کد خبر: ۲۰۰۷۸
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۶:۰۲

موانع توسعه صنعت پتروشیمی در ایران

وبلاگ سید وحید حسینی-با توجه به اینکه در اواخر سال گذشته فرمول خوراک طولانی‌مدت گاز واحدهای پتروشیمی تعیین تکلیف شد، صنایع پتروشیمی امسال، سال کم تنشی را پشت سر گذاشت و تکلیف سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی مشخص شد.
به گزارش تجارت امروز، در سال جاری، حدود شش میلیون تن به ظرفیت‌های تولیدی واحدهای پتروشیمی افزوده و واحدهای جدید به بهره‌برداری رسیدند. در طول یکسال گذشته تاکنون مذاکرات متعددی با شرکت‌های بزرگ بین‌المللی صورت گرفته اما هیچ از یک از این مذاکرات تاکنون منجر به امضای قرارداد نشده است.

از نظر وزنی صادرات محصولات پتروشیمی در 10ماهه اول امسال ٩ درصد افزايش یافت، اما ارزش صادرات محصولات پتروشيمي ٢٧ درصد كاهش يافت و به رقم شش میلیارد و 100 ميليون دلار رسید.

پیش‌بینی می‌شود ارزش صادرات محصولات پتروشيمي و فراورده‎های نفتی روی هم در سال جاری به حدود ١٣ميليارد دلار برسد.

عمده‌ترین مشکلات ما در بحث صادرات، کاهش قیمت نفت بود که بازار را تحت تاثیر خود قرار داد به این ترتیب حجم صادرات، و ارزش کالاهای صادراتی کاهش یافت بر این اساس در سال جاری ارزش صادرات محصولات پتروشيمي کمتر از 10 ميليارد دلار خواهد بود.

این آتش‌سوزی‌ها نشان می‌دهد زنجیره مسائل ایمنی و کنترل در صنعت پتروشیمی ضعیف شده است که امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های انجام شده دیگر شاهد بروز چنین اتفاق‌هایی نباشیم.

همه ظرفیت‌ها و جذابیت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی در صنعت پتروشیمی وجود دارد، اما تحریم‌ و مسائل بانکی باعث شد صنعت پتروشیمی نتواند به جایگاه مطلوب خود برسد.

این صادرکننده نمونه کشور در سال‌های ۷۹ و ۸۱ افزود: ما هنوز نتوانستیم به اهداف برنامه پنجم دست یابیم، در حالیکه در برنامه ششم پیش‌بینی شده ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی کشور به 112 میلیون تن برسد.
موانع توسعه صنعت پتروشیمی در ایران


نظر شما