کد خبر: ۲۰۶۷۱
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۶
صنعت نفت ایران به دور از غوغاسالاری رسانه‌ای و تخریب‌هایی که از نخستین روز فعالیت دولت یازدهم آغاز شد دستاوردهای کم‌نظیری داشته است که مورد اتفاق کارشناسان این صنعت نیز هست؛ دستاوردهایی نظیر احیای سهم از دست رفته ایران در بازار نفت خام و سازمان اوپک تا برابری تولید با قطر از میدان مشترک پاس جنوبی.

به گزارش تجارت امروز، روزنامه «ایران» می‌افزاید: حتی این هفته بسیاری از خبرگزاری‌های بین‌المللی و دیگر کشورهای جهان به خاطر افتتاح شش فاز از پارس جنوبی و تلاش ایران برای جلوزدن از شریک خود در این میدان یعنی قطر به تمجید صنعت نفت ایران پرداختند، اما متأسفانه در همین حال کسانی هم بودند که در داخل کشور سعی کردند با پاشیدن بذر تفرقه در ذهن و دل مردم به ناامید کردن آنها از دولت بپردازند.

برای مثال این افتتاح تاریخی که باید مردم برای آن را جشن می‌گرفتند تبلیغاتی در آستانه انتخابات نامیدند و گفتند که بیشتر پیشرفت این طرح‌ها مربوط به دولت قبل بوده اما مسئولان این دولت با آن عکس یادگاری گرفتند! اما آیا واقعیت این است؟ مگر در مراسم افتتاح هم رئیس‌جمهور و هم وزیر نفت از تمام کسانی که در به ثمر رسیدن این طرح‌ها نقش داشتند نام نبردند و تشکر نکردند؟ حتی بیژن زنگنه وزیر نفت اذعان کرد که دست هر کسی را که در افتتاح این شش فاز نقش داشته است؛ چه در این دولت و چه در دولت قبل می‌بوسد و افتخار حاصل شده را از آن مردم می‌داند نه دولت. اما چرا با وجود این سخنان برخی به سیاه‌نمایی پرداختند و خواستند خدمت‌های دولت به ایران را کوچک جلوه دهند؟

استفاده از اموال عمومی برای تخریب دولت

یکی از روزنامه‌ها که اتفاقاً از اموال عمومی ارتزاق می‌کند و البته در تخریب سیاسی همیشه پیشگام حمله به دولت محسوب می‌شود، در تیتر یک دیروز خود ادعا کرد که فازهای افتتاح شده توسط رئیس‌جمهور دستاورد دولت قبل بوده و بیش از ۹۰ درصد تکمیل این فازها مربوط به دولت احمدی‌نژاد است! تخریب سیاسی دولت به بهانه انتخابات اگرچه مسبوق به سابقه است اما زیر سؤال بردن این دستاورد ملی که تیتر بسیاری از رسانه‌های دنیا شد چیزی جز تلاش عامدانه یا غیر عامدانه برای تضعیف نظام معنا نمی‌دهد! اگرچه این طرح ملی از سال‌ها قبل کلید خورد و در طول سال‌های دولت احمدی‌نژاد به دلیل تحریم‌ها و همچنین عدم سرمایه‌گذاری بسیار کند پیش رفت، اما هم وزیر نفت و هم رئیس‌جمهور این طرح بزرگ و ملی را حاصل چندین سال فعالیت دولت‌های قبل و این دولت عنوان کردند. جالب آنکه آمار ۹۰ درصدی این روزنامه از هیچ مرجعی اخذ نشده و بدون استناد است!

همچنین در گزارش این روزنامه بیانیه‌ای به نام متخصصان انرژی آورده شده است که هیچ نام و نشانی از آنها نیست و نام هیچ کدام از آنها هم آورده نشده است! در این بیانیه همان مواضع تخریب دستاوردهای ملی تکرار شده است. همچنین این روزنامه از رستم قاسمی وزیر سابق نفت اظهاراتی نقل کرده است که در آن تلاش شده این دستاوردها کمرنگ جلوه داده شود. غافل از آنکه کند‌ترین دوره پیشرفت فازهای پارس جنوبی در زمان زمامداری وی در وزارت نفت دولت احمدی‌نژاد رخ داد! همچنین فساد ۱۴ هزار میلیارد تومانی بابک زنجانی و گم شدن دکل‌های نفتی حاصل دستاوردهای دوران وزارت ایشان بوده است!

و البته نه روزنامه مزبور و نه این وزیر سابق هیچ گاه شفاف‌سازی نکرده‌اند که این ۱۴ هزار میلیارد تومان پول مردم مظلوم چگونه و با دستور چه کسی و با حمایت و پشتیبانی چه مدیران و مسئولان سابقی در اختیار بابک زنجانی قرار گرفت! اکنون همان بدهکاران ملت زبان طلبکاری در پیش گرفته و با کمرنگ جلوه دادن دستاوردهای صنعت نفت و انرژی در این دوران چهار ساله به دولت حمله می‌کنند!

ادعای پیشرفت ۹۰ درصدی در دولت قبل

با این حال بر اساس آمار شرکت نفت و گاز پارس به‌عنوان مجری توسعه فازهای پارس جنوبی هیچ کدام از فازهای افتتاح شده پیشرفت ۹۰ درصدی نداشتند! بیشترین پیشرفت فیزیکی این فازها مربوط به فاز ۱۷ و ۱۸ می‌شود که در پایان دولت قبل به پیشرفت ۸۷ درصدی رسیده بود. فاز ۱۹ که معادل دو فاز استاندارد محسوب می‌شود در پایان دولت احمدی‌نژاد ۶۷ درصد پیشرفت فیزیکی داشت و فاز‌های ۲۰ و ۲۱ هم ۵۱ درصد پیشرفت فیزیکی داشت که دروغ بودن آمارهای این روزنامه را نشان می‌دهد.

انگ انتخاباتی بودن به طرح‌های ملی

زنگنه درباره انتخاباتی بودن این افتتاح مهم و تاریخی می گوید: ممکن است عده‌ای این افتتاح را انتخاباتی بدانند، اما تا چه زمانی انتخاباتی تلقی می‌شود و چه زمانی انتخاباتی تلقی نمی‌شود؟‌ به هر حال ده‌ها هزار نفر در سه سال و نیم گذشته کار کردند تا این طرح‌ها آماده شده است. خیلی وقت است که این طرح‌ها آماده شده است. پیشنهاد من این بود به دلیل اهمیتی که این طرح‌ها دارد آقای رئیس‌جمهور از رهبر معظم انقلاب برای افتتاح این مجموعه طرح‌ها دعوت کنند که تشریف بیاورند. حتی پیشنهاد دادم که به دلیل اینکه مسائل انتخاباتی پیش نیاید بعد از انتخابات ایشان تشریف بیاورند که از این بحث‌ها نباشد. چون واقعاً فکر می‌کردم یک افتخار ملی است و یک پیام بزرگی است به جامعه جهانی و منطقه. با این مضمون که ما توانمندیم و در شرایط سخت مقاومت کردیم و در تحریم توانستیم این طرح‌ها را اجرا کنیم. دنیا باید این را بشنود و اینکه ما یک کشور مقتدر از نظر فنی و صنعتی هستیم را به جهان مخابره کند. وزیر نفت حتی در آیین افتتاح این فازها عنوان کرد که «وزیران زیادی از جمله آقایان هامانه، نوذری، میرکاظمی و قاسمی در پارس جنوبی فعالیت کردند که از آنها تشکر می‌کنم. همچنین از مدیران عامل شرکت ملی نفت، مدیران عامل شرکت نفت و گاز پارس، از همه پیمانکاران که سربازان گمنام هستند تشکر می‌کنم و دست آنها را با افتخار می‌بوسم.»

برابری با قطر

اما هدف از این گزارش موضوع دیگری است. اینکه بدانید مهم‌ترین موضوع در این قضیه برابر شدن تولید روزانه ایران و قطر بعد از سال‌ها انتظار در یک ماه اخیر است و آنچه افتتاح ۵ فاز ۱۷ و ۱۸، ۱۹ (معادل دو فاز استاندارد)، ۲۰ و۲۱ را از ۱۵ فاز دیگر متمایز می‌کند رسیدن تولید گاز ایران از یک میدان مشترک مهم به ۵۷۵ میلیون متر مکعب در روز است، یعنی رقمی نزدیک به تولید قطر که ما را در رقابت با این کشور توانمند می‌کند.

رهبر معظم انقلاب در قالب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بارها بر اهمیت این موضوع تأکید کرده‌اند. اینکه چقدر مهم است تا ما در میادین مشترک با حداکثر توان تولید کنیم و نگذاریم که از حق مردم ایران، مردم کشور دیگری بهره ببرند. اما در گفت‌ و‌گو با سیدحسام‌الدین امیری رئیس برنامه‌ریزی و کنترل طرح‌های شرکت نفت و گاز پارس نیز به جزئیات بیشتری از درصد پیشرفت این طرح‌ها و سهم هر دولت پرداختیم تا شفاف‌سازی شود.

پیشرفت طرح در مراحل پایانی اندک اما مؤثر است

پیشرفت طرح در چندین مرحله تقسیم‌بندی می‌شود؛ ساخت و خرید که بیشترین هزینه مربوط به این بخش است و مرحله پیش راه‌اندازی که اگرچه هزینه‌اش کمتر است اما در این مرحله کار تخصصی و پیشرفت طرح کند می‌شود،به طوری که در مرحله ساخت از کارگر ساده استفاده می‌کنیم اما در مرحله پیش راه‌اندازی حتماً باید از نیروهای متخصص بهره ببریم.

رئیس برنامه‌ریزی و کنترل طرح‌های شرکت نفت و گاز پارس در گفت‌و‌گو با «ایران» این موضوع را بیان کرد و گفت: طرح توسعه هرچه به مراحل پایانی نزدیک‌تر می‌شود تخصصی‌تر و ظریف‌تر می‌شود هزینه آن کمتر است. در مراحل پایانی طرح ممکن است، پیشرفت کار به یک‌دهم درصد و یکصدم درصد نیز برسد. به خاطر اینکه کاری‌های جزئی در پایان طرح انجام می‌شود.

امیری با بیان اینکه در خصوص پارس جنوبی باید فنی بحث کرد و از سیاه نمایی‌ها دوری کنیم، اذعان کرد: همه مردم این تصور را دارند که پیشرفت طرح یک موضوع روتین است اما حقیقت چیزدیگری است. وقتی می‌گوییم پیشرفت طرح به ۸۰ درصد رسیده مفهوم آن این نیست که اگر ۲۰ درصد با توان قبل کارکنیم طرح توسعه تمام می‌شود، بلکه میزان پیشرفت در هر بخش از طرح برای خود تعریفی جدید دارد.

وی ادامه داد: ابتدای طرح پیشرفت در حد چند دهم درصد انجام خواهد شد،اما در میانه کار یعنی مرحله ساخت ممکن است رشد توسعه به ۴ تا ۵ درصد نیز برسد. در ماه‌های پایانی اما کارهایی که انجام می شود یک دهم درصد یا یک صدم درصد روی پیشرفت طرح تأثیر می‌گذارد.

امیری با تأکید بر اینکه نباید طرح توسعه را یک روند ثابت درنظر بگیریم ادامه داد: در خصوص پیشرفت طرح باید به این نکته توجه کرد که جزئی‌ترین کارها نظیر رنگ کردن و آسفالت راه‌های اطراف طرح در پیشرفت طرح برای خود وزنی دارند. اکنون فازهای ۱۷، ۱۸ و ۱۹ و ۲۰ و ۲۱ در حالی به افتتاح رسیده‌اند که تقریباً پیشرفتشان در حد ۹۸درصد است، اما امیری می‌گوید که تولید با حداکثر ظرفیت از این فازها انجام می شود و اینکه هنوز به ۱۰۰ درصد پیشرفت نرسیده‌اند تأثیری بر تولید آنها ندارد.

وی ادامه داد: آنچه باقی مانده فقط رفع پانچ‌ها، تکمیل مدارک پشتیبانی، مستندسازی و آرشیو‌سازی است. در حال حاضر فازهای افتتاح شده فقط در این بخش نقص دارند که آن هم در روزهای آتی انجام خواهد شد. ناگفته نماند که دولت قبل فازهای ۱۵ و ۱۶ را در حالی بهره‌برداری کرد که حدود ۹۲ درصد پیشرفت داشتند و ۸ درصد باقی مانده مربوط به کارهای اصلی طرح و مرتبط با تولید بود، اما این دولت ۱۱ فاز را افتتاح کرد که مهم‌ترین بخش‌های طرح نظیر حفاری، ساخت سکو، تکمیل پالایشگاه، نصب و راه‌اندازی و دیگر کارهای فنی را تکمیل کرد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری