کد خبر: ۲۱۲۷۹
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۰
برخی شاهدان حادثه کم‌سابقه اسیدپاشی در پارک فدائیان اسلام تهران، که ١٤ قربانی برجای گذاشت، آنچه دیده‌اند را روایت کرده‌اند. فرد اسیدپاش پس از دستگیری با قبول همه اتهامات، «انتقام» را انگیزه خود از این اقدام اعلام کرد.
به گزارش تجارت امروز، روزنامه «شهروند» نوشت: اسیدپاشی بی‌سابقه در تهران. حادثه‌ای هولناک در یکی از پارک‌های جنوب شهر که ١٤ مصدوم برجای گذاشت. درگیری که از یک نگاه ساده شروع شد و بعد از زدو‌خوردی کوتاه کار به اسیدپاشی رسید. از نخستین پرونده‌های اسیدپاشی تاکنون چنین حادثه‌ای سابقه نداشته است؛ ١٤ مصدوم در یک حمله اسیدی. یک مرد و ٦ زن و ٧ کودک در این حادثه مجروح شدند.

با وجود تعداد بالای مجروحان اسیدپاشی خیابان خاوران، به هیچ‌یک از آنها آسیب جدی نرسید و همه مصدومان چند ساعت پس از حادثه از مراکز مرخص شدند. عامل این حمله تنها ساعتی پس از اسیدپاشی دستگیر شد و انگیزه خود از این اقدام هولناک را هم درگیری با قربانیان حادثه اعلام کرد.

نخستین اظهارات متهم پس از دستگیری

نخستین ساعات بامداد پنجشنبه بود که این حادثه هولناک رخ داد. پارک فدائیان اسلام در خیابان خاوران و یک حمله اسیدی به ١٤ نفر از سوی فرد ناشناس به پلیس ١١٠ اعلام شد که بلافاصله تیمی از مأموران کلانتری نبرد به محل حادثه اعزام شدند. با حضور پلیس در محل و بررسی‌های نخست مشخص شد که یک مرد چهل‌ساله به‌ روی ١٤ نفر اسید پاشیده است. با توجه به حساسیت موضوع تحقیقات نخست درباره انگیزه و محل اختفای عامل اسیدپاشی انجام شد. تحقیقات پلیس حاکی از آن بود که متهم قبل از حادثه با یک خانواده در پارک درگیر شده و دقایقی پس از درگیری به خانه خود بازگشته و دبه اسیدی تهیه کرده است. او پس از بازگشت به پارک بدون اطلاع از این‌که چه افرادی مقابلش قرار دارند به‌روی ١٦ نفر اسید‌‌ می‌پاشد. در نهایت هم در کمتر از دو ساعت از وقوع حادثه متهم توسط مأموران کلانتری ١١٠ شهدا شناسایی و دستگیر می‌شود.

متهم چهل‌ساله پس از دستگیری در نخستین اظهاراتش ضمن قبول اتهام اسید‌پاشی می‌گوید: «آنها با من درگیر شدند، من هیچ نیت بدی نداشتم، فقط بازی آنها را نگاه می‌کردم، آنها چند نفری به سمت من حمله کردند و مرا کتک زدند، با مشت و لگد به جانم افتادند، ابروی راستم را پاره کردند، من هم خیلی عصبانی شدم، سریع به خانه رفتم و یک دبه اسید برداشتم، با موتور به پارک برگشتم و به سمت آنها اسید ریختم.»

ورود فرد اسید‌پاش به پارک

شلوغ بود، مثل همه شب‌ها، من هم برای سرکشی به سمت شرق پارک رفتم؛ داشتم قدم می‌زدم که صدای سوختم و سوختم بلند شد، همه پارک به هم ریخت، من خودم آنجا بودم همه چیز را دیدم، اینها را نگهبان پارک محل حادثه به «شهروند» می‌گوید. پارک فدائیان اسلام در خیابان خاوران، پارکی که بامداد پنجشنبه محل بی‌سابقه‌ترین حمله اسیدی بود. این نگهبان سالخورده درباره جزییات آن شب گفت: «این پارک از صبح تا قبل غروب قرق معتادان است؛ اما در ماه رمضان بعد از افطار خانواده‌ها به این پارک می‌آیند. با زیرانداز، گازپیک‌نیکی، غذا می‌خورند، عده‌ای هم که اهل ورزش هستند، مشغول ورزش می‌شوند. این پارک بزرگ است، درِ اصلی آن برِ خیابان خاوران است؛ اما از طرف اتوبان امام علی(ع) و خیابان «ده حقی» هم راه دارد. شب‌های ماه رمضان از طرف خیابان خاوران جای پارک خودرو نیست و به همین دلیل بعضی‌ها خودرویشان را طرف ده‌حقی پارک می‌کنند. آن دو خانواده هم ‌خودرویشان را همانجا پارک کرده بودند، ساعت حدود یک صبح بود، پارک هنوز شلوغ بود، من هم قدم‌زنان به سمت شرق پارک، خیابان ده‌حقی رفتم. داشتم اتوبان را نگاه می‌کردم، ناگهان یک موتوری به طرز عجیبی از خیابان به سمت پارک چرخید، توجهم جلب شد، می‌خواست با موتور داخل شود، اما میله‌های جلوی پارک مانع او بود، یک دبه سفید‌رنگ هم دستش بود، چند قدم آن طرف‌تر عده‌ای داشتند وسایلشان را جمع می‌کردند. یکی دو نفر هم نزدیک صندوق عقب یک خودرو ایستاده بودند. یک‌دفعه صدای سوختم، سوختم بلند شد، مرد موتور‌سوار دبه را به سمت آنها گرفته بود. چند نفر فریاد زدند، اسید است؛ یک‌دفعه پارک شلوغ شد، به سمت آن چند نفری که کنار خودرو ایستاده بودند، هم رفت. آنها هم به داخل پارک فرار کردند. حسابی شلوغ شد. فاصله من زیاد دور نبود اما من چشمانم شب‌ها خوب نمی‌بیند، نفهمیدم خودرو آنها چه بود. من سریع به پلیس زنگ زدم. آن فرد ناشناس هم با موتور فرار کرد. بعداً شنیدم که درگیری آنها از چند ساعت قبل شروع شده بوده و مرد ناشناس برای انتقام با اسید به سمت آنها حمله کرده است.»

آغاز درگیری در بازی والیبال

من از اول درگیری آنها آ‌نجا بودم. حوالی ساعت ١٠ شب بود که چند نفر داشتند با هم والیبال بازی می‌کردند که با هم درگیر شدند. همه چیز از همان‌جا شروع شد، اینها را یکی از شاهدان عینی ماجرا به «شهروند» می‌گوید. رضا، مرد میانسالی از ساکنان خیابان خاوران است. او از نزدیک شاهد درگیری چند نفر با فرد اسیدپاش بوده: «چند تا جوان داشتند با هم والیبال بازی می‌کردند. من داشتم بازی آنها را نگاه می‌کردم. یک مرد غریبه به سمت آنها آمد و می‌خواست با آنها همبازی شود. چند کلمه‌ای بین آنها رد و بدل شد، فاصله دور بود و من صدای آنها را واضح نمی‌شنیدم، اما صحبت‌های‌شان دوستانه نبود. این‌که سر چه موضوعی با هم درگیر شدند را نمی‌دانم؛ اما آخرش هم با هم گلاویز شدند، چند تا مشت و لگد برای هم حواله کردند، اما خوب تعداد آنها بیشتر بود و مرد غریبه بیشتر کتک خورد. من او را دیدم که با سرعت به سمت خیابان ده‌حقی رفت و سوار موتور شد. چند ساعت از این درگیری گذشت، من همراه با یکی از دوستانم به سمت خیابان ده‌حقی رفتم که سوار خودرو شویم، به نزدیکی خیابان که رسیدم، دیدم آنجا خیلی شلوغ شده؛ چندتا خودرو آمبولانس آمده بود، چند مأمور هم بودند، وقتی ماجرا را از زبان مأموران شنیدم، متوجه شدم که موضوع ادامه همان درگیری است؛ اما بیشتر مصدومانی که من از نزدیک دیدم، زن و بچه بودند. من فرد اسیدپاش و درگیری او با چند جوان را سرشب موقع درگیری دیدم. فکر نمی‌کنم در آن منطقه زندگی کند. مصدومان را هم نمی‌شناختم. اما شنیدم که سوختگی شدیدی ندارند و همه از بیمارستان مرخص شدند.»

ترخیص همه مصدومان، چند ساعت پس از حادثه

در این حادثه ١٤ نفر مصدوم شدند که بلافاصله توسط چهار آمبولانس اورژانس به بیمارستان‌های یافت‌آباد، فیروزآبادی و مطهری اعزام می‌شوند که خوشبختانه به دلیل مقدار کم اسید و جراحات سطحی همه آنها پس از چند ساعت از بیمارستان‌ها مرخص می‌شوند. جراحات وارد‌شده به مصدومان این حادثه سطحی و سوختگی در حد تاول بود و هر ٥ مصدوم این حادثه تا قبل از ساعت ٦ صبح مرخص شدند. اینها را یکی از مسئولان بیمارستان سوانح سوختگی شهید مطهری به «شهروند» می‌گوید. یکی از مسئولان بیمارستانی که ثنا، محمد مهدی، ایلیا، معصومه و نفیسه از قربانیان این حادثه برای مداوا به آنجا مراجعه کردند. او در توضیح وضع مصدومان حادثه اسیدپاشی بامداد پنجشنبه می‌گوید: «پنج نفر از این مصدومان به بیمارستان سوانح و سوختگی مطهری منتقل شده بودند. جراحت و‌ درصد سوختگی‌ همه آنها کمتر از ٢‌ درصد بود؛ به ‌طوری که همه آنها به صورت سرپایی مداوا و مرخص شدند. سه نفر از مصدومان کودک بودند که بیشتر از ناحیه دست آسیب‌دیده بودند، دو زن میانسال در بین این مصدومان از ناحیه پا دچار سوختگی شده بودند. تا جایی که ما از اورژانس تهران خبر داریم بقیه مصدومان این حادثه هم از بیمارستان یافت‌آباد مرخص شدند.»

اما خبر حادثه اسیدپاشی در پارک فدائیان اسلام را صبح پنجشنبه محمد شهریاری، سرپرست دادسرای جنایی تهران اعلام کرد و در تشریح کامل این حادثه گفت: «بامداد پنجشنبه میان یک مرد چهل ساله و اعضای یک خانواده در پارک فدائیان اسلام درگیری لفظی رخ می‌دهد. این مرد با مخالفت خانواده حاضر در پارک مواجه می‌شود و بحث شدیدی میان آنها درمی‌گیرد. پس از این اتفاق مرد متهم به اسیدپاشی به منزل خود بازمی‌گردد و با یک دبه اسید به پارک رفته و فارغ از این‌که چه افرادی در مقابلش هستند، شروع به اسیدپاشی می‌کند.»

دقایقی پس از رسانه‌ای‌شدن این حادثه از سوی سرپرست دادسرای جنایی، پلیس تهران هم جزئیات بیشتری از اسیدپاشی پارک فدائیان اسلام را منتشر می‌کند. بنا بر اظهارات پلیس ساعت ١٥: ٠٢ بامداد پنجشنبه بین چند مرد در حال والیبال‌بازی در پارکی در خیابان فدائیان اسلام نزاع و درگیری رخ می‌دهد که یکی از آنها با موتور متواری شده و لحظاتی بعد با یک گالن چهارلیتری اسید به منظور انتقام‌گیری بازمی‌گردد. این متهم گالن ٤ لیتری اسید را به هوا پرتاب کرده و گالن بر سقف یک خودرو فرود آمده و قطرات اسید در فضا پخش می‌شود. متهم به‌سرعت از محل متواری اما با اجرای طرح مهار توسط پلیس در حوزه کلانتری ۱۱۰ شهدا دستگیر و به محض مواجهه حضوری با مصدومان شناسایی می‌شود.

انتهای پیام

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری