کد خبر: ۲۱۴۵۰
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۵
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به تصویب قانونی مبنی بر لزوم سامان یافتن موسسات اعتباری تحت نظارت بانک مرکزی، یادآور شد: از همان زمان مشکلات این موسسات آغاز شد.

 

به گزارش تجارت امروز ، حسن حسینی شاهرودی در گفتگو با تسنیم ،  حضور بانک و موسسات مالی و تعاونی و نیز صندوق های قرض الحسنه را موجب خدمت رسانی به مردم دانست و افزود: نباید خدمات شایسته ی موسسات قرض الحسنه که با پشتوانه ی خیرین ایجاد شده است را نادیده گرفت و همه را با یک چوب برانیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه بسیاری صندوق ها بدون دریافت مجوز و با تایید معتمدین و خیرین فعالیت می کنند، ادامه داد: گاه خدمات این موسسات با خدمت رسانی بانک ها برابری می کند و این موسسات تاکنون کنترل های مردمی را همراه خود داشتند و به ندرت دچار مشکل می شدند.حسینی شاهرودی با اشاره به تصویب قانونی مبنی بر لزوم سامان یافتن موسسات اعتباری تحت نظارت بانک مرکزی، یادآور شد: از همان زمان مشکلات این موسسات آغاز شد و صندوق های قرض الحسنه به تعاونی و تعاونی ها به موسسات مالی تبدیل شدند و مشکلاتی را متوجه مردم کردند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: در دو سه سال بانک مرکزی قصد داشت برخی بانک ها را ساماندهی کند که اعتماد مردم را نسبت به موسسات مالی و اعتباری کاهش داد و منجر به تجمعات مردمی در جلوی بانک ها شد.

حسینی شاهرودی با اعلام اینکه اقدامات مثبت بانک مرکزی را نفی نمی کنیم، تصریح کرد: این اقدامات فقط نوعی مُسکن است؛ در حالی که بانک مرکزی باید وارد میدان شود و همکاری لازم را با قانون بانک داری اسلامی نماید.وی با بیان اینکه ساختار بانک مرکزی مناسب نظارت بر صد ها موسسه و صندوق مالی نیست، گفت: دولت قانون را به روز نکرده است. مجلس بار ها از دولت درخواست کرده است ولی دولت وارد میدان شده است.

حسینی شاهرودی خاطر نشان کرد: بزرگ ترین راه کار، قانون بانکداری اسلامی است؛ ضمن اینکه باید وظایف لازم را به بانک مرکزی اعطا کنیم تا اختیارات لازم را در حوزه نظارت بر موسسات مالی و اعتباری به دست آورد.

 وی افزود: بانک مرکزی هم اینک باید در حوزه ادغام ها با احتیاط عمل کند؛ چراکه سپرده گذاران تصور می کنند بانک های در شرفِ ادغام، در حال ورشکستگی هستند؛ در حالی که ساماندهی باید به شکلی تبلیغ شود که مردم بدانند این موسسات نیازمند رشد و تعالی هستند.


نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری