کد خبر: ۲۱۲۹۵
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۳
معاون امور بانکی و بیمه وزیر اقتصاد توضیح داد:
معاون امور بانکی، بیمه و شرکت های دولتی وزیر امور اقتصادی و دارایی می گوید: اقتصاد ایران با 400 میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی و 170 میلیارد دلار مبادلات خارجی، کمتر از 10 میلیارد دلار بدهی خارجی دارد.

به گزارش تجارت امروز ، معاون وزیر اقتصاد درگفتگو با  ایرنا، حسین قضاوی در نشست با مدیران بانک مسکن افزود: این شرایط برای چنین اقتصادی جذاب سرمایه گذاری است و می توان انتظار داشت روند سرمایه گذاری خارجی در کشور طی سال های آینده افزایش پیدا کند تا بخشی از نیاز کشور به سرمایه و ظرفیت سازی برای اشتغال بیشتر، از این محل، برطرف شود.

معاون وزیر اقتصاد افزود: نظام بانکی کشور در چنین شرایطی می تواند به نحو مطلوب، ایفای نقش کند و در این میان، نقش بانک مسکن به عنوان یکی از اعضای موثر شبکه بانکی که حدود 10 درصد از دارایی های نظام بانکی را در اختیار خود دارد، یک نقش کلیدی و اثرگذار خواهد بود. وی با اشاره به تاثیر شگرف بانک مسکن در سال های اخیر، گفت: در مقطع فعلی برای تقویت رشد اقتصادی و اشتغالزایی،‌ باید بخش مسکن به عنوان بخش پیشرو در اقتصاد،‌ فعال شود چرا که اگر تولید و ساخت و ساز در بخش مسکن رونق بگیرد خیلی از بخش های دنباله رو نیز تحریک شده و رونق می گیرند.

معاون وزیر اقتصاد یکی از راه های رونق بخشی به بخش مسکن را تداوم نوآوری های 4 سال گذشته در نظام تامین مالی مسکن عنوان کرد و گفت: ترکیب مدیریتی حاکم در بانک مسکن نوآوری های خوبی را در بانک شکل داد و باعث شد ابزارهای متنوع و نوین تامین مالی در بخش مسکن، فعال شود.

به گفته این مقام مسئول، در دنیای امروز نهادهای اعتباری، دیگر به عملیات سنتی تجهیز سپرده و تخصیص منابع بواسطه آن، متکی نیستند بلکه از ابداعات موثر برای این منظور بهره می برند و در بانک مسکن و سایر بانک های کشور نیز باید ابزارهای نوین مالی فعال شود.

قضاوی با تاکید بر توجه یکسان به عرضه و تقاضا تصریح کرد: بخش مسکن مشروط به تامین مالی متعادل هر دو سمت عرضه و تقاضا، می تواند به لوکوموتیو اقتصاد ایران تبدیل شود و زمینه رشد اقتصادی را فراهم کند. عرضه و تقاضا نیز هر کدام دارای اجزای متفاوتی هستند که تک تک این اجزاء نباید از سیاست ها و ابزارهای تامین مالی مسکن محروم بمانند و لازم است همه اجزای بخش مسکن توسط بانک مسکن به یک اندازه تحت حمایت و پشتیبانی مالی قرار دهد تا زمینه اوج گیری این بخش از حالت رکود به رونق پایدار فراهم شود.

وی اظهارداشت: درمقطع فعلی لازم است مدیران بانک مسکن به عنوان تنها بانک تخصصی کشور در بخش مسکن، با پشتیبانی از سیاست ثبات نسبی قیمت ها، نسبت به تقویت رشد اقتصادی و اشتغال از طریق بخش مسکن به عنوان موتور پیشران اقتصاد اقدامات لازم به عمل آورد و نوآوری های بانک مسکن در 4 سال گذشته در نظام تامین مالی مسکن را قابل تقدیر دانست.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری