کد خبر: ۲۳۳۶
تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۶

بازار موبایل در رکود بعد از توافق

بازار موبایل و سایر کالا‌های دیجیتال همواره تحت تاثیر قیمت ارز، در نوسان بوده است. در شرایط کنونی نیز که با توجه به توافق صورت گرفته بین ایران و 5+1 قیمت ارز‌ها مطمئنا نوسان‌هایی خواهد داشت و به همین علت خریداران موبایل دست نگه داشته‌اند تا قیمت‌ها پایین بیاید.
به گزارش تجارت امروز به نقل از اقتصادنیوز؛ در اولین روز کاری بعد از توافق اوضاع بازار موبایل تعریف چندانی نداشت. بازار تقریبا خلوت و در حال رکود بود. یکی از فروشندگان موبایل علت این رکود را نبود ثبات در قیمت ارز بیان کرده و معتقد است همیشه هنگامی که ممکن است قیمت ارز نوسان قابل توجهی داشته باشد اوضاع بازار خراب است. یعنی نه فروشنده به خرید کالا رقبتی دارد و نه خریدار. هر دو از اینکه بعد از خرید قیمت پایین بیاید و در خرید خود زیان ببینند می‌ترسند و در این شرایط دست به خرید نمی‌زنند.
 
وی همچنین می‌گوید: در حال جاضر درست است که توافق انجام شده است و تحریم‌ها قرار است برداشته شود اما هنوز نرخ ارز مشخص نشده است که تا چه حد تغییر می‌کند و مردم هم انتظار دارند نرخ پایین بیاید لذا ریسک نمی‌کنند و دست به خرید نمی‌زنند.
 
این فروشنده همچنین افزود: تجربه نشان داده است برخلاف انتظار، وقتی قیمت در حال پایین آمدن است خرید کند می‌شود و مردم منتظر پایین‌تر آمدن هستند (مگر اینکه افت قیمت زیاد باشد) اما همین که قیمت شروع به بالا رفتن می‌کند خریدها رونق می‌گیرد.
 
وی در پایان در پاسخ به اینکه وضعیت بازار در روزهای آینده چه خواهد شد گفت: با توجه به توافق صورت گرفته و با این فرض که قیمت ارز در روزهای آینده کاهش خواهد داشت و در صورتی که کاهش قابل ملاحظه‌ای را شاهد باشیم می‌توان به رونق بازار موبایل امیدوار بود در غیر این صورت و در صورت نوسان قیمت همچنان شاهد رکود بازار خواهیم بود.
 
یکی از خریداران تلفن‌همراه هم در این باره می‌گوید: قیمت‌ها بین فروشندگان مختلف تفاوت زیادی دارد و گیج شده‌ام نمی‌دانم از کدامیک باید خرید کنم. گارانتی‌های مختلفی برای تلفن‌های همراه وجود دارد و هر فروشنده می‌گوید گارانتی که من ارایه می دهم بهتر است. هیچ قیمت مشخصی وجود ندارد و من خریدار سردرگم شده‌ام که از کجا خرید کنم. از طرفی نمی‌دانم اصلا در حال حاضر وقت مناسبی برای خرید گوشی خواهد بود یا با توجه به توافقات انجام شده قیمت‌ها پایین‌ می‌آید؟
 
یکی دیگر از فروشندگان موبایل می‌گوید: سال گذشته در همین ایام فروش خوبی داشتیم. هم نقدینگی مردم خوب بود و هم بازار ثبات داشت و کسانی که قصد خرید داشتند با آسودگی خاطر از اینکه قیمت‌ها فرق چندانی نخواهد کرد دست به خرید می‌زنند.
 
بطور کلی خلوتی بازار موبایل خبر از رکود این بازار در این روزها می‌دهد و خرید و فروش گوشی‌های تلفن همراه به سختی انجام می‌شود. مغازه‌ها خالی بوده و فروشندگان از فروش کم خود ناراضی هستند. نبود ثبات در قیمت ارز آن‌ها را نیز سردرگم کرده است.  

behrooz
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۲۲:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۸
0
0
به نظرمن این رکودی که ازش صحبت میشه خیلی کوتاست وبه زودی قیمتها مث قبل راه آسمان رو پیش میگیرن.درکل فروشندگان به حق خود راضی نیستن و تمایل دارن هرچه گرونتر جنس خودشو بفروشه.
حتی یک جنس بایک مدل ومارک رو به دونفر با دوقیمت متفاوت هم میفروشن.
بازار ایران درکل چون هیچگونه نظارتی توش نیست مردم وخریدارا باید تاوان این بی تفاوتی مسئولین رو بدن.
اینست بازار ایراااااااان....
نظر شما