کد خبر: ۲۱۴۷۲
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۲
مشکلات "مهر اقتصاد" و "ثامن" فقط شایعه بود
معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: در دو روز گذشته شایعاتی منتشر شد مبنی بر اینکه مشکلاتی برای مؤسسات ثامن و مهر اقتصاد ایجاد شده است که موجب نگرانی‌هایی شد، این اخبار فقط شایعه بود و بانک مرکزی قاطعانه از این دو حمایت می‌کند.

به گزارش تجارت امروز ، فرشاد حیدری افزود: در کشور بیش از 35 بانک رسمی و صاحب مجوز شامل بانک‌ها و مؤسسات اعتباری داریم که همه آنها تحت نظارت بانک مرکزی هستند.وی ادامه داد: در دو روز گذشته شایعاتی منتشر شد مبنی بر اینکه مشکلاتی برای مؤسسات ثامن و مهر اقتصاد ایجاد شده است که موجب نگرانی‌هایی شد و هموطنان به این دو مؤسسه مراجعاتی داشتند.حیدری تأکید کرد: این فقط شایعه بود و حمایت‌های لازم از این دو مؤسسه انجام شد و بانک مرکزی قاطعانه از این دو حمایت می‌کند.

وی افزود: طبیعی است که هر بانکی در هر جای دنیا اگر همه مشتریان در یک روز به آن مراجعه و وجه خود را مطالبه کنند امکان پرداخت برای هیچ بانکی وجود ندارد زیرا اساساً بانک‌ها سپرده‌های مردم را دریافت و در جاهایی سرمایه گذاری می‌کنند و تسهیلات می‌پردازند و درصدی را به‌صورت نقد برای مصارف و نیازهای مشتریان نگه می‌دارند تا روزانه پرداخت‌هایی را داشته باشند.معاون نظارت بانک مرکزی گفت: این نگرانی مردم به برخورد قاطع بانک مرکزی با مؤسسات غیرمجاز در کشور برمی‌گردد که حسب قانون وظیفه بانک مرکزی است که با این مؤسسات غیرمجاز برخورد کند.

حیدری با بیان اینکه این برخوردها با قاطعیت در حال انجام است ابراز امیدواری کرد در پایان سال 1396 شاهد حضور هیچ مؤسسه غیرمجاز در عرصه اقتصادی کشور نباشیم.وی با اعلام اینکه "ادغام بانکی را در دستور کار نداریم"، افزود: ادغام برخی مؤسسه‌های مالی در جهت بهبود فرآیند است و باید با اجازه بانک مرکزی انجام شود و در ادغام‌ها کنترل، حسابرسی و نظارت می‌کنیم.حیدری اضافه کرد: اگر قرار باشد ادغامی به سپرده گذاران لطمه وارد کند از آن جلوگیری می‌شود.

 

چهار مؤسسه مالی غیرمجاز تا پایان امسال ساماندهی می‌شوند

 

معاون نظارتی بانک مرکزی افزود: تاکنون 134 مؤسسه مالی ــ اعتباری غیرمجاز در کشور ساماندهی شده‌اند و چهار مؤسسه باقی‌مانده نیز تا پایان امسال تعیین تکلیف خواهند شد. فرشاد حیدری در گفتگوی ویژه خبری افزود: بررسی‌ها درباره وضعیت دو مؤسسه در شرف کسب مجوز ثامن(ع) و مهراقتصاد در بانک مرکزی همچنان ادامه دارد.وی گفت: برای تعیین تکلیف وضعیت بانک‌های نظامی هم اقداماتی در دست انجام است.حیدری افزود: توافقات اولیه میان مؤسسات کوثر و میثاق میان خودشان صورت گرفته بود هرچند که ادغام شدن این دو مؤسسه نباید برای مردم و سپرده گذاران نگرانی ایجاد کند.

وی گفت: ادغام مؤسسات مالی ــ اعتباری برای تشکیل مؤسسات قوی‌تر است.

معاون نظارتی بانک مرکزی افزود: انحلال یا ادغام مؤسسات مالی از سوی بانک مرکزی تماماً برای صیانت از حقوق سپرده گذاران صورت می‌گیرد.

حیدری گفت: مؤسسه کاسپین صرفاً برای ساماندهی هشت تعاونی منحل‌شده تشکیل شده و مصداق ادغام نیست. وی افزود: در مورد مؤسسات مالی مجاز هیچ مشکلی نداریم و عملکردشان تحت نظارت و کنترل بانک مرکزی است.حیدری با این حال تصریح کرد: مؤسسات غیرمجاز یک عارضه هستند و طبیعتاً ساماندهی آنها پیامدهای خاص خود را دارد.وی با اشاره به شکل‌گیری برخی مؤسسات مالی و اعتباری در دهه‌های 70 و 80 با مجوز وزارت تعاون گفت: از سال 83 و پس از تصویب قانون ساماندهی مؤسسات مالی، این تعاونی‌ها غیرمجاز تلقی شدند و باید از بانک مرکزی مجوز می‌گرفتند.

حیدری با اشاره به تلاش بانک مرکزی در سال 90 بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار برای ساماندهی وضعیت مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز افزود: در نخستین سال ساماندهی، 25 درصد نقدینگی کشور در این مؤسسات غیرمجاز بود در حالی که این رقم هم‌اکنون به 10 درصد کاهش یافته است و این نشان از قاطعیت بانک مرکزی در برخورد با مؤسسات مالی ــ اعتباری غیرمجاز است.

معاون نظارتی بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی با تشکیل صندوق‌های قرض الحسنه موافق است اما معتقدیم تشکیل هر صندوق هم باید با مجوز بانک مرکزی باشد.حیدری افزود: در سال 97 بازار پولی ــ مالی کشور به‌طور کامل مجاز، قانونی و زیر نظر بانک مرکزی فعالیت خواهد کرد.وی گفت: بانک‌ها و مؤسسات مالی از ثبات نسبی برخوردارند و هیچ‌گونه مشکلی ندارند و تحت نظارت بانک مرکزی فعالیت می‌کنند. معاون نظارتی بانک مرکزی از مردم خواست تحت تأثیر شایعات قرار نگیرند و به‌اندازه نیازشان به بانک‌ها مراجعه کنند و صرفاً به اطلاع رسانی‌های بانک مرکزی توجه نمایند.حیدری گفت: مؤسسات ثامن(ع) و مهر اقتصاد هم از ثبات نسبی برخوردارند و سپرده گذاران آنان نگرانی نداشته باشند.

منبع : تسنیم

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری