کد خبر: ۲۱۳۲۳
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۳
ادامه رشد قارچ‌گونه آژانس‌های مسافرتی غیر مجاز!
استعلام مجوز آژانس های مسافرتی و هواپیمایی را چگونه می توان انجام داد؟ از کجا بفهمیم آژانس مسافرتی معتبر است؟

یکی از رایج‌ترین شیوه های فریب مشتری چاپ گسترده تراکت های تبلیغاتی است، که البته در این میان برخی از آژانس های کاذب سعی کرده اند در رسانه های کوچک و شیک اما غیر معتبر چاپی هم برای خود جایی بازکنند. البته با اقبالی که شبکه های اجتماعی و فضای مجازی چند سالی بدست آورده است بسیاری از شیوه های ترغیب و تبلیغ هم وارد این شبکه ها شده اند. فقط کافی است به عنوان کاربر شبکه های اجتماعی یا دنیای اینترنت، کلمات کلیدی سفر، سفرخارجی، تور، گردشگری و.... را جست و جو کنید تا ببینید با چه حجمی از آگهی ها و بنرهای تبلیغاتی مواجه می شوید. ولی در این بین از کجا بفهمیم آژانس مسافرتی معتبر است؟ چگونه استعلام مجوز آژلنس مسافرتی را می توان انجام داد؟

 

از کجا بفهمیم آژانس مسافرتی معتبر است؟

یکی از نکات جالبی که با دنبال کردن این تبلیغات می شود به آن رسید، جذابیت و امتیازات فراوانی است که صاحبان بی نام نشان این آگهی ها از آن استفاده کرده اند. البته به طور حتم تمام آژانس هایی که در اینترنت آگهی داده اند در گروه بی نام و نشان ها قرار ندارند و بسیاری از آنها قابل اعتماد هستند. مرسوم ترین شیوه جلب مشتری در این آگهی ها، پایین بودن هزینه های برگزاری تور است. که اغلب تحت عنوان "آفر" به مشتری پیشنهاد می شود. چنین شیوه هایی در مورد تورهای خارجی که مسافر را به مقصد دیگر کشورها می برد، همواره باید با دیده تردید نگریسته شود. چرا که برگزاری یک تور خارجی با حداقلی از هزینه ها همراه است و پایین آمدن برگزاری این تورها پایین تر از این هزینه ها در عمل منطقی نیست.

به کرات دیده شده است که مشتریانی که فریب چنین تورهای ارزانی را می خورند با ورود به شهر مقصد متوجه می شوند که چه امکانات پایینی به آنها تحمیل شده است و برگزار کننده تور آنها را مجبور می کند که شرایط تحمیل شده را قبول کنند. با نزدیک شدن به فصل برگزاری تورهای تفریحی مانند اسفندماه و اوایل تابستان، برخی آژانس های توریستی نوع دیگری از فروش خود را که به فروش لحظه آخری است بیشتر تبلیغ می کنند.

 مشتریان چنین امکاناتی که هزینه اولیه تور را با توان مالی خود مناسب نمی بینند اغلب صبر می کنند تا به محض اعلام فروش بلیت برای چنین توری اقدام به ثبت نام و پرداخت هزینه به برگزار کننده های تور می کنند. غافل از آنکه همواره این احتمال هست که چنین تورهایی به کلی فاقد مجوزهای قانونی بوده باشند و در واقع جنجال تبلیغاتی این تورها مانع از آن می شود که مشتریان به اصالت قانونی شرکت توریستی توجه کنند. پیش از فراگیر شدن شبکه های اجتماعی، اغلب این تورها از پنل های پیام کوتاه برای خبردار کردن مشتریان خود بهره می بردند، اما امروزه کانال های تلگرامی و پیج های اینستاگرامی بیشتر جای پیامک ها را گرفتند و کاربران این کانال ها به راحتی از برگزاری چنین توری با خبر می شوند در حالی که ممکن است هیچ کدام از نهاد های قانونی به درستی از اقدام این تورها با خبر نشوند.

 

چگونه متوجه شویم آژانس مسافرتی و هواپیمایی معتبر است؟

 در پیام این شرکت ها امکاناتی که برای جذب گردشگر مطرح می شود، شامل هتل های 4 تا 5 ستاره هستند. خدمات غذایی و امکانات رفاهی این تورها به طور معمول در بهترین حالت توصیف می شود. صبحانه، ناهار، استخر، گردش در شهر وامکانات گردش در شهر مقصد به همراه حضور در دیدنی ترین نقاط دیدنی کشور مقصد؛ اما با حضور در این مقاصد گردشگری به راحتی خلف وعده صورت می گیرد و رضایت بسیاری از مسافران به درستی تامین نمی شود. یکی از راه های فهمیدن اینکه کدام آژانس مسافرتی معتبر است این است که به سایت نظرکده سر بزنید و نظرات و تجربیات مشتریان قبلی این آژانس ها را مطالعه کنید. به عنوان مثال بهترین سایت خرید بلیط هواپیما و همچنین تور را می توانید در این سایت ببینید.

 

استعلام مجوز آژانس های مسافرتی و هواپیمایی

یک مقام مسئول در خصوص اصالت قانونی بودن فعالیت یک آژانس گردشگری می گوید: جذابیت های تبلیغاتی فعالیت آژانس ها به هیچ وجه نشانه قانونی بودن فعالیت آنها نیست و به منظور بررسی چنین موضوعی صرفا باید دفاتر اداره کل نظارت و ارزیابی گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هر استان تماس گرفت. این مقام مسئول می افزاید: به دلیل رشد قارچ گونه آژانس های غیر مجاز چند سالی است با پدیده تخلف آنها مواجهیم و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در صورت برخورد با موارد تخلف گزارش را به مقام های ذیربط ارجاع می دهد. که البته با توجه به رشد فعالیت ها در شبکه های اجتماعی بخشی از این گزارش ها در اختیار دایره پیشگیری جرایم سایبری ناجا قرار می گیرد.

در حال حاضر سایت http://www.ichto.ir/agency  وابسته به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و همچنین تلفن های 88934148-88934145  بهترین مرجع شناسایی آژانس‌های مجاز هستند. پیگیری های خبرنگار اقتصاد آنلاین نشان می دهد شهروندان در صورت تماس با شماره های فوق می توانند از موارد شکایت هایی که از یک آژانس شده است نیز با خبر شوند.

 

4  نکته که هنگام انتخاب آژانس مسافرتی باید بدانید

اکثر مشاوران آژانس مسافرتی خدمات خود را به صورت رایگان به مشتریان ارائه می دهند (اگرچه برخی هزینه رزرو را دریافت می کنند که بسته به پیچیدگی سفر شما می تواند هزینه داشته باشد ) و در عوض از طریق کمیسیون هتل ها و اپراتورهای تور پول خود را به دست می آورند.

 

جستجوی برای پیدا کردن آژانس مسافرتی را در نزدیکی منزل خود آغاز کنید

با درخواست از دوستان قابل اعتماد و اعضای خانواده برای توصیه ها شروع کنید. همین امر برای هر خدمات حرفه ای در زندگی شما صادق است. اگر کسی را می شناسید که با یک آژانس مسافرتی کار می کند و از این تجربه راضی بوده است، این مکان عالی برای شروع است. در صورتی که آشنایی در این زمینه ندارید می توانید از سایت نظرکده نظرات کاربران در مورد سایت های و خدمات مختلف را بخوانید.

 

فکر کنید که به کجا سفر خواهید کرد

راه دیگر برای یافتن یک مشاور سفر این است که بر اساس مقصد یا مقاصدی که او ممکن است در آن تخصص داشته باشد به دنبال آن باشید. احتمالاً می خواهید با مشاوری کار کنید که تعدادی سفر را در آن کشور رزرو کرده است و ارتباطات و تماس هایی در آنجا دارد. برخی از مشاوران در سفر به شهر های خاص تخصص دارند. بعضی ها بر سفرهای دریایی تمرکز می کنند. اگر علاقه مند به برنامه ریزی سفری خارج از حوزه کاری خود هستید، مشاوران می توانند شما را به شخص دیگری در شبکه خود ارجاع دهند یا خودشان تحقیقاتی انجام دهند.

انتخاب فردی که در یک مقصد تخصص دارد، اولین تجربه خوبی برای همکاری با یک مشاور سفر است.

 

شبکه های حرفه ای آژانس های مسافرتی را در نظر بگیرید

صحبت از آنچه می خواهید، می تواند مفید باشد برای درک سازمان یا شرکت هایی که یک مشاور با آن در ارتباط است. چه آنها به تنهایی کار کنند، چه با یک شریک در یک آژانس کوچک، یا به عنوان بخشی از یک آژانس بزرگ، احتمالاً به یک کنسرسیوم یا یک شبکه حرفه ای متصل هستند. وابستگی‌ها می‌توانند به عنوان رای اعتماد به مشاور مورد بررسی قرار گرفته باشند.

وابستگی های یک مشاور همچنین به عنوان مجرای یکی از مهمترین نقاط فروش آنها عمل می کند: مزایای مسافرتی.

از آنها بپرسید که چه نوع مزایایی از شبکه های حرفه ای خود دریافت می کنند. ترانسفر، صبحانه رایگان، تسویه‌حساب دیرهنگام در صورت وجود، کسی هست که برخی از این موارد رایگان را نخواهد؟

 

مطمئن شوید که مشاور آژانس مسافرتی شما سبک سفر شما را درک کرده است

آیا سفرهای آرام را دوست دارید؟ برنامه های سفر پر از مناظر و جاذبه ها؟ آیا دوست دارید به تنهایی سفر کنید یا در حال برنامه ریزی برای سفرهای چند نسلی با فرزندان و پدربزرگ ها و مادربزرگ ها هستید؟ اطمینان از اینکه مشاور شما خواسته شما را می‌فهمد و شاید حتی ثابت کند که خودشان سبک سفر مشابهی دارند می‌تواند به ایجاد رابطه بسیار کمک کند (و به آنها اجازه می‌دهد سفر بهتری را برای شما برنامه‌ریزی کنند).


 شرکت های خدماتی معتبر در حوزه های دیگر را چگونه بشناسیم؟

بهترین راه برای شناخت شرکت های مختلف در حوزه های مختلف این است که بفهمیم دیگران در مورد آنها چی می گویند. در بسیاری از موارد اطرافیان و آشنایان ما تجربه استفاده از خدمات مورد نظر را ندارند پس در ما چگونه بفهمیم شرکت مورد نظر معتبر است؟

سایت نظرکده به صورت تخصصی مرجع اصلی ثبت نظر کاربران و خریداران کالا و خدمات مختلف در کشور است. شما می توانید در این سایت نظرات و تجربه استفاده کاربران مختلف را بخوانید و از آن استفاده کنید. به عنوان مثال بهترین سایت خرید بیمه، بهترین سایت خرید گوشی، بهترین سایت خرید کتاب، بهترین صرافی ارز دیجیتال ، بهترین سایت استخدامی و فریلنسری و ...

جمع بندی

راه های مختلفی برای استعلام مجوز آژانس های مسافرتی و اینکه از کجا بفهمیم آژانس مسافرتی معتبر است یا نه وجود دارد. یکی از موارد استعلام از میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است. و روش بعدی استفاده از نظرات و تجربه خرید کاربران سایت نظرکده می باشد.

Alifar
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۰۹:۰۴ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۹
0
2
ممنون. مطلب خیلی مفیدی بود
علی
|
Romania
|
۱۰:۳۰ - ۱۴۰۱/۰۳/۲۱
0
1
این نوشته برای من مفید بود ممنونم از شما
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری