کد خبر: ۲۰۲۱۴
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۰۹:۳۰

تحلیل صادق زیباکلام/طرح مخالفان روحانی برای شکست وی

رقبا و مخالفان دولت تلاش می کنند که دولت را بی اعتبار کرده و به عنوان یک دولت شکست خورده در موضوعات اقتصادی و سیاست خارجی و... نشان دهند.
تحلیل صادق زیباکلام/طرح مخالفان روحانی برای شکست وی
تجارت امروز/ صادق زیباکلام تحلیلگر مسائل سیاسی در کفتگو با فرارو با بیان این نکته که اصولگرایان دو راهکار  برای تک دوره ای کردن دولت روحانی در دستور کار قرار داده‌اند، گفت: آنچه مسلم است، اصولگرایان برای شکست روحانی دو هدف برای خود تعریف کرده اند. نخست اینکه او ردصلاحیت شود.

وی ادامه داد: مسئله رد صلاحیت روحانی از ماه‌ها پیش مطرح شده است و با وجود اینکه بخش میانه‌روی جریان اصولگرایی با آن مخالف است اما همچنان در دستور کار بخشی از بدنه این جریان قرار دارد. اما همانطور که مشاهده می کنیم نسبت به قبل کمتر مطرح می شود.

این استاد دانشگاه افزود: هدف دیگر اصولگرایان که درباره آن اتفاق نظر میان تندروها و میانه‌روها وجود دارد این است که به صورت قانونی یعنی در صندوق ها رای، روحانی را شکست بدهند. اما این مسئله نیازمند این است که دولت را به شدت تضعیف و تخریب کنند تا از این طریق آرای کاندیدای خود را که حالا جلیلی یا رئیسی و... هستند را افزایش دهند.

زیبا کلام تصریح کرد: بنابراین 
او خاطرنشان کرد: مخالفان و منتقدان دولت  ابزار مناسب برای این برنامه را در اختیار دارند و با نگاهی به صدا و سیما، روزنامه‌ها و تربیون های رسمی و غیررسمی به خوبی متوجه می شوید که همه در یک اقدام مشترک نه تنها در اختیار مخالفان دولت است بلکه برای دست یابی به هدف از آنها استفاده می شود.

وی تاکید کرد: البته آنها احتمالات دیگری را هم در نظر می یرند و آن این است که باید دولت را با تمام توان تخریب کنند تا اگر هم موفق به پیروزی در انتخابات شد، با ریزش آرا مواجه شود که روحانی نتواند یک دولت قوی در پاستور مستقر کند و مخالفان در بوق و کرنا کنند که روحانی دیگر مانند سال 92 محبوبیت ندارد.

زیبا کلام درپاسخ به این سوال که تاکتیک اصولگرایان تا چه حد می تواند بر افکار عمومی تاثیر بگذارد گفت: متاسفانه لازم است من موضوعی را اعتراف کنم که به هیچ عنوان برای من ساده نیست و آن این است که آقای روحانی طی چندسال اخیر به هیچ وجه در ارائه تصویر مشخص و واضح از وضعیت سابق و فعلی کشور موفق نبوده است. ضمن اینکه همیشه هم تنها بود و هیچ یک از نزدیکان  دولتی‌ها او را حمایت نکردند و رئیس جمهور در دفاع از دولت تنها بود. بنابراین به نظر من نمره دولت در تبلیغات صفر است و حتی مصاحبه های تلویزیونی که طی این سال‌ها انجام داده است نه تنها مفید نبود بلکه به نوعی آب در آسیاب مخالفان و منتقدان ریخته است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی در پایان افزود: با اینحال احتمال موفقیت اصولگرایان بسیار کم است. زیرا در انتخابات پیش‌رو رهبر اصلاحات تمام قد از وی حمایت خواهد کرد و تمام اعتبار جریان اصلاحات پشت سر آقای روحانی است. ضمن اینکه در کنار این مسئله  نباید مروحوم آیت الله هاشمی را هم فراموش کرد. شاید ایشان در قید حیات نباشند اما قطعا حمایت پیش از رحلتشان، به نفع آقای روحانی خواهد بود.
نظر شما