کد خبر: ۲۰۱۷۹
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۶

آقای گل یا خانم گل؟ بهترین گلزن لیگ بانوان را بشناسید.

بهترین گلزن لیگ برتر فوتبال بانوان اعتقاد دارد در صورتی که بانوان ۱۰ درصد از امکانات اقایان را داشته باشند، تیم ملی فوتبال بانوان جزو بهترین‌های جهان خواهد شد.

به گزارش تجارت امروز ، بهترین گلزن لیگ برتر فوتبال بانوان اعتقاد دارد در صورتی که بانوان ۱۰ درصد از امکانات اقایان را داشته باشند، تیم ملی فوتبال بانوان جزو بهترین‌های جهان خواهد شد.

لیگ برتر فوتبال بانوان در حالی روز دوشنبه هفته جاری به پایان می‌رسد که زهرا حاتم‌نژاد، مهاجم و کاپیتان تیم فوتبال بانوان پالایش گاز ایلام، با ۲۷ گل زده کسب عنوان بهترین گلزن این فصل از لیگ برتر بانوان را برای خود قطعی کرده است.

مهاجم ملی پوش تیم پالایش گاز ایلام که از باسابقه‌ترین فوتبالیست‌های حاضر در لیگ برتر بانوان است، همچنین در این فصل به همراه تیم خود به مقام چهارم لیگ برتر رسید.

گزارش نود در این رابطه را بخوانید:

برای اولین سوال خودتان را کامل معرفی کنید.

زهرا حاتم نژاد هستم. متولد بیست و سوم شهریور ماه سال ۶۵. در ایلام به دنیا آمدم و فوتبال را هم از همین شهر خودمان شروع کردم.

از چه زمانی فوتبال را شروع کردید؟

من از سال ۸۱ شروع کردم. البته در ابتدا فوتسال بازی می‌کردم و ۳ سال مشغول به فوتسال بودم و از سال ۸۴ وارد فوتبال شدم. در آن زمان فوتبال بانوان نوپا بود و لیگ دسته یک بود و لیگ برتری وجود نداشت. ولی بعد از آن سال شکل مسابقات تغییر کرد و لیگ برتر تشکیل شد که ابتدا مسابقات به صورت متمرکز بود و هر هفته در یک استان برگزار می‌شد.

اصلاً چه شد که به فوتبال روی آوردید؟

در خانواده ما همه علاقه‌مند به فوتبال هستند و من هم از بچگی در کوچه و محله بازی می‌کردم. علاقه و استعداد هم داشتم و وقتی فهمیدیم که در سالن‌های ورزشی بانوان فوتسال بازی می‌کنند من هم به فوتسال رفتم. اولین مربی من هم خانم پورنادر بودند که وقتی استعداد و توانایی من را دیدند با من صحبت کردند و گفتند در تیم منتخب استان عضو بشوم که من هم قبول کردم و از آنجا شد که به صورت رسمی وارد فوتسال و فوتبال شدم.

اینطوری که خودتان گفتید به نظر می‌رسد خانواده شما به هیچ وجه مخالفتی با فوتبال بازی کردن شما نداشتند.

به هیچ وجه. اتفاقاً آنها بهترین و اولین مشوق من بودند. مخصوصاً برادراهایم که خیلی در این راه تشویقم کردند و خیلی کمکم کردند تا استعدادم شکوفا شود و خیلی خوب حمایتم کردند.

شما در حال حاضر عضو و کاپیتان تیم پالایش گاز ایلام هستید. وضعیت این تیم در این فصل از لیگ برتر چطور بود.

تیم ما از شروع اولین دوره رقابت‌های لیگ برتر در لیگ حضور داشته و جزو تیم‌های باریشه در فوتبال بانوان است. این فصل هم وضعیت خوبی داشتیم و به مقام چهارم لیگ رسیدیم.

کیفیت لیگ بانوان چطور است؟ نه فقط از لحاظ بحث فنی، از همه لحاظ مانند مسائل مالی و سخت افزاری و داوری. سطح لیگ بانوان در چه حدی است؟

خوشبختانه در چند سال اخیر فوتبال بانوان از آن حالت گذشته خارج شده و در حال حاضر توجه بیشتری به لیگ برتر می‌شود. با آمدن شبکه‌های مجازی هم لیگ برتر بانوان بیشتر دیده می‌شود و مورد توجه قرار گرفته که همه اینها در کنار هم باعث شده لیگ پیشرفت کند. در سال‌های اول لیگ برتر، امکانات بانوان بسیار پایین بود و شاید در حد ۱۰ درصد استاندارد بود اما الان خدا را شکر تیم‌ها هم از لحاظ سطح فنی و مالی وضعیت بهتری دارند. البته باز هم خیلی جا دارد که شرایط بازیکنان و تیم‌ها بهتر شود. الان بازیکنانی که در لیگ شاغل هستند هیچ شغل دیگری ندارند و تمام زندگی آنها خلاصه می‌شود در فوتبال. قطعاً در شرایطی که حمایت‌ها بیشتر شود، همه تیم‌ها وضعیت مطلوب‌تری پیدا خواهند کرد و در کل فوتبال بانوان پیشرفت بیشتری خواهد کرد.

بزرگترین مشکل فوتبال بانوان در حال حاضر چه چیزی است؟

صددرصد بحث مالی اصلی‌ترین دغدغه فوتبال بانوان است. مسائل مالی ابعاد مختلفی دارد. بانوان فوتبالیست هیچ بیمه‌ای ندارند و وقتی دچار مصدومیت می‌شوند، به مشکل بر می‌خورند. در این مواقع باشگاه کمک می‌کند اما چون منابع مالی محدود است کمک در حدی نیست که بازیکن بتواند خیلی زود به تمرینات برگردد. ضمن اینکه بحث مالی قراردادهای بازیکنان هم یک معضل دیگر است که بسیار ناچیز است.

قراردادها در فوتبال بانوان چه مقدار با فوتبال آقایان تفاوت دارد؟

تفاوت که نجومی است و اصلاً قابل مقایسه نیست. قرارداد یک بازیکن فوتبال در لیگ بانوان در اندازه یک سوم مالیات قرارداد یک فوتبالیست‌ در لیگ برتر مردان هم نیست. بانوان واقعاً از لحاظ مالی ساپورت نمی‌شوند و مشکل دارند.

در فوتبال آقایان ما شاهد این مساله هستیم که یک بازیکن هر مقداری هم که قراردادش از نظر مالی بالا باشد اما تنها بخشی از پولش را می‌گیرد و برای گرفتن باقی آن باید چند سال صبر کند. این موضوع در فوتبال بانوان هم وجود دارد؟

این موضوع در فوتبال بانوان هم هست. اینجا حتی شاهد این موضوع بوده‌ایم که یک تیمی با بازیکنان قرارداد بسته و کارش را در لیگ شروع کرده اما بعد از چند هفته به دلیل مشکل مالی از لیگ انصراف داده و همه بازیکنان بلاتکلیف مانده‌اند. به نظر شما این بازیکنان چه بلایی سرشان می‌آید؟ در این شرایط بازیکن نه تنها پولی نمی‌گیرد، بلکه باید یک نیم فصل هم بیرون بماند و از نظر فوتبالی هم ضرر می‌کند. این بحث انصراف از لیگ خودش یک معضل در فوتبال بانوان است که همین فصل هم شاهد آن بودیم. از طرف دیگر فکر می‌کنید بودجه یک تیم در فوتبال بانوان برای یک فصل چقدر است؟

شما بگویید.

در بهترین حالت چهارصد تا پانصد میلیون تومان برای یک فصل. آن هم برای تمام مخارج یک باشگاه. یعنی حقوق بازیکنان و کادرفنی و ایاب و ذهاب و تدارکات و خیلی مسائل دیگر. حالا خود شما ببینید اگر قرار باشد این بودجه تقسیم بندی شود چه اندازه پول به بازیکنان می‌رسد و همین مشخص می‌کند قرارداد بازیکنان در لیگ برتر بانوان تا چه اندازه کم است.

پس با این وضعیت باید گفت فعالیت در فوتبال بانوان کاملاً براساس عشق و علاقه است.

دقیقاً همینطور است. فقط عشق و علاقه است که باعث می‌شود یک نفر چندین سال تمام زندگیش بشود فوتبال آن هم در حالی که منفعت مالی آنچنانی برایش ندارد.

نود: تا به حال شده که به فوتبال آقایان حسادت کنید؟

از چه لحاظ؟

به طور کلی. از بحث مالی و امکانات گرفته تا بحث پخش مستقیم بازی‌ها و پوشش اخبار و مسائل دیگر. شده که این مسائل موجب غبطه خوردن شما بشود؟

نه واقعاً در جایگاهی که هستم واقعاً خوشحالم و خدا را شکر می‌کنم. من هرچی دارم از خدا دارم و یار اصلی من او بوده است. من عاشق فوتبال هستم و چون با توکل به خدا در راه عشقم پیش می‌روم، هیچ علاقه‌ای ندارم که خودم را در جایگاه دیگران قرار بدهم و آرزو کنم کاش شرایط فوتبال آقایان را داشتم. ولی خوب این را هم باید بگویم خیلی وقت‌ها ما از تفاوت میان فوتبال آقایان و بانوان ناراحت می‌شویم. حسادتی نیست و فقط ناراحتی است آن هم به دلیل کم توجهی به فوتبال بانوان. خیلی وقت‌ها می‌بینیم که یک بازیکن در فوتبال آقایان قرارداد نجومی می‌بندد و ما خودمان که صحبت می‌کنیم می‌بینیم که اصلاً قراردادهای ما با آنها قابل مقایسه نیست و در برابر مبالغ آنها اصلاً به حساب نمی‌آید. شما مطمئن باشید اگر تنها ۱۰ درصد از امکانات فوتبال آقایان را به بانوان بدهند، تیم ملی بانوان در بهترین رنکینگ‌های جهانی قرار می‌گیرد.

شما عضو تیم ملی هم هستید. وضعیت تیم ملی بانوان در حال حاضر چطور است.

خدا را شکر وضعیت تیم خوب است. خوشبختانه مربی که در تیم ملی بانوان داریم از لحاظ علمی در سطح بسیار بالایی قرار دارد و برای ما خیلی جالب است که خانم آزمون یکی از معدود مربی‌هایی هستند در ایران که سطح علمی بالایی دارند. به همین دلیل تمام اردوها و تمرینات ما علمی و روی حساب و کتاب است. با شرایطی که داریم خوشبختانه خیلی به آینده امیدوار هستیم.

اردوی آماده‌سازی تیم ملی بانوان برای چه مسابقاتی است؟

مقدماتی جام ملتهای آسیا که طبق قرعه کشی از ۱۴ فرودرین قرار است شروع شود. البته شاید برنامه تغییر کند.

حریفان تیم ملی مشخص هستند؟

بله. ما در گروه چهارم با تیم‌های سنگاپور، ویتنام و سوریه همگروه هستیم که طبق قانون مسابقات هم از هر گروه یک تیم صعود می‌کند.

به نظر کار سختی برای صعود به مرحله نهایی مسابقات دارید.

بله کار خیلی سختی داریم. ویتنام تیم فوق‌العاده‌ای است و حریف اصلی ما هم همین تیم است.

یه مقدار از این فضا فاصله بگیریم و چند سوال جانبی بپرسیم. لیگ برتر آقایان را کلاً پیگیری می‌کنید؟

بله. من کاملاً پیگیری می‌کنم.

طرفدار چه تیمی هستید؟

من از بچگی طرفدار پرسپولیس بودم و هنوز هم هستم. تمام خانواده ما پرسپولیسی هستند.

فکر می‌کردید پرسپولیس دربی ۸۴ را ببازد؟

خوب من خودم فوتبالیست هستم و وقتی بازی‌ها را نگاه می‌کنم به مسائل فنی خیلی توجه می‌کنم. به نظر من پرسپولیس در دربی به خودش باخت. به شیوه بازی خودش و غرور بازیکنانش باخت. چرا باید تیمی مثل پرسپولیس به خاطر نبود یک بازیکنش در دربی تا این حد تغییر کند؟ ضمن اینکه بعد از گل اول هم همه بازیکنان مغرور شده بودند و طوری بازی می‌کردند که همه فکر می‌کردند دوباره چهار گل می‌زنند اما واقعاً اینطوری نبود و استقلال خیلی خوب بازی کرد و به خوبی از ضعف پرسپولیس استفاده کرد و برنده شد.

در فوتبال خارجی طرفدار چه تیمی هستید؟

من بارسلونا را خیلی دوست دارم و لیونل مسی هم بازیکن مورد علاقه‌ام است.

شما آرزوی دارید در فوتبال که هنوز به آن نرسیده باشید؟

خدا رو شکر نه. شاید باورش سخت باشد اما به لطف خدا به هرچیزی که در فوتبال خواستم رسیدم و به تک تک چیزهایی که در فوتبال می‌خواستم رسیدم.

سابقه قهرمانی در لیگ برتر را دارید؟

بله من با تیم شهرداری بم در فصل ۹۰-۸۹ قهرمان لیگ برتر شدم.

سابقه خانم گلی را چطور؟ قبلاً این عنوان را کسب کرده بودید؟

نه. آن زمان که در شهرداری بم بودم فاصله کمی داشتم تا کسب این عنوان اما موفق به کسب آن نشدم.

لقب خاصی بین دوستان و هم‌تیمی‌های خود ندارید؟

در حال حاضر که نه اما در گذشته دوستی که البته الان در تیم ما نیست، به من لقب آندره آرشاوین داده بود. همان بازیکن تیم ملی روسیه که در آرسنال بازی می‌کرد و همیشه من را با این اسم صدا می‌کرد و می‌گفت سبک بازی تو مثل آرشاوین است.

حرف ناگفته‌اید اگر دارید بگویید.

جا دارد اینجا یک تشکر ویژه بکنم از کادرفنی تیم و مربی خوبمان خانم حیاتی و تمام بازیکنان تیم که واقعاً زحمت کشیدند. همچنین سرپرست تیم و تمام کسانی که در باشگاه کار می‌کنند. اگر اینها دست به دست هم نمی‌دادند الان من در اینجا نبودم. من اگر گلی می‌زنم حاصل زحمات همه بچه‌ها است و زحمت اصلی را آنها می‌کشیدند. من واقعاً مدیون تک تک آنها هستم. همچنین از آقای سنجابی ریاست محترم هیآت فوتبال استان وسرکار خانم آراسته نژاد مربی عزیزم که در پیشرفت بنده سهم بسزایی داشتند تشکر ویژه می‌کنم.

سانیا
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۹:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۶/۲۵
0
0
من عاشقتم‌ خانم حاتم نژاد امیدوارم موفقییت های بعدی تون رو شاهد باشم
نظر شما