کد خبر: ۲۱۲۲۱
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۳
چند روزی است که مردم بیرجند درب شعب مؤسسه مالی کاسپین تجمع می‌کنند و از آنجایی که این مالباختگان تاکنون مشکلاتشان برطرف نشده است امروز درب استانداری خراسان جنوبی تجمع کرده و خواهان تعطیلی شعبه کاسپین در بیرجند شدند.

به گزارش تجارت امروز به نقل از تسنیم، زن دوان دوان خود را به جمعیت معترض بر درب استانداری می‌رساند عرق و خستگی از پیشانیش جاری است، پاهایش ورم کرده و درون کفش جا نمی‌شود هر روز مسافت حاجی‌آباد تا بیرجند را طی می‌کند تا خود را به تجمع کنندگان برساند شاید بتواند گرهی از کارش باز کند.

وام ازدواج دخترش را در موسسه کاسپین پس‌انداز کرده بود تا بتواند برای دخترش جهیزیه بخرد اما امروز از این کار نادم و پشیمان است چون نمی‌تواند همه سپرده‌اش را دریافت کند.

در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم می‌گوید: شبانه روز خواب ندارم از کرده خود پشیمان هستم. دخترم هر شب تا صبح در خواب گریه می‌کند چرا باید در کشور بانک‌هایی وجود داشته باشند که در حق مردم اینگونه جفا کنند.

آری اینها سخنان یک مادر بیرجندی است که جزو مالباختگان موسسه کاسپین است. پس از تجمع چند روزه مالباختگان  کاسپین در خراسان جنوبی و با توجه به اینکه مشکلاتشان برطرف نشده بود امروز جمعی از سپرده گذاران درب استانداری خراسان جنوبی تجمع کردند.

تعدادی از سپرده‌گذاران معترض مواردی از جمله کسر سود دریافت شده از اصل سپرده از شهریور ماه 94 تاکنون، کاهش مبالغ پرداختی اصل سپرده و صدور دفترچه‌های حساب جدید برای سپرده گذاران براساس نرم افزار تعریف شده بانک مرکزی را مطرح کردند و خواهان تعطیلی شعب منتخب کاسپین شدند.

شعبه کاسپین باید در بیرجند تعطیل شود

یکی از مالباختگان کاسپین در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: خواسته ما این بود که شعب منتخب کاسپین که در خیابان معلم بیرجند است تعطیل شود و هیچ گونه فعالیتی بانکی نداشته باشد اما این شعبه هنوز تعطیل نشده است.

یکی دیگر از سپرده گذاران گفت: در موسسه کاسپین 30 میلیون تومان پس انداز داشتم وقتی برای دریافت آن مراجعه کردم 7 میلیون تومان را پرداخت کردند و مثل اینکه مابقی پول را نمی‌خواهند پرداخت کنند.

در بین جمعیت از همه اقشار مردم دیده می‌شود افراد پولداری که فقط پول گذاشتند تا پول روی پول بیاید، یا کارگری که وام ازدواج را گذاشته تا در ایام بیکاری جیبش خالی نماند و بتواند برای سفره بی رنگش نانی بخرد.

یکی از معترضان خطاب به معاون اقتصادی استاندار خراسان جنوبی گفت: چرا در این شعبه را تخته نمی‌کنید تا کی شاهد دزدی دارایی‌مان باشیم ما می‌خواسیم درب کاسپین بسته شود چرا درب این شعبه را باز است؟ چرا باورتان نمی‌شود در این شعبه دزدی می‌شود.

تعطیلی شعب کاسپین در بیرجند به نفع هیچ کس نیست

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی افزود: این موضوع در سرتاسر کشور است و این نگرانی مردم نسبت به عملکرد کاسپین و فرشتگان وجود دارد و اقدامات اولیه انجام شده و بیشتر اعتراضات به خاطر مسئله سود سپرده است که گویا بخشی از آن سود از سال 94 یا 95 احتمالاً قابلیت پرداخت نخواهد داشت.

موهبتی افزود: این افراد چون سپرد‌ه‌های زیادی داشتند برایشان نگرانی ایجاد شده و می‌گویند سود باید محاسبه شود چرا که قراردادمان با بانک همین بوده است.

وی بیان کرد: موسسه کاسپین نباید تعطیل شود و تحویل سپرده‌ها باید با توجیه شدن گرفتن تعهد از سپرده گذار انجام شود.

مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان جنوبی با بیان اینکه موسسه فرشتگان اعلام ورشکستگی نکرده و این در عمل هم اتفاق نیفتاده است اظهار داشت: شنیده‌ها حاکی از آن است که هنوز املاک و دارایی فرشتگان ارزیابی نشده و اگر ارزیابی شود می‌تواند تمام بدهی این موسسه را بپردازد.

موهبتی در پاسخ به درخواست منفعل شدن سیستم‌های بانکی این موسسه و صادر نشدن دفترچه جدید بر اساس تعاریف نرم‌افزار این موسسه در بیرجند افزود: باید این موضوع از طریق مسئولان مربوطه پیگیری شود و اگر قابل اجرا باشد محقق شود.

در حالی که تجمع کنندگان از سپرده گذاری بیش از 3 هزار نفر از شهروندان خراسان جنوبی در موسسه مالی اعتباری فرشتگان خبر می‌دهد، موهبتی از تعداد سپرده گذاران در استان اظهار بی اطلاعی می‌کند و می‌گوید: هر یک از شعب کاسپین در خراسان جنوبی به صورت مستقل با شعبه مرکزی در تهران وصل بوده و آماری از تعداد سپرده گذاران و یا مبلغ سپرده‌ها نداریم.

مسئول شعبه منتخب موسسه کاسپین اظهار داشت: در جلسه عصر روز دوشنبه با مسئولان اقتصادی استانداری خراسان جنوبی قرار شد تامسئولان موضوع را با رئیس کل بانک مرکزی و مسئولان کاسپین مطرح و نتیجه را اعلام کنند که تاکنون هیچ موردی به ما اعلام نشده است و شاید تا 5 روز دیگر زمان ببرد.

مزگی‌نژاد افزود: اعتراض مردم به حق است و چندین ماه طول کشیده تا مسئولان قوه قضائیه، بانک مرکزی و کاسپین نرم افزار برای گرفتن سود سپرده‌ها طراحی کنند و نباید انتظار داشت این موضع ظرف مدت کوتاهی برطرف شود.

وی افزود: در این بین قول‌هایی مبنی بر پیگیری مشکلات سپرده گذاران داده شد و ما همچنان پیگیر مشکلات مردم هستیم.

انتهای پیام

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری