کد خبر: ۲۰۰۹۶
تاریخ انتشار: ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۰۱

هواپیماهای ATR آماده تحویل به ایران است +تصاویر

وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه در حالی از آماده شدن هواپیماهای آ.تی.آر برای تحویل به ایران خبر داد که وزیر راه و شهرسازی جمهوری اسلامی ایران حل مشکل تامین مالی طرح های مشترک را نیازمند اتخاذ تصمیم سیاسی دانست.
هواپیماهای ATR آماده تحویل به ایران است +تصاویر
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی  وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی در دیدار وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه در تهران گفت: ایران در پی رابطه درازمدت با اتحادیه اروپاست و می‌دانیم که 2 طرف آگاهانه این سیاست را انتخاب کرده‌اند.

وی اعلام کرد پس از خرید سه رادار از شرکت تالس مذاکره برای خرید 10 رادار دیگر در دستور کار است و یادآوری کرد: روند تحویل هواپیماهای ایرباس‌ با بحث فاینانس آن 20 سال ادامه می یابد و قراردادی که برای فرودگاه مشهد امضا شده، 12 ساله است. بر همین اساس انتظار ما این است که ایران و فرانسه خود را برای رابطه درازمدت آماده کنند.

آخوندی درباره رفع مشکل تامین مالی طرح‌ها گفت: برای حل این مشکل به یک تصمیم سیاسی فراتر نیاز داریم.

به گفته وی، ایران مذاکرات خود را با ایرباس زودتر از بوئینگ آغاز کرد اما قرارداد ما با بوئینگ پیش از ایرباس بسته شد. همچنین بوئینگ در قرارداد خود با ایران خدمات پشتیبانی را به طورکامل پذیرفته است و رابط ایران با شرکت‌های فروش قطعات و خدمات‌دهی نیز است.

وی از سفر هفته آینده نمایندگان ایران برای مذاکره با ایرباس به فرانسه خبر داد و گفت: ایران نوسازی 65 هزار کامیون کهنه و قدیمی را در دستور کار خود قرار داده است و فرانسه می‌تواند در بخش حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و دریا نیز با ایران همکاری کند. 

** وزیر اقتصاد فرانسه: هواپیماهای آ.تی.آر آماده تحویل به ایران است
وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه در این دیدار تاکید کرد دولت و شرکت‌های فرانسوی مشارکت فعال در طرح‌های ایران را خواستارند و باید 2 کشور تصمیماتی بگیرند و اقدام هایی برای بهبود کانال‌های بانکی انجام دهند.

«میشل ساپن» گفت: قرارداد ایران با شرکت فرانسوی- ایتالیایی «آ.تی.آر»- زیرمجموعه ایرباس- نهایی شده و هواپیماهای ساخته شده برای ایران آماده تحویل است.

وی درباره خدمات پشتیبانی ایرباس و آ.تی.آر گفت: تولیدکنندگان موتور خوبی در فرانسه وجود دارند که به همکاری با ایران مایلند، همچنین دراین باره به طور حتم با ایرباس مذاکراتی خواهیم داشت و پاسخ آن را به شما می دهیم.

ساپن برای نوسازی ناوگان ریلی ایران با مشارکت فرانسه ابراز آمادگی کرد.
 
 
بر پایه قرارداد ایران ایر و ایرباس خرید یکصد فروند هواپیما از ایرباس و 20 فروند هواپیمای 70 نفره آ.تی.آر در دستور کار قرار گرفت.

تاکنون یک فروند از ایرباس تحویل ایران شده و قرار است 2 فروند ایرباس و سه فروند آ.تی.آر تا پایان امسال به ایران ایر تحویل شود.

حجم مبادلات اقتصادی ایران و فرانسه که از چهار میلیارد و 300 میلیون یورو در سال 2004 به کمتر از 500 میلیون یورو در سال 2013 کاهش یافت.

اکنون قرار است در پسابرجام این میزان تا سقف پنج میلیارد یورو افزایش یابد.

سال 2015 میلادی (1394 خورشیدی)، مبادلات برای نخستین بار پس از 2010 و حتی پیش از لغو عملی تحریم‌ها، رو به افزایش گذاشت که در 10 ماه نخست 2016 با رشد نزدیک به 200 درصد دامنه بیشتری یافت.

در این دوره صادرات ایران به فرانسه 986 میلیون یورو بود و 1638درصد افزایش یافت. خریدهای ایران از فرانسه نیز 535 میلیون یورو ارزش داشت و 17درصد رشد کرد که ازسرگیری صادرات نفت ایران همزمان با لغو تحریم‌ها در این افزایش تاثیر داشت. 

Image result for ATR airplanes

Related image

Image result for ATR airplanes

Image result for ATR airplanes INSIDE


نظر شما