کد خبر: ۲۱۲۰۲
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۸:۰۱
پلیس انگلیس اعلام کرد، به دنبال وقوع انفجار در سالن «منچستر آرینا»، چندین کشته و تعداد زیادی زخمی شده‌اند.
به گزارش تجارت امروز رسانه های انگلیسی از کشته شدن 22 نفر و زخمی شدن 60 نفر در حمله تروریستی در شهر منچستر در شمال انگلیس خبر دادند.

رسانه های انگلیسی به نقل از پلیس انگلیس اعلام کردند که در انفجار تروریستی در شهر«منچستر» در شمال این کشور 22 نفر کشته و 60 نفر نیز زخمی شدند.

آخرین تحولات و اخبار مربوط به حمله تروریستی در منچستر انگلیس و رخدادهای مرتبط با آن:

لیام فاکس» وزیر دفاع پیشین انگلیس از مردم خواست برای اهدای خون به آسیب دیدگان حمله منچستر به مراکز درمانی و بیمارستان ها مراجعه کنند.

ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در پیام تسلیتی برای ترزا می به دلیل قربانیان حمله تروریستی منچستر فرستاد و بر آمادگی مسکو برای همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم تأکید کرد.

فیلیپ هاموند» وزیر دارایی انگلیس اعلام کرد که به دنبال حمله منچستر سفر خود به شهر «بروکسل» بلژیک برای شرکت در نشست وزرای دارایی اروپا را نیمه کاره رها خواهد کرد و به لندن باز خواهد گشت.

وی اعلام کرد که به محض پایان این نشست به لندن باز می گردد و در دیدارهای حاشیه ای شرکت نمی کند.

قرار است نشست اضطراری دولت در مورد حمله منچستر برگزار شود.

ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا در بیانیه ای گفت: «از حمله وحشیانه به منچستر بسیار اندوهگین و شوکه شدم. این خبر قلب مرا جریحه دار کرد. بار دیگر تروریسم در جمع شاد جوانان ما و خانواده های آنها رعب و هراس افکند

وی افزود: «من با نخست وزیر و مردم انگلیس کمال همدردی را دارم. من امروز با شما عزاداری می کنم و فردا در کنار شما به مقابله با کسانی خواهم پرداخت که قصد دارند زندگی ما را ویران کنند. چنین حملاتی تنها همکاری های ما را برای مقابله با عاملان چنین حملات شرم آوری مضاعف خواهد کرد

* رسانه های انگلیسی اعلام کردند که خیابان های منتهی به کاخ باکینگهام و دیگری خیابان های اطراف ایستگاه ویکتوریا بسته شد.

*شبکه تلویزیونی اسکای نیوز عربی در توییتر خود اعلام کرد که «ویکتوریا»در لندن را تخلیه شده و نیروهای پلیس انگلیس به شکل گسترده در محل حاضر شده اند.

پلیس در حال بررسی یک بسته مشکوک در ایستگاه ویکتوریا در لندن است.

*یک ویدیو در شبکه های اجتماعی منتشر شده است که منتسب به گروه داعش است. در این ویدیو داعش مسئولیت انفجار در منچستر انگلیس را به عهده گرفت.

یک سخنگو در این ویدیو می گوید:«این یک آغاز است. هواداران داعش در عراق و شام به همه صلیبی ها حمله می کنند».

این فرد همچنین کاغذی در دست داشت و آن را نشان می داد که روی آن نوشته شده است:«منچستر22/5/2017 الله اکبر».

*دفتر «امانوئل ماکرون» در بیانیه ای اعلام کرد به دنبال حمله منچستر، رئیس جمهور فرانسه با «ترزا می» نخست وزیر انگلیس تماس تلفنی داشت.

وی با انگلیس در خصوص این حادثه ابراز همدردی کرد.

در این بیانیه آمده است: «رئیس جمهور با دولت و نیروهای انگلیسی در مورد مقابله با تروریسم نیز هماهنگی هایی انجام داد

در همین حال، خبرنگار المیادین نیز گفت که بیمارستان های منچستر پر از کشته ها و زخمی های این حادثه شده است.

این خبرنگار افزود که انفجار خارج از سالن جشن ها در شهر منچستر در شمال انگلیس رخ داده است.

این انفجار در زمان برگزاری کنسرت «آریانا گراندی» خواننده آمریکایی در شهر منچستر رخ داد و برخی مسئولان آمریکایی گفتند که نشانه های اولیه نشان می دهد که انفجار توسط یک عامل انتحاری صورت گرفته است.

در همین حال، «ترزا می» نخست وزیر انگلیس نیز گفت که مسئولان با این حادثه را یک« حمله تروریستی» می دانند.

ترزا می که سه هفته دیگر با انتخابات رو به روست به خانواده های قربانیان این حادثه تسلیت گفت.

می در بیانیه ای تأکید کرد:«به منظور دانستن تمام جزئیات حادثه که پلیس آن را یک حمله تروریستی وحشتناک می داند، فعالیت می کنیم».

اگر این مساله قطعی باشد، این حمله خونین ترین حمله تروریستی پس از حمله به شبکه های حمل و نقل در لندن در جولای سال 2005 خواهد بود که در آن 52 نفر کشته شدند.

خبرگزاری رویترز نیز اعلام کرد که به پلیس انگلیس شب گذشته اطلاع داده شده که در سالن جشن های«ارینا»که در حدود 21 هزار نفر گنجایش دارد، انفجاری رخ داده است در همین جا خواننده آمریکایی یاد شده در حال برگزاری کنسرتی بود که تعداد زیادی کودک نیز در آن حضور داشتند.

«کاترین مک فارلین» که در کنسرت حضور داشت به رویترز گفت که «داشتیم راه می رفتیم و وقتی به ورودی رسیدیم انفجار مهیبی رخ داد و همه شروع به جیغ زدن کردند»

این شاهد عینی افزود که «انفجار بسیار بزرگ بود.هرج و مرج رخ داد.همه داشتند فریاد می زدند و می دویدند تا از سالن خارج شوند».

برخی شاهدان عینی نیز گفتند که کودکان زیادی در مراسم بودند.یک تصویر ویدیوئی نیز در توییتر منتشر شده است که مردمی را نشان می دهد که در حال فریاد زدن و دویدن برای بیرون رفتن از سالن هستند.ده ها پدر وحشت زده نیز به دنبال پیدا کردن بچه های خود هستند و عکس های آنها را در شبکه های اجتماعی منتشر کردند تا اطلاعاتی درباره آنها پیدا کنند.

همچنین برخی مسئولان پلیس انگلیس اعلام کردند که بمبی در نزدیکی محل انفجار اول در محل سالن منچستر آرنا که 19 کشته برجای گذاشت، کشف شد و نیروهای خنثی سازی بمب، از راه دور آن را منفجر کردند.

پلیس در ساعت حدود یک بامداد به وقت محلی با دور کردن خبرنگاران از محل حادثه به صورت کنترل شده این بمب را منفجر کرد.

ایستگاه ویکتوریا منچستر نیز بسته شده و حرکت تمامی قطارهای منتهی به این ایستگاه متوقف شده است.

منچستر آرنا بزرگترین سالن پوشیده در اروپاست و در سال 1995 افتتاح شد. این سالن کنسرت های موسیقی و رخدادهای ورزشی را میزبانی می کند.

در تحولی دیگر، دولت انگلیس طی ساعت های آینده نشست اضطراری برگزار می کند. حزب محافظه کاران نیز اعلام کرد که تبلیغات انتخاباتی خود را متوقف می کند.

نیروهای ضد تروریسم انگلیس نیز در مکان انفجار مستقر شده اند.

شبکه تلویزیونی اسکای نیوز عربی در توییتر خود اعلام کرد که «ویکتوریا»در لندن را تخلیه شده و نیروهای پلیس انگلیس به شکل گسترده در محل حاضر شده اند.

پلیس در حال بررسی یک بسته مشکوک در ایستگاه ویکتوریا در لندن است.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است لیکن برخی مسئولان آمریکایی این حمله را با حملات هماهنگ شده ای که تندروهای در ماه نوامبر 2015 در سالن «باتاکلان» محل برگزاری مراسم ها و دیگر مراکز در پاریس شبیه دانستند که منجر به کشته شدن 130 نفر شده بود.

دو مسئول آمریکایی که نخواستند نام شان فاش شود گفتند که نشانه های اولیه حکایت از آن دارد که یک مهاجم انتحاری این انفجار را انجام داده است.

یک مسئول آمریکایی در بخش نیروهای مبارزه با تروریسم که نخواست نامش فاش شود گفت:« انتخاب مکان و زمان و شیوه حمله همه اینها نشان می دهد که حمله تروریستی بوده است».

در پی وقوع این حادثه هواداران گروه تروریستی داعش در شبکه های اجتماعی به رغم آن که این گروه هنوز مسئولیت این حمله تروریستی را به عهده نگرفته است، ابراز خوشحالی کردند.

حساب های مرتبط با گروه تروریستی داعش در توییتر هشتکی را درباره این انفجار به راه انداختند تا پیام های شادی این حادثه را منتشر کرده و برخی از کاربران را برای انجام حملات مشابه در دیگر مناطق تشویق کرده است.

در ماه مارس گذشته نیز یک نفر با استفاده از خودرویی رهگذران را در پل«وستمنستر»در لندن زیر گرفت و چهار نفر را کشت و پس از آن یک افسر پلیس را نیز با به ضرب چاقو کشت و خود مهاجم نیز به ضرب گلوله پلیس در محل حمله کشته شد.

بنابر این گزارش، انگلیس در حالت آماده باش امنیتی از درجه دوم بالاترین سطح است و این یعنی احتمال دارد که تندروها حمله ای شدید انجام دهند. پلیس ضد تروریسم انگلیس نیز میانگین هر روز یک نفر مظنون را در ارتباط با اقدامات تروریستی بازداشت می کند.

منبع: جماران
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری