کد خبر: ۲۱۴۲۹
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۵
واکنش رسانه های بین المللی به اقتدار ایران در حمله موشکی به مواضع داعش
رسانه های بین المللی با اشاره به هدف قرار دادن مواضع داعش از سوی سپاه پاسداران، به اقتدار ایران در مواجهه با تروریست ها اعتراف کردند.

 

به گزارش تجارت امروز ، شامگاه یکشنبه بود که روابط عمومی سپاه پاسداران خبر از اصابت 6 موشک به مواضع داعش در سوریه داد.

در بیانیه سپاه در این باره اشاره شد در پی جنایت تروریستی 17 خردادماه 96 تروریست های تکفیری در تهران که به شهادت 18 تن از مردم مظلوم و روزه دار و مجروحیت جمعی دیگر از هموطنان عزیز منجر گردید، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعلام کرد: 'ریخته شدن هیچ خون پاکی را بدون پاسخ نمی گذارد.'

بر این اساس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با استعانت از ذات اقدس الهی و به نیابت از ملّت قهرمان و دشمن ستیز ایران و خانواده معظم شهدا و آسیب دیدگان عملیات تروریستی در حرم مطهر حضرت امام (ره) و ساختمان اداری مجلس شورای اسلامی، مقرّ فرماندهی و مراکز تجمع و پشتیبانی و ساخت خودروهای انتحاری تروریست های تکفیری در منطقه دیرالزور در شرق سوریه را با هدف تنبیه تروریست های جنایتکار، مورد حمله موشکی قرار داد.

در این عملیات تعدادی موشک میان برد زمین به زمین از پایگاههای موشکی نیروی هوافضای سپاه در استان های کرمانشاه و کردستان، تروریست های تکفیری را هدف ضربات مهلک و کوبنده قرار داد.گزارش های دریافتی حکایت از هلاکت تعداد زیادی از تروریست های تکفیری و انهدام تجهیزات، سامانه ها و سلاح های آنان دارد.پیام این اقدام انقلابی و مجازات گونه کاملا روشن است؛ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به تروریست های تکفیری و حامیان منطقه ای و فرامنطقه ای آنان هشدار می دهد، در صورت تکرار اقدامات پلید و شیطانی علیه ملت ایران، خشم انقلابی و شعله های آتش انتقام پاسداران انقلاب، عاملین و مسببان آن را در بر خواهد گرفت و جنایتکاران را به جهنم رهنمون می سازد.این اقدام با واکنش های رسانه های بین المللی روبرو شد و بسیاری از رسانه ها این مهم را مورد تحلیل و بررسی قرار دادند.

 

* سی ان ان

سی ان ان در گزارشی نوشت، نیروی نظامی ایران روز یکشنبه اعلام کرد که چندین موشک به سوریه پرتاب کرد و نیروهای داعش را به خاطر حملات 7 ژوئن تهران مورد هدف قرار داد.

حمله موشکی اخیر، اولین حمله موشکی زمین به زمین از سوی ایران بود که این کشور پس از آغاز جنگ داخلی در سوریه از سال 2011 انجام داد.

نیروی سپاه پاسداران در سایت خود اعلام کرد که در این عملیات چندین موشک زمین به زمین میان برد از پایگاه های سپاه پاسداران در استان کرمانشاه پرتاب کرده و نیروهای تکفیری را در منطقه دیرالزور در شرق سوریه را مورد هدف قرار داده است. سپاه پاسداران اصطلاح تکفیری را برای داعش استفاده می کند.

تهران در تاریخ 7 ژوئن با دو حمله مرگبار در ساختمان پارلمان ایران و حرم آیت الله (امام) خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی مواجه شد.

پس از این حادثه سپاه پاسداران اعلام کرد که انتقام حملات را خواهد گرفت و همچنین عربستان سعودی را به حمایت از داعش در این عملیات متهم ساخت.

 

*اسکای نیوز عربی: ایران از داعش در سوریه انتقام گرفت

پایگاه خبری شبکه اسکای نیوزعربی یکشنبه شب در واکنش به حمله موشکی سپاه پاسداران به مواضع تروریست ها در دیرالزور نوشت: ایران از داعش در سوریه انتقام گرفت.

این رسانه نوشت: ایران با چند فروند موشک دیرالزور سوریه را هدف قرار داد.

اسکای نیوز در ادامه با اشاره به بیانیه روابط عمومی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نوشت: هدف ایران مجازات عاملان حملات تروریستی اخیر تهران بوده که داعش مسئولیت این حملات را برعهده گرفته است.

 

*واکنش خبرگزاری فرانسه

خبرگزاری فرانسه شامگاه یکشنبه درخبری فوری اعلام کردکه سپاه پاسداران ایران چند فروند موشک از غرب ایران به مواضع تروریستها در دیرالزور سوریه شلیک کرده است

این رسانه با اشاره به بیانیه سپاه پاسداران یادآور شد: این حمله در پاسخ به جنایت تروریستی 17 خردادماه 96 تروریستهای تکفیری در تهران صورت گرفته است که منجر به شهادت 17تن شد.

 

*حمله موشکی سپاه تیتر یک رسانه های روسیه

مدت کوتاهی پس از انتشار خبر حمله موشکی نیروی هوافضای سپاه علیه داعش از استان کرمانشاه، 39 مطلب در دهها رسانه روسی بازتاب یافت و همچنین با پیگیری و توجه کاربران در روسیه و کشورهای روس زبان، اخبار این عملیات در موتور ملی جست وجوی روسی یاندکس (چندزبانه) در صدر قرار گرفت.

شبکه ها و خبرگزاری های روسی روز یکشنبه اعلام کردند: ایران با حمله موشکی به مقر داعش در دیرالزور سوریه، انتقام حمله اخیر تروریست ها به تهران را گرفت.

خبرگزاری اسپوتنیک در گزارش فوری خود نوشت: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به پایگاه و مقر تروریست ها در سوریه حمله موشکی کرد.

رسانه روسی افزود: ایران در این موشکباران به عنوان پاسخ به حمله تروریستی تهران، از موشک های بالستیکی میان برد استفاده کرد که به مراکز تروریست ها در شرق سوریه اصابت کرد.

خبرگزاری ایتارتاس در باره حمله موشکی سپاه پاسداران به مراکز تروریست ها در دیرالزور نوشت: نظامیان ایرانی به پایگاههای تروریست ها در شرق سوریه حمله موشکی کردند.

در گزارش رسانه روسی آمده است: در این عملیات مراکز تجمع تروریست ها در حومه شهر دیرالزور توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هدف قرار گرفت.

شبکه تلویزیونی راشاتودی نیز در بخش های خبری خود گفت: ایران به پایگاهها و مراکز تروریست ها در دیرالزور سوریه حمله موشکی کرد.

این رسانه افزود: ایران حمله موشکی را به تروریست هایی انجام داد که اعلام کرده اند در حمله تروریستی هفتم ژوئن (17 شهریور) تهران شرکت داشته اند.

راشاتودی یادآوری کرد: گروهی از تروریست ها در ساختمان مجلس ایران تیراندازی کرده و حمله ای را نیز به آرامگاه رهبر فقید ایران انجام دادند که داعش مسئولیت آنها را برعهده گرفت.

حمله موشکی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به مراکز و پایگاههای تروریست ها در دیرالزور سوریه همچنین در شبکه های تلویزیونی روسی میر، زویوزدا، رن.تی.وی لایف نیوز، خبرگزاری اخبار فدرال روسیه، ریانووستی و همچنین بسیاری از پایگاههای اطلاع رسانی و خبری پرمخاطب بازتاب داشت.

 

*حمله موشکی سپاه به داعش تیتر یک رویترز

رویترز یکشنبه شب نوشت: ایران امروز موشک هایی در پاسخ به حملات هفته گذشته گروه تروریستی داعش، به سمت شرق سوریه شلیک کرد و پایگاه های این گروه تروریستی در این منطقه را مورد هدف قرار داد.

به گفته سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران این موشک های زمین به زمین را ازغرب این کشور به سمت منطقه دیرالزور در شرق سوریه شلیک کرده است و در اثر این حمله موشکی تعداد زیادی از تروریست ها کشته شدند و تجهیزات و سلاح های آنها از بین رفته است.

 

*واکنش خبرگزاری آناتولی

خبرگزاری آناتولی در خبری فوری حمله موشکی ایران به مواضع داعش در دیرالزور سوریه را منعکس کرده و نوشت: سپاه پاسداران ایران منطقه دیرالزور در شرق سوریه را هدف حمله موشکی قرار داد.

به نوشته این رسانه حمله موشکی شامگاه روز یکشنبه ایران علیه مقر فرماندهی و مراکز تجمع و پشتیبانی و ساخت خودروهای انتحاری و از طریق موشک های میان برد زمین به زمین از پایگاه موشکی نیروی هوافضای سپاه پاسداران ایران در استان های کرمانشاه و کردستان صورت گرفته است.

 

 

**رسانه های عراق

حمله موشکی سپاه پاسداران به مواضع داعش در دیرالزور سوریه، برغم انتشار دیر هنگام خبر، در سطح قابل توجهی در رسانه های عراق بازتاب یافت.

براساس گزارش ایرنا، عناوینی چون'انتقام از داعش'، 'موشک های سپاه بر سر تروریست ها' و 'عبور موشک های ایران از فضای عراق به سمت داعش'، زینت بخش اخبار و گزارش ها پیرامون این رویداد مهم نظامی و امنیتی منطقه بود.

خبرگزاری نون عنوان'موشک های سپاه بر سر تروریست ها' را برای گزارش خود انتخاب کرد و در ادامه جزییات این عملیات را به نقل از رسانه های ایرانی منتشر کرد.

سایت زوراء، عنوان 'شروع انتقام سپاه' را برای خبر فوری خود انتخاب کرد و موازین نیوز دیگر سایت عراقی تیتر زد 'موشک های ایران از فضای عراق به سمت پایگاه ترویست ها شلیک شد'.

رادیو سواء که گفته می شود به جریان رسانه ای آمریکا نزدیک است، گزارش خود را با عنوان 'شلیک موشک های ایران به سمت تروریست ها در سوریه' منتشر کرد و اسکای نیوز عربی نیز برای خبر خود تیتر 'ایران از داعش در سوریه انتقام گرفت' را انتخاب کرد.

سایت شبکه تلویزیونی الاباء عراق نیز گزارش خود را با این تیتر آغاز کرد 'پس از دست به دست دادن ارتش های عراق و سوریه در مرزهای دو کشور ، ایران داعش را موشک باران کرد'.

سایت شبکه القدیر اما همچنان بیانات مقام معظم رهبری در عصر یکشنبه مبنی بر 'تهدیدهای امریکا توخالی است' را به عنوان خبر اول خود حفظ کرده است.

این بازتاب های حمله موشکی ایران در رسانه های عراق تا ساعت ارسال گزارش (ساعت 3 بامداد) می باشد و انتظار می رود این رویداد، روز دوشنبه سرفصل اصلی محورهای رسانه ای عراق قرار بگیرد.

 

** رسانه های لبنان

روزنامه لبنانی البناء با اشاره به اینکه موشک های شلیک شده از سوی ایران به سوی مقر داعش در دیرالزور سوریه برای اولین بار در خارج از میدان مانور مورد استفاده قرار گرفت، این رخداد را پیش از همه حاوی پیام برای آمریکایی ها دانست.

روزنامه البناء روز دوشنبه در سرمقاله خود نوشت: واشنگتن خشمگین از پیروزی های ارتش سوریه سعی کرد با سرنگون ساختن یک جنگنده سوری در منطقه الرصافه در جنوب الرقه، برگ برنده ارتش سوریه در مرزهای سوریه با عراق را در جنوب و مرکز کشور از ارتش بگیرد و ثابت کند که می تواند با حمایت از متحدان خود مسیر میدان های مختلف سوریه را تعیین کند.

این روزنامه افزود: ادعای مطرح شده از سوی آمریکا برای توجیه شلیک به جنگنده سوری نشان دهنده ضعف نظامی یا سیاسی آمریکا در سوریه بود که اولین بار با حمله به فرودگاه الشعیرات و تقلای آمریکا برای خارج کردن ابتکار عمل از دست ارتش سوریه و متحدان آن رقم خورد.

به نوشته البناء، اما رویدادهای میدانی عبارت از آن بود که ارتش سوریه و متحدان پس از استقرار در جنوب الرقه و کناره رود فرات به موازات مسیر الرقه به دیرالزور، بخشی از نیروهای خود را در جاده تدمر – دیرالزور روانه شهر السخنه کرد. پیشروی ارتش سوریه و نیروهای الحشد الشعبی عراق در مرزها یکپارچگی دو طرف در حفظ مرزها را به اثبات رساند.

این روزنامه لبنانی ادامه داد: با اعلام همکاری دو طرف در نبرد آزاد سازی دیرالزور و المیادین از سیطره داعش، دیگر مشخص شده که نبرد سرنوشت ساز با داعش در این شهر روی خواهد داد و دمشق و متحدانش در این نبرد دست بالاتر را خواهند داشت. این همان پیامی بود که موشک های ایرانی شلیک شده به دیرالزور درصدد بیان آن بود. این موشک ها که برای اولین بار در نبرد واقعی و غیر از میدان مانور مورد استفاده قرار می گرفت تحت عنوان پاسخ به حمله های داعش در تهران، مراکز داعش در دیرالزور را هدف قرار داد و پیش از همه پیام محکمی برای آمریکایی ها داشت.

شبکه تلویزیونی «المنار» لبنان ضمن بازتاب حمله موشکی شامگاه یکشنبه سپاه پاسداران علیه داعش گزارش داد که این حمله تنها ساعاتی پس از سخنان آیت الله خامنه ای مطرح شد که فرمودند «جمهوری اسلامی مستحکم و با اقتدار کامل ایستاده و دشمنان نمی توانند به ملت ایران سیلی بزنند بلکه ملت به آنها سیلی خواهد زد.»

«حسن حیدر» خبرنگار المنار در تهران در بخش خبری شامگاهی این شبکه گزارش داد که ایران همانطور که وعده بود، با حمله به مواضع داعش در دیرالزور سوریه انتقام حملات تروریستی اخیر این گروه در تهران را گرفت و همزمانی آن با سخنان آیت الله خامنه ای مهم و معنادار است.

شبکه تلویزیونی «المیادین» در بازتاب حمله موشکی ایران به مقر داعش در دیرالزور سوریه گزارش داد: پیام حمله موشکی سپاه تنها متوجه داعش نیست بلکه این حمله را می توان پاسخی به تحریم های اخیر سنای آمریکا علیه ایران دانست.

المیادین در بخش خبری ساعت 24 یکشنبه گزارش داد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با موشک های زمین به زمین پایگاه های داعش در دیرالزور سوریه را هدف قرار داد.

به گزارش المیادین، این حمله در شرایطی انجام شد که کمتر از دو هفته پیش داعش در تهران دست به دو عملیات تروریستی زده بود و ایران پس از آن وعده انتقام داد.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری