کد خبر: ۲۱۴۸۰
تاریخ انتشار: ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۹
در راستای سیاست‌های اشتغالی دولت
۴ طرح "توسعه کسب‌وکار و اشتغال پایدار (تکاپو)"، "مشوق‌های بیمه‌ای سهم کارفرما"، "کارورزی" و "مهارت‌آموزی در محیط کار واقعی" در قالب بسته جامع اشتغال فراگیر از امروز از سوی دولت به سراسر کشور ابلاغ می‌شود.

 

به گزارش تجارت امروز  در راستای سیاست‌های اشتغالی دولت برای حل معضل چند میلیونی بیکاری امروز بسته جامع اشتغال فراگیر که شامل 4طرح اشتغالی است به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ می‌شود. دولت در راستای تحقق برنامه ششم توسعه مکلف است که سالانه 955 هزار شغل ایجاد کند که به این منظور  4طرح سیاست گذاری اشتغال را ابلاغ می‌کند.

طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار (تکاپو)، طرح مشوق‌های بیمه‌ای سهم کارفرما، طرح کارورزی و طرح مهارت آموزی در محیط کار واقعی در قالب بسته جامع اشتغال فراگیر وزارت کار است.

این بسته در 31خرداد ماه در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تصویب شد و از امروز به تمام دستگاه‌های اجرایی ابلاغ می‌شود. در طرح توسعه کسب و کار و اشتغال پایدار (تکاپو) اشتغال پایدار با هدف پویایی و توسعه رسته‌های کسب و کاری منتخب و اولویت‌دار در سطح ملی و استانی هدف این طرح است که ایجاد سالانه 450 هزار اشتغال را در دستور کار دارد.

در قالب طرح کارورزی نیز قرار است فارغ التحصیلان دانشگاهی جویای کار در سامانه کارورزی ثبت نام و احراز صلاحیت کنند و به‌مدت 4 تا 6ماه به‌عنوان کارورز معرفی شوند. در قالب این طرح قرار است سالانه 150 هزار فارغ التحصیل بیکار دارای شغل شوند. در راستای این طرح قرار است به آن دسته از ثبت نام کنندگانی که مشغول کار می‌شوند به‌میزان 310 هزار تومان یعنی به‌میزان یک‌سوم حداقل حقوق مصوب سال 96 پرداخت شود.

پیش از این عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون از آغاز رسمی طرح کارورزی از تیرماه خبر داد و گفت: کارورزان برای حضور در دوره کارورزی حدود 310هزار تومان دریافت می‌کنند و مشمول بیمه مسئولیت مدنی می‌شوند.

 

طرح مهارت‌آموزی در محیط کار واقعی نیز طرح دیگر این بسته اشتغالی است که با مخالفت جامعه کارگری همراه شده است چرا که معتقدند این همان طرح استاد ــ شاگردی قدیم است که برده‌داری نیروی کار را به‌دنبال دارد. جامعه هدف این طرح افراد بالای 18 سال هستند که قرار است مهارت‌های فنی را فرا گیرند.

آشنایی با محیط کسب و کار، کسب تجربه و آماده‌سازی و ایجاد خودباوری در مهارت‌آموز برای ورود به عرصه اشتغال و کارآفرینی، حفظ و پایداری مشاغل سنتی و بومی خصوصاً در صنایع دستی، کمک به بنگاه‌های فعال به‌منظور شناسایی و جذب نیروی کار مستعد و توانمند، کاهش هزینه‌های جذب و به‌کارگیری نیروهای فاقد مهارت و استفاده از ظرفیت و توان آموزشی عملی بنگاه‌های اقتصادی اهداف اجرای طرح مهارت‌آموزی هستند.

طرح آخر بسته سیاستی اشتغالی دولت طرح مشوق‌های کارفرمایی سهم کارفرما است. دولت مشوق‌هایی را برای کارفرمایان در قالب اجرای طرح‌های تکاپو، کارورزی و مهارت‌آموزی از جمله معافیت از بیمه را در صورت جذب افراد جویای کار در نظر گرفته است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری