کد خبر: ۲۰۱۶۷
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۸:۰۷

قمر سیاره زحل را ببینید +تصاویر

فضاپیمای کاسینی تصاویر جدید از یکی از قمرهای زحل به نام "پن" ارسال کرده است که ساختار و شکلی متمایز دارد.
قمر سیاره زحل را ببینید +تصاویر

تجارت امروز/ به گزارش ایسنا به نقل از ناسا، در تصاویر ارسال شده توسط کاسینی این قمر حلقه‌دار از نزدیک‌ترین فاصله مورد تصویربرداری قرار گرفته است.

این قمر به همراه یکی از حلقه‌های زحل موسوم به "شکاف انکه" که پهنای آن 325 کیلومتر است به دور این سیاره می‌چرخد.

فضاپیمای کاسینی که در حال انجام آخرین ماموریت‌های خود است، تصاویر زیادی از حلقه A زحل به زمین ارسال  کرده است. این عکس‌ها عالی‌ترین نمایش‌های ممکن  از حلقه‌های زحل و قمرهای آن هستند.

کاسینی در این ماموریت پنج بار دیگر از حلقه‌های زحل گذر کرده و ماموریت نهایی خود را در تاریخ 26 آوریل سال میلادی جاری آغاز خواهد کرد.

قمر پن و دیگر قمرهای زحل که در فواصل مختلفی از این سیاره در حال گردش به دور آن هستند حالات حلقه‌گونه اطراف این سیاره را به وجود می‌آورند و هر کدام تاثیر جاذبه‌ای متفاوتی در ایجاد شکاف‌های مختلف این حلقه‌ها دارند.

فاصله کاسینی از این قمر در زمان تصویربرداری حدود 14هزار و 500 کیلومتر بوده است.

نکته جالبی که در رابطه با این قمر سیاره زحل وجود دارد ساختار نامتقارن و منحصر به فرد آن است و به همین دلیل از هر زاویه به یک شکل خاص دیده می‌شود. حلقه ای که اطراف این قمر قرار دارد حالت بشقاب‌پرنده‌ای به آن داده است.

محققان معتقدند با استفاده از این تصاویر آنها قادر خواهند بود به بسیاری از سوالات در رابطه با ساختار این سیاره، ظاهر متمایز و جنس آن پاسخ دهند.

نظر شما