کد خبر: ۲۱۴۰۶
تاریخ انتشار: ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۳
مرکزپژوهش های مجلس گزارش داد
مطابق گزارش مرکزپژوهش های مجلس در ایران هیچ مؤسسه اختصاصی برای رتبه بندی و امتیاز دهی به وضعیت ایمنی خودروها وجود ندارد اما در مجموع هیچ کدام از خودروهای تولید داخل با قیمت زیر ۵۰ میلیون تومان امنیت ندارند.

 

به گزارش تجارت امروز ، جدیدترین بررسی وضعیت ساخت داخل یا تولید مشترک در قراردادهای داخلی جدید که توسط مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی انجام شده نشان می دهد هیچ کدام از خودروهای تولید داخل با قیمت زیر 50 میلیون تومان، دارای امنیت نیستند. به عنوان نمونه خودروهای پژو 206، سمند ( با فرض پلتفرم یکسان با پژو 405 )، تندر 90  و پژو پارس از نظر ایمنی مؤسسه EURONCAP می توانند در سطح ستاره قرار گیرند.

مطابق اعلام این گزارش متأسفانه در ایران هیچ مؤسسه اختصاصی برای رتبه بندی و امتیاز دهی به وضعیت ایمنی خودروها وجود ندارد و از سویی آمارهای منتشر شده هم آنچنان موثق نیستند و نمی توان با اطمینان کامل به آنها رجوع کرد. با این حال دو راه پیش روی خریداران قرار می گیرد، یکی اعتماد به تجربیات شخصی سایر رانندگان و دیگری توجه به امتیازات کسب شده از سوی خودروها در مؤسسات معتبر تست ایمنی که به خودروها داده می شود.

پراید

در نتایج تست موسسه ایمنی بزرگراه های آمریکا، خودرو پراید بدترین خودرو سواری شناخته شده که می‌تواند جان سرنشینانش را به طرز وحشتناکی به خطر بیاندازد پراید در تست تصادف، دچار انحراف شدید در ستون، درب‌ها و سقف می‌شود. کابین سرنشینان تاب برمی‌دارد، در خودرو باز می‌شود و داشبورد هم صدمه شدید به پای راننده می‌زند. جلوی خودرو به شکلی جمع می‌شود که بسیاری از قطعات کاپوت مانند موتور هم در تصادف شدید وارد کابینه می‌شود. در تست تصادف، خودروی پراید به سختی امتیاز دو ستاره از پنج ستاره را به خود اختصاص می‌دهد.

پژو 206

خودرو پژو 206 از نظر ایمنی، سه ستاره از پنج ستاره موسسه Euro NCAP را گرفته است. از جمله ویژگی‌های ایمنی پژو 206 این است که در هنگام وقوع سانحه رانندگی و تخریب کاپوت خودرو، جابجایی موتور به سمت داخل کابین نبوده و به سمت زمین (پایین) جابجا می‌شود و درنتیجه به راننده و سرنشین کنارش آسیب وارد نمی کند.

سمند

تست تصادف خودرو داخلی سمند به دلیل بومی بودن آن، توسط موسسات اروپایی انجام نگرفته است. با توجه به اینکه پلت فرم این خودرو شبیه پژو 405 است، احتمالا در صورتی که مورد تست موسسه Euro NCAP قرار گیرد، به سختی حائز سه ستاره خواهد شد.تست تصادف سمند در شرکت مایر انگلستان انجام شده ودر این تست، سقف سمند ناخورده(خمیدگی به داخل اتاق) و نیز رکاب باعث شکستگی پای آدمک تست شده است. ایربگ آن به موقع کار کرده و خوشبختانه به خاطر این وزن عقب و جلوی سمند متناسب است، حین تصادف عقب، خودرو بلند نمی‌شود. سالم ماندن ستون‌ها، خرد شدن شیشه‌های جلو، موجب شده سمند از سوی شرکت انگلیسی مایر، استانداردهای ایمنی را کسب کند.

تیبا

تیبا که ترکیبی از ریو و پراید است هم مورد تست تصادف قرار گرفت است. فیلم تست تصادف این خودرو نشان می‌دهد که در خودرو هنگام تست، باز می‌شودو ستون‌های سقف هم تاب برمی‌دارد کهنشان می‌دهد وضعیت ایمنی خودرو مناسب نیست و احتمالا به سختی بتواند دو ستاره ایمنی را به دست آورد و در واقع سطح ایمنی این خودرو مناسب نیست.

تندر90

سطح ایمنی تندر90 درسطح مناسبی قرار دارد و توانسته است سه ستاره ایمنی را به خود اختصاص دهد. قطعات داخلی تند 90 طوری طراحی شده که هنگام فشرده شود. همچنین از آنجایی که مخزن سوخت در کف خودرو و به دور از کمک فنرها قرار گرفته، اگر تصادف از عقب رخ بدهد کمترین احتمال برای سوراخ شدن آن توسط اجزای کمک فنر وجود دارد وجود یک لایه عرضی در پشت صندلی عقب، خطر ورود اشیا از صندوق عقب  به کابین را محدد می‌کند. ساختار لانه زنبوری داشبورد که از پلی پرولی جاذب نیرو ساخته شده در اثر ضربه از جلوف خطر اسیب به زانو را کاهش می دهد.

پژو پارس

یکی از مهمترین نقص هایی که خودرو پژو پارس دارد و می‌تواند راننده را مورد خطر جانی نیز قرار دهد. این است که در تصادف، میل فرمان و پدال‌ها به داخل اتاق خودرو وارد شده و احتمال آسیب به سرنشینان زیاد است. البته قسمت‌های زیرین خودرو مثل  شاسی و قسمت زیرین کلاف بدنه، مقاومت خوبی دارند ولی قسمت های بالایی بدنه چندان از استحکام بالایی برخوردار نبوده و می تواند هنگام واژگونی خودرو به سرنشینان آسیب وارد کند. همچنین این خودرو از نظر هلدینگ تعادل خوبی دارد. پژو پارس با توجه به پلتفرم مشابه با خودروی 405 احتمالاً به سختی می تواند حائز سه ستاره شود.

سطح ایمنی خودروهای چینی

ام وی ام 110

در تست Latin NCAP خودروی MVM110 نتوانسته هیچ ستاره‌ای را دریافت کند. در تست صورت گرفته مشخص شده علاوه بر اینکه سقف آن خم می‌شود، درهای آن باز شده و احتمال اینکه سرنشین‌ها به بیرون خودرو پرتاب شوند را افزایش می‌دهد.

علاوه بر این، قطعات داخل جلوی خودرو، صدمه شدیدی به سرنشین‌ها خواهد زد؛ به طوری که آسیب وارد شده به آدمک تست راننده درناحیه سر، گردن وبالاتنه درحد قرمز است که نمی‌تواند وضعیت خوبی باشد.

این گزارش در ادامه اعلام می‌کند که با عنایت به فضای غیر رقابتی بازار خودرو در ایران و عدم الزام خودروسارها در رعایت و اعلام سطح ایمنی، به نظر می رسد نهاد حاکمیت و متولی امر تولید باید بر رعایت این موارد ایمنی و اجباری نمودن آنها با توجه به تبعات آثار اجتماعی- اقتصادی  میزان تلفات انسانی تصادفات خودرو ، نظارت و تأکید کند. همچنین لازم است خودروهای مشمول قراردادهای جدید خودرویی که قرار است در کشور تولید شوند نیز براساس سطوح ایمنی این مدل خودروها در اروپا مورد تست ایمنی قرار گیرند.

برای مشاهده متن کامل گزارش ارزیابی وضعیت ایمنی خودروهای ساخت داخل و تولید مشترک در قراردادهای جدید صنعت خودروسازی کشور را اینجا کلیک کنید.

منبع : تسنیم

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری