کد خبر: ۲۱۳۵۱
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۰
عضو هیات رئیسه پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران از تصویب معیارهای انتخاب شهردار در شورای شهر پنجم خبر داد.

 

 

به گزارش تجارت امروز ، معصومه حاجی ابوالحسن؛ حجت نظری در گفتگو با اقتصاد آنلاین گفت: «در جلسه ای که امروز در ساختمان شورای شهر تهران و دفتر آقای مسجد جامعی برگزار شد اعضای شورای شهر پنجم درباره نحوه انتخاب شهردار و پیش زمینه های مدنظر شورا برای انتخاب شهردار بحث و تبادل نظر کردند.»

 این عضو شورای شهر پنجم با اشاره به پیش نویس تهیه شده برای تعیین معیارهای انتخاب شهردار بیان داشت: «بند بند پیش نویس تهیه شده بررسی شد و بعد از اصلاحاتی به تصویب رسید. این پیش نویس شامل مشخصات عمومی نامزد شهرداری شهر تهران بود.»

استفاده از جوانان و زنان مهم ترین معیار انتخاب شهردار

نظری با اشاره به اینکه مهم ترین معیار برای نامزد شهرداری تهران اعتقاد به بهره گیری از جوانان و زنان بود؛ تاکید کرد: « اشتهار به پاکدستی و شهره بودن برای مبارزه با فساد با توجه به سوابق نامزدها یکی از مشخصات عمومی درج شده در این طرح بود که اعضای شورای شهر بر آن تاکید داشتند. همچنین معیارهایی همچون باور به خرد جمعی و پیش روی بر اساس سیاست گذاری های شورا نیز در این طرح به تصویب رسید.»

به گفته این عضو هیات رئیسه شورای شهر پنجم در جلسه بعدی این شورا «فرآیند انتخاب شهردار» به بحث و بررسی گذاشته خواهد شد.

 

نظری درباره دلیل حساس بودن انتخاب شهردار تهران توضیح داد: «حساسیت درباره انتخاب شهردار تهران امری طبیعی است. چرا که قرار است ما از شهری آوار برداری کنیم که 12 سال زیر دستان جناب آقای قالیباف سلیقه ای اداره شده و بحث های روز شهرسازی در مناسبات شهرداری لحاظ نشده است.»

او افزود: «در این سالها شهرداری به لحاظ درآمد و نیازمالی به تراکم فروشی روی آورد و موضوعاتی را سرلوحه کار خود قرار داد که امروز در دنیای مدرن منسوخ هستند. بنابراین طبیعی است که در چنین شرایطی اینکه شهردار بعدی تهران چه کسی باشد برای همه مهم است. از سوی دیگر شهرداری تهران در چند دوره گذشته همیشه جولانگاهی بوده برای افرادی که می خواهند از این جایگاه به مقام ریاست جمهوری برسند؛ چه زمانی که آقای احمدی نژاد شهردار شد و چه در زمان آقای قالیباف. از این رو سطح جایگاه شهرداری تهران از نظر سیاسی هم ارتقا داده شد و باعث شد همانطور که برای انتخاب برخی از وزرا گمانه زنی می شود به همین ترتیب برای انتخاب شهرداری تهران نیز از افراد مختلفی نام برده شود.»

او با بیان اینکه انتخاب شهردار تهران یکی از بحث های جذاب فضای سیاسی است؛ اظهار داشت: «از سوی دیگر برخی از فعالان سیاسی و فعالان رسانه ای گزینه مدنظرشان را بعضا به عنوان شهردار نهایی تهران در فضای رسانه ای مطرح می کنند. این باعث می شود افکار عمومی تلنگر بخورد بدون اینکه بداند چه اتفاقی می افتد. زمانی که ما از سازوکار اطلاعی نداریم، طبیعی است که افکار عمومی حساس می شود نسبت به اینکه چرا و بر چه اساسی شهردار انتخاب خواهد شد. در این شرایط ما نیاز داریم رسانه ها بیشتر همکاری داشته باشند تا بتوانیم تنش ها را کم کنیم.»

نظری در پاسخ به اینکه آیا موضوع انتخاب شهردار از بین اعضای شورای شهر مطرح شد یا نه گفت: «این گزینه که شهردار نباید از بین اعضای شورا باشد یا خیر، نیز مطرح بود اما بحث جدی نبود و اعضا از آن به راحتی عبور کردند.»

عضو هیات رئیسه شورای شهر پنجم همچنین درباره بیانیه ای که 10 چهره شاخص اصلاح طلب درباره انتخابات شوراها منتشر کرده اند گفت: «این اتفاق خوبی است که بزرگان اصلاح طلب چه اشخاص حقیقی و چه اشخاص حقوقی یعنی احزاب به ما کمک کنند و نظراتشان را بگویند. ما حتما از آن  بهره می گیریم و امیدواریم این توجه و همفکری در انتخاب بهتر شهردار آینده به ما کمک کند.»

او همچنین درباره تعامل شورای شهر پنجم با مجلس شورای اسلامی بیان داشت: «از سال 95 یعنی از زمان روی کار آمدن مجلس جدید دبیرخانه ای تشکیل شد و بنا بر این شد که نمایندگان تهران که همگی از لیست امید بودند با نمایندگان اصلاح طلب شورای شهر چهارم جمعی را تشکیل دهند که این جمع بتواند مطالبات و نیازهای شهر تهران را منسجم تر و با همبستگی بیشتری حل کند.»

نظری افزود: «متاسفانه به دلیل کمبود وقت و یا وجود دغدغه های دیگر این جلسات تا الان تشکیل نشده بود تا اینکه روز گذشته اولین جلسه به همت فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی یعنی نمایندگان تهران فراکسیون امید تشکیل شد. امیدوارم با کنارهم قرار گرفتن نمایندگان مردم تهران در مجلس و شورا بتوانیم شهر تهران را هرچه بیشتر با معیارهای روز جهانی اداره کنیم و از مشکلات این شهر تا جای ممکن کمتر کنیم.»

 

او تاکید کرد: «یکی از کارهای ویژه ای که تعریف شده تا در تعامل شورای شهر تهران و نمایندگان مجلس پیگیری شود موضوع قوانین است. اعم از قانون تشکیلات و وظایف شوراها و قانون شهرداری ها که بسیار قدیمی است. قانون شوراها سال 75 تصویب شد و تاکنون اصلاحات زیادی داشته و هر زمان هم اصلاح شده از اختیارات شورا کم کرده است.»

نظری با اشاره به اینکه قانون مدیریت یکپارچه شهری و لایحه درآمد پایدار شهری در مجلس در حال بررسی است؛ اظهار امیدواری کرد: «ان شاالله این تعاملات باعث می شود نمایندگان مردم در شورای شهر و نمایندگان پارلمان به جمع بندی بهتری برسند و با شناخت بهتری از مسائل شهری قوانین بهتری تصویب شود. قوانینی شایسته تر که نیاز کمتری به اصلاح داشته باشد و سالیان سال بتواند ریل ما باشد برای اداره شهر.»

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری