایند نقل و انتقال دارایی‌های تعاونی‌های ادغام شده در موسسه کاسپین سرعت گرفته است.
اعلام جزئیات آخرین اقدامات بانک مرکزی برای کاسپین

تجارت امروز/ عباس کمره‌یی در گفت‌وگو با تسنیم، در ارتباط با برنامه‌های بانک مرکزی برای تعیین تکلیف سپرده گذاران موسسه اعتباری کاسپین که چند ماهی است موفق به دریافت پولشان از این موسسه نشده‌اند، اظهار داشت: موسسه کاسپین در حقیقت از 8 تعاونی غیرمجاز که قرار بود درسال 94 منحل شود، تشکیل شده است. بنابراین این موسسه بعد از انحلال 8 تعاونی غیرمجاز و تعیین مدیران تسویه شکل گرفت.

وی با بیان اینکه قرار بود موسسه کاسپین دارایی و بدهی‌هایی که ارزنده و قابل شناسایی بوده‌اند را شناسایی کند و به موسسه منتقل کند، گفت: بنابراین دارایی و بدهی‌های واقعی و شفاف باید به موسسه کاسپین منتقل می‌شد.

به گفته مدیرکل نظارت بر بانک‌های بانک مرکزی 8 تعاونی منحله در موسسه کاسپین مشکلاتی مانند سایر تعاونی‌های غیرمجاز داشته‌اند که شناسایی دارایی و بدهی انها به سهولت امکان پذیر نبود. هرچند هیئت مدیره کاسپین مسئولان این موسسه در انجام وظایف خود کوتاهی کردند.

کمره‌یی تصریح کرد: فرآیند نقل و انتقال دارایی و بدهی‌های تعاونی‌های منحله در موسسه کاسپین به درستی پیش نرفت البته راستی آزمایی، کار کارشناسی، شناسایی ارزش واقعی ملک و سپرده ها و دارایی‌ها باید انجام شود ولی در کاسپین اهتمام لازم انجام نشد و تعاونی‌ها همکاری لازم را برای نقل و انتقال دارایی‌ها انجام ندادند.

* 3 جلسه برای کاسپین/در روزهای آتی هم بانک مرکزی جلسه دارد

وی با اشاره به طولانی شدن فرآیند نقل و انتقال دارایی و بدهی‌های تعاونی‌های منحله در موسسه کاسپین گفت: برای هرگونه تصمیم گیری درباره موسسه کاسپین ابتدا باید تکلیف دارایی ها و بدهی‌های تعاونی‌های منحله در این موسسه روشن شود. به همین خاطر بانک مرکزی وارد عمل شد و چندین جلسه نیز با حضور رئیس کل این بانک با مدیران موسسه کاسپین برگزار شد ضمن آنکه قوه قضاییه نیز به این پرونده ورود کرده است.

مدیرکل نظارت بر بانک‌های بانک مرکزی ورود قوه قضاییه به موضوع موسسه کاسپین را موجب تسریع در روند نقل و انتقال دارایی‌های تعاونی‌های منحله در این موسسه دانست و گفت: هفته قبل بانک مرکزی دو جلسه با مدیران هیئت مدیره کاسپین داشت ضمن اینکه ظرف روزهای آینده نیز جلسه دیگری با مدیران این موسسه برای تعیین تکلیف سپرده گذاران کاسپین دارد.

کمره‌یی با تأکید براینکه در حال انجام وظیفه هستیم تا مشکل سپرده گذاران کاسپین حل شود گفت: کار به سمت پیشرفت است چرا که نسبت به روزهای اول احساس می‌کنم مدیران تسویه و مدیران کاسپین به این نتیجه رسیدند که باید زودتر فرآیند نقل و انتقال را انجام دهند.

* نقل و انتقال دارایی ها و بدهی ها در موسسه کاسپین تسریع شد

وی درباره اینکه تاکنون چه میزان از نقل و انتقال دارایی‌ها به موسسه کاسپین انجام شده است، تصریح کرد: با توجه به انحلال 8 تعاونی در موسسه کاسپین، مشکلات در تعاونی‌های بزرگتر بیشتر است و همین موضوع موجب طولانی شدن کار شده است. البته نباید از این نکته غافل شد که در ابتدا تعاونی‌ها همکاری لازم را نمی‌کردند ولی الان خودشان به این نتیجه رسیدند که باید فرآیند تسریع شود.

مدیرکل نظارت بر بانک‌های بانک مرکزی با تأکید براینکه خواست دو طرف براین بودکه روند نقل و انتقال دارایی و بدهی‌ها تسریع شود، در پاسخ به اینکه آیا سپرده گذاران کاسپین می‌توانند قبل از عید به قسمت کوچکی از سپرده هایشان برسند؟ گفت: من نمی‌توانم پاسخ مشخصی به این سوال بدهم چرا که ابتدا باید تکلیف دارایی‌ها مشخص و تبدیل به نقد شوند تا هیات مدیره کاسپین بتواند پاسخگوی سپرده گذاران باشد.

کمره‌یی ادامه داد: آنچه مسلم است در فرآیند دارایی و بدهی‌های موسسه کاسپین تسریع شده و باید برخورد مسئولانه در این حوزه صورت گیرد.

این مقام مسئول در بانک مرکزی در ادامه اینطور توضیح داد که 8 تعاونی ادغام شده در موسسه کاسپین هیچ کدام مجوز فعالیت نداشتند مردم نباید به خاطر سود بیشتر در این موسسات ورود می‌کردند؛ البته منظور من قبل از شکل گیری کاسپین است.

* چرا صندوق ضمانت سپرده ها به سپرده گذاران کاسپین کمک نمی کند؟

وی در پاسخ به این سوال که چرا صندوق ضمانت سپرده‌ها که باید از سپرده موسسات مجاز صیانت کند، به سپرده گذاران کاسپین کمکی نمی‌کند؟ گفت: صندوق ضمانت سپرده ها برای همه سپرده‌ها نیست بلکه برای سپرده‌های تا سقف 100 میلیون تومان است هرچند در این صندوق هم باید بانک‌ها و موسسات مجاز حق عضویت پرداخت کرده و از خدمات آن بهره بگیرند.

وی با اشاره به اینکه سرمایه موسسه کاسپین سه هزار میلیارد ریال است، تصریح کرد: البته هنوز سپرده‌ای به موسسه کاسپین منتقل نشده تا عضویت این موسسه در صندوق ضمانت سپرده‌ها قطعی شود.

مدیرکل نظارت بر بانک‌های بانک مرکزی با تأکید براینکه مهمترین کار بانک مرکزی در این مرحله نقل و انتقال دارایی‌ها و بدهی‌ها به موسسه کاسپین است گفت: بنا به عدم همکاری مسئولان مربوطه در این مرحله متوقف شده بودیم چرا که هیئت تصویه معتقد بود ارزش دارایی‌ها بیشتر است ولی موسسه کاسپین زیربار نمی‌رفت.

* دارایی های کاسپین کفاف سپرده های مردم را می دهد؟

کمره‌یی در پاسخ به این سوال که ارزش دارایی‌های موسسه کاسپین و تعاونی‌های منحله درآن چقدر است و آیا کفاف بازگرداندن سپرده‌های مردم را می‌دهد اینطور گفت که تا دارایی و بدهی‌های منتقل شده به موسسه کاسپین احصا نشود و قیمت کارشناسی بیرون نیاید نمی‌توانیم بگوییم که دارایی‌ها و بدهی‌های این موسسه چقدر است.

وی با بیان اینکه کسری و مازاد دارایی‌ها به عهده مدیران و هیئت مدیره تعاونی‌هایی هست که در موسسه کاسپین منحل شده‌اند، گفت: در صورت کسری باید تعاونی‌هایی که قبل از شکل گیری کاسپین از مردم پول گرفته بودند تکالیف خود را انجام دهند.

این مقام مسئول در بانک مرکزی اضافه کرد: فرض کنید کاسپین شکل نمی‌گرفت سپرده گذاران 8 تعاونی غیرمجاز الان تکلیفشان چه بود؟ از همین رو موسسه کاسپین برای ساماندهی به این افراد شکل گرفت.

* ابراز امیدواری بانک مرکزی برای تسریع در حل مشکلات کاسپین

وی در پاسخ به این سوال که سپرده گذاران کاسپین می‌گویند به اعتبار مجوز بانک مرکزی در موسسه کاسپین سپرده گذاری کرده‌اند نه تعاونی‌های منحله، تکلیف آنها چیست؟ تصریح کرد: موسسه کاسپین مجوزی برای شعبه نداشت؛ در مقطعی حکم قضایی آمد که تابلوی تعاونی‌های منحله به نام کاسپین تغییر کند ولی برخی از تعاونی‌ها بدون نقل و انتقال دارایی‌ها نام خود را به کاسپین تغییر دادند.

وی افزود: برهمین اساس هم تعاونی‌های منحله بانام کاسپین ولی در داخل پرانتز با (نام اصلی خود) به جذب سپرده پرداختند اما اکثر سپرده گذاران کاسپین کسانی هستند که در تعاونی‌ها منحله سپرده گذاری کرده بودند.
 مدیرکل نظارت بر بانک‌های بانک مرکزی تأکید کرد: بنابراین پولی به موسسه کاسپین نرفته بلکه سپرده‌های مردم در تعاونی‌هایی که در این موسسات منحل شده بودند، رفته است.

کمریی ابراز امیدواری کرد با طی شدن فرآیند نقل و انتقال دارایی و بدهی‌ها به موسسه کاسپین و جدیت طرفین مشکل سپرده‌گذاران کاسپین حل شود.

ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۵۴ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۵
0
0
سوالات مهمی که مردم از بانک مرکزی و مدیران آن بانک مطرح می نمایند این است که :
اصولاً چرا بانک مرکزی به چند تعاونی اعتبار با فرض مثلاً بحران‌زده و زیان‌ده مجوز داده است؟ اگر بانک مرکزی نمی‌دانسته که تعاونی‌های منحله از جمله فرشتگان بزرگترین تعاونی تشکیل دهنده کاسپین ، بحران مالی و زیان دارند، چرا قبل از حسابرسی، مجوز انحلال و ادغام را صادر کرده است (در حالیکه تراز قبلی آن مثبت بوده و بانک مرکزی نیز مطلع از آن بوده است)؟ شأن ذاتی بانک مرکزی به عنوان تنها و بالاترین نهاد حاکمیتی ناظر و صادر‌کننده مجوز چیست؟ این نمونه از سوالات شائبه نوعی سناریوی از پیش طراحی شده در مجموعه بانک مرکزی دولت تدبیر و امید را دراذهان عمومی تداعی میکند که دست هایی پنهان درمجموعه مدیریتی بانک مرکزی دولت تدبیر و امید وجود دارند که هدف شان انتفاع مالی به هر قیمتی است ولو از بین بردن اعتماد عمومی به مجوزهای حاکمیتی بانک مرکزی و نیز زیان و خسارت بر حق الناس. بنابراین ورود قوه قضاییه محترم به جهت رسیدگی به این تخلفات آشکار مدیران بانک مرکزی جهت حفظ و حراست از حقوق ضایع شده مردم توسط دولت ٬ ضروری به نظر میرسد.
نظر شما