کد خبر: ۲۰۲۲۵
تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۵:۵۳

واحد‌های مسکن مهر خوابگاه دانشجویی می‌شوند

واحد‌های بدون متقاضی مسکن مهر خوابگاه دانشجویی می‌شوند؛ این خبر را روز گذشته معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده تا مشخص شود حاشیه‌های طرحی که دولت قبل آن را بزرگ‌ترین طرح خود در بخش مسکن معرفی می‌کرد ادامه دارد.
واحد‌های مسکن مهر خوابگاه دانشجویی می‌شوند

تجارت امروز/ تامین مسکن از جمله برنامه‌های دولت‌ها در دهه‌های اخیر بوده، اما در این زمینه توفیق چشمگیری حاصل نشده است. مسکن مهر طرحی بود که دولت یازدهم اجرای آن را کلید زد، اما از همان ابتدا کارشناسان به شدت از این طرح انتقاد کردند. شاه بیت انتقادات این بود که جانمایی درستی صورت نگرفته و در ساخت واحد‌ها استاندارد‌های لازم، چه استاندارد‌های فنی و چه مواردی که مربوط به حوزه شهری است، رعایت نشده است. مسکن مهر، مسکن بیابانی بود؛ طرحی که می‌خواست شهروندان را از شهر به بیابان‌های اطراف ببرد! دولت یازدهم رسما اعلام کرد که با این طرح مخالف است و هر چند واحد‌هایی که دولت نسبت به اتمام آن تعهد دارد تکمیل می‌شود، اما مسکن مهر جدید ساخته نخواهد شد. آبان امسال وزیر راه و شهرسازی درباره مسکن مهر عنوان کرد: «کسانی که تصمیم گرفتند این میزان مسکن را در پردیس بسازند تصمیم بسیار بسیار اشتباهی گرفته‌اند.» عباس آخوندی همچنین گفت: «ما میراث‌دار بی‌برنامگی و شلختگی هستیم، حال این شلختگی را باید همه تحمل کنیم و قرار نیست فقط این شلختگی را وزارت راه و شهرسازی تحمل کند، به جای اینکه به هم نیش و کنایه بزنیم باید باری را که روی زمین مانده برداریم.» به هر حال به نظر می‌رسد تمام تلاش دولت معطوف به آوار برداری از طرحی است که به اعتقاد کارشناسان غیر کارشناسی بوده است. اخیرا مجلس مصوب کرده طرح مسکن مهر ادامه پیدا نکند و دولت تنها به فکر تکمیل واحد‌های نیمه‌کاره باشد. محسن نریمان، معاون وزیر راه و شهرسازی در این باره گفته است: «با تلاش و جدیت کامل، مسکن با کیفیت تحویل مردم می‌دهیم.» با این همه، مشکلات ویژه‌ای در مورد مسکن مهر وجود دارد که یکی از مهم‌ترین آنها بدون متقاضی بودن تعدادی از واحدهای ساخته شده است.

تعیین تکلیف واحد‌های بدون متقاضی

روز گذشته قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی با اشاره به بدون متقاضی بودن ۱۲۰ هزار واحد مسکن مهر از برنامه‌ریزی برای واگذاری این واحدها به پیمانکاران و تبدیل آنها به خوابگاه دانشجویی خبر داد. احمد اصغری مهرآبادی در حاشیه تحویل، اسکان و افتتاح ۱۲۰۰ واحد مسکن مهر پردیس اظهار کرد: تاکنون از دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن مهر یک میلیون و ۸۳۰ هزار واحد افتتاح و به بهره‌برداری رسیده است. او با بیان اینکه حدود ۲۷۰ هزار واحد مسکن مهر باقی مانده، تصریح کرد: از این تعداد ۱۹ هزار واحد در بافت فرسوده قرار دارد و ۲۵۵ هزار واحد دیگر نیز نیمه‌تمام است که ۶۵ درصد آنها دارای مشکلات عدیده‌ای هستند. اصغری با اشاره به اینکه به دنبال مشتری برای واحدهای بدون متقاضی هستیم، افزود: حدود ۱۱۰ هزار واحد بدون متقاضی است که در نظر داریم یا این تعداد واحد را به پیمانکاران واگذار کنیم یا اینکه آنها را تبدیل به خوابگاه دانشجویی کنیم. او با تاکید بر اینکه این واحدها نیمه‌تمام باقی نمی‌ماند و آنها را می‌سازیم، یادآور شد: در دولت یازدهم ۸۵۰ هزار واحد مسکن مهر تحویل شده است و علاوه بر این سند اعیانی ۵۴ درصد واحدهای مسکن مهر صادر شده است. قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اختصاص هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی برای وزارتخانه‌ها یادآور شد:‌ از این رقم ۲۰۰ میلیارد تومان به وزارت راه و شهرسازی اختصاص یافته که وزارت راه نیز این مبلغ را در اختیار شهرهای جدید قرار داده است. اصغری با یادآوری اینکه شهرهای جدید نیز ۱۳۰ میلیارد تومان را به دلیل اهمیت در اختیار شرکت عمران پردیس قرار داده است، بیان کرد: همه دستگاه‌هایی که در قانون ساماندهی آمدند باید به تکمیل و تحویل واحدهای مسکن مهر کمک کنند. او با بیان اینکه در حال حاضر ۲۰ هزار واحد آماده افتتاح داریم که به دلایل جزئی کار افتتاح را پس از عید انجام می‌دهیم، بیان کرد: در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت تهران ۲۵۰۰ واحد آماده افتتاح است.

اعطای قطره‌چکانی وام ۴۰ میلیونی

همزمان مدیرعامل شهر در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه چه تعداد واحد مسکن مهر در شهر پردیس مشمول افزایش ۱۰ میلیون تومانی مسکن مهر می‌شود، گفت: در شهر پردیس ۸۳ هزار واحد مسکن مهر در حال احداث است که از این تعداد ۷۳ هزار واحد مشمول افزایش ۱۰ میلیون تومانی سقف وام مسکن مهر می‌شوند. سعید غفوری در پاسخ به این سئوال که وضعیت پرداخت تسهیلات ۱۰ میلیون تومانی چگونه است، گفت: پرداخت تسهیلات ۴۰ میلیون تومانی به واحدهای مسکن مهر در این شهر به طور مرتب در حال انجام است و با پیمانکاران قرارداد آن امضا می‌شوند، اما فعلا پرداخت این تسهیلات به صورت قطره‌چکانی در حال انجام است. او با اشاره به اینکه از این به بعد ابتدا واحدها را تحویل، سپس اسکان و بعد افتتاح خواهیم کرد، گفت: بنا به سیاست وزارت راه و شهرسازی برای اینکه نواقص واحدهای مسکن مهر رفع شود تصمیم بر این شد ابتدا واحدها را تحویل، سپس اسکان و بعد افتتاح خواهیم کرد. مدیرعامل شهر پردیس افزود: در فاز هشت نکته مهمی که وجود داشت این بود چون تعداد واحدهای استفاده شده کم بود کلیه خدمات زیربنایی و روبنایی بر عهده شرکت عمران گذاشته شد بنابراین تلاش می‌کنیم در سه ماهه ابتدای سال ۹۶ تعداد سه هزار واحد و بعد از آن به طور مرتب واحدها را به افتتاح برسانیم. او افزود: با توجه به ابلاغ یارانه نقدی ۱۵۰ میلیارد تومانی مسکن مهر از سوی دولت به سازمان برنامه و بودجه و در اختیار گرفتن ۱۳۰ میلیارد از اوراق خزانه اسلامی به شهر پردیس می‌توان امیدوار شد که هرچه سریع‌تر واحدهای مسکن مهر با خدمات زیربنایی به بهره‌برداری برسد.

منبع: آرمان

نظر شما