کد خبر: ۲۱۲۵۶
تاریخ انتشار: ۱۶ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۹
عربستان و یارانش چنان قطر را تحت فشار قرار داده اند که این کشور دو راه پیش رو دارد یا تسلیم شود و یا تحت شدیدترین فشارهای اقتصادی و سیاسی قرار گیرد. حال باید دید که قطری ها تسلیم شرکای سابق خود می شوند یا نه

به گزارشتجارت امروز یک منبع بازرگانی به روزنامه مصری الیوم السابع گفت: پس از قطع روابط دیپلماتیک قطر و شماری از کشورهای عربی، امارات و عربستان تصمیم گرفتند تا صادرات شکر سفید به قطر را متوقف کنند.

قطر سالانه حدود 100 هزار تن شکر سفید از این دو کشور وارد می کند که مصرف این ماده در ماه مبارک رمضان نیز افزایش می یابد.

**تعلیق پروازهای خطوط هوای مصر به قطر و بالعکس

«عبدالکریم» مشاور اطلاع رسانی وزارت هواپیمایی مصر عصر دوشنبه اعلام کرد، تعلیق پروازهای خطوط هوایی مصر به مقصد قطر و بالعکس از ساعت شش بامداد سه شنبه (فردا) به وقت قاهره و تا اطلاع ثانوی اجرایی می شود.

شرکت هواپیمایی مصر نیز از فردا تمام پروازهای خود تا اطلاع ثانوی از مقصد قاهره به دوحه و بالعکس را لغو کرد.

**هشدار سفارت آمریکا به شهروندان این کشور در دوحه

سفارت واشنگتن در قطر در اطلاعیه ای از شهروندان آمریکایی مقیم قطر یا افرادی که قصد سفر به این کشور را دارند، خواست تا برای اطلاع از آخرین تحولات پیش آمده، با آژانس های مسافرتی به صورت مستقیم در ارتباط باشند.

سفارتخانه آمریکا در قطر همچنین اعلام کرد که اوضاع را از نزدیک زیر نظر دارد و با دولت قطر برای تامین امنیت شهروندان آمریکایی در آن کشور در ارتباط است.

** بیانیه سازمان همکاری اسلامی علیه قطر

خبرگزاری رسمی عربستان (واس) به نقل از سازمان همکاری اسلامی که مقر آن در جده است، گزارش کرد: این سازمان در کنفرانس مطبوعاتی روز دوشنبه از قطر خواسته است تا به تعهدات پیشین خود و نیز همه قوانین شورای همکاری خلیج (فارس) به ویژه مسائل مربوط به توقف حمایت از گروه های تروریستی و فعالیت های آنان و نیز تحریک رسانه ای پایبند باشد.

این سازمان همگام با سیاست های عربستان علیه قطر، از دوحه خواست تا به مبانی سازمان همکاری اسلامی پایبند باشد، قوانینی که از همه کشورهای عضو می خواهد تا به سیاست حسن همجواری متعهد باشند، به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی اعضای این سازمان احترام بگذارند و در امور داخلی آنها دخالت نکنند.

**روابط بانکی امارات و قطر همچنان ادامه دارد

یک منبع آگاه به رویترز گفته است که بانک مرکزی امارات متحده عربی تاکنون هیچ گونه اطلاعیه ای درباره تعاملات بانک های این کشور با قطر را صادر نکرده است.

این منبع آگاه تاکید کرد: بانک مرکزی همچنان درحال ارزیابی پیامدهای اقتصادی ناشی از تنش به وجود آمده با دوحه است.

**بسته شدن دفتر شبکه خبری الجزیره در عربستان

وزارت فرهنگ عربستان، در پی تنش بین این کشور با قطر، دفتر شبکه خبری الجزیره را در ریاض بست.

** جریمه 10 هزار ریالی شهروندان عربستان برای سفر به قطر

براساس قانون عربستان که چند ماه گذشته اعلام شد، شهروندان این کشور در سفر به برخی از کشورها مانند عراق و سوریه با ممنوعیت روبرو هستند.

با قطع روابط دیپلماتیک عربستان و قطر از این پس، قانون مذکور شامل سفر سعودی ها به این کشور نیز می شود، براین اساس شهروندان عربستانی درصورت سفر به قطر، ضمن پرداخت جریمه 10 هزار ریالی (حدود 8 میلیون و 500 هزار تومانی)، به سه سال حبس محکوم خواهند شد.

**عربستان: مانع از تردد کشتی های قطری به بنادر خود می شویم

سازمان بنادر عربستان سعودی در پی تنش این کشور با قطر اعلام کرد کشتی‌‌هایی را که با پرچم قطر تردد می کنند، به بنادر عربستان راه نخواهد داد.

در بیانیه این سازمان در حساب رسمی آن در توئیتر آمده است: در پیروی از بیانیه صادره از دولت درخصوص قطع روابط دیپلماتیک با قطر، سازمان کل کشتیرانی عربستان از همه کشتیرانان می خواهد که از پذیرش هرگونه کشتی حامل پرچم قطر خودداری کنند.

این در حالیست که عربستان روز دوشنبه به همراه امارات، بحرین، مصر، دولت شرق لیبی،جزایر مالدیو و رئیس جمهور فراری و مستعفی یمن با ادعای حمایت قطر از تروریسم و افراط گرایی و دخالت در امور داخلی دیگر کشورها ، روابط سیاسی و دیپلماتیک خود را با دوحه قطع کردند.

در پی این اقدام، قطر با ابراز تاسف از تصمیم عربستان، امارات ، مصر و بحرین در قطع روابط با این کشور، آن را غیرقابل توجیه دانست و گفت که ادعاهایی که موجب اتخاذ این تصمیم شده، نادرست است.

منبع: ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری