کد خبر: ۲۴۰۸۰
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۸:۳۹

درخواست نجفی از شهروندان تهران

شهردار تهران گفت: مسئله کارآفرینی از همه مسائل کشور است و ما در مسئولیتی که در شهرداری تهران داریم باید کاری کنیم که زیرساخت‌های کارآفرینی و فضای مشوق کارآفرینی در شهر تهران توسعه پیدا کند.
درخواست نجفی از شهروندان تهران
به گزارش تجارت امروز؛ شهردار تهران عصر امروز از یازدهمین نمایشگاه زنان و تولید ملی بازدید کرد و گفت: اگر بتوانیم مسئله اشتغال سرپرست خانوار را حل کنیم به میزان زیادی جلوی آسیب‌های اجتماعی گرفته می‌شود.

محمدعلی نجفی در بازدید از مراسم افتتاحیه یازدهمین نمایشگاه زنان و تولید ملی که عصر امروز با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در محل دائمی نمایشگاه‌های تخصصی شهرداری تهران برگزار شد ضمن بازدید از غرفه‌های این نمایشگاه اظهار کرد: مسئله کارآفرینی از همه مسائل کشور است و ما در مسئولیتی که در شهرداری تهران داریم باید کاری کنیم که زیرساخت‌های کارآفرینی و فضای مشوق کارآفرینی در شهر تهران توسعه پیدا کند.

وی ادامه داد: در مورد زنان سرپرست خانوار علاوه بر همه مسئولیت‌هایی که بر دوش یک زن در جامعه ما وجود دارد مسئولیت مضاعفی نیز بر دوش این زنان هست به این معنا که اداره یک خانواده با تعداد اعضای متفاوت بر دوش این زنان سنگینی می‌کند. بنابراین شهرداری تهران از سال‌های پیش در نظر داشته است تا جایی که امکان دارد کمک‌های موثرتری به این گروه از جمعیت شهری تهران داشضته باشد که یکی از مهمترین این کمک‌ها ایجاد اشتغال برای آنها است.

نجفی با بیان اینکه در بخش توانمندسازی زنان سرپرست خانوار شهرداری، دادن آموزش به این زنان و کمک به آنها برای استقلال عمل در بازار اشتغال از جمله فعالیت‌های این ستاد است گفت: ایجاد پیوندی بین شرکت‌های تولیدی در بخش‌های مختلف و زنان سرپرست خانوار از جمله فعالیت‌های این ستاد است.

به گفته وی، بعضی از این زنان سرپرست خانوار شرکت‌هایی را ایجاد و بعضی دیگر نیز به شرکت‌ها معرفی می‌شوند تا با آنها کار کنند و امروزه بیش از 3000 نفر از زنان سرپرست خانوار در این مجموعه فعال هستند و همانطور که امروز در این نمایشگاه دیده می‌شود نشان می‌دهد که اقدامات و تولیداتشان کیفیت بالایی دارد.

نجفی با بیان اینکه ایجاد اعتماد به نفس و خودباوری از مسائل قابل توجه برای زنان است گفت: امیدوار هستم شهرداری بتواند در این زمینه خدمات بیشتری ارائه دهد زیرا اگر بتوانیم مسئله اشتغال سرپرست خانوار را حل کنیم به میزان زیادی جلوی آسیب‌های اجتماعی گرفته می‌شود. در حقیقت، هم آسیب‌هایی که این زنان را تهدید می‌کند و هم آسیب‌هایی که ممکن است فرزندانشان را مورد تهدید قرار دهد.

نجفی اضافه کرد: از شهروندان تهرانی تقاضا دارم برای بازدید و خرید به این مراکز مراجعه کنند تا این فعالیت رونق بیشتری در شهر تهران پیدا کند.

شهردار تهران با بیان اینکه بخش عمده‌ای از مسئولیت‌های اجتماعی شهرداری به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارتباط پیدا می‌کند، گفت: در مورد بحث اشتغال صحبت‌هایی شده است تا کارگروهی میان شهرداری تهران و وزارت تعاون تشکیل و در آن برنامه‌های عملیاتی تنظیم شود و گروهی نیز بر این برنامه‌ها نظارت داشته باشند.

به گفته وی، مشکلی که تا کنون وجود داشته این است که اصولا شهرداری تعامل کمی با دستگاه‌های اجرایی داشته است و در نتیجه هم افزایی مورد انتظار به وجود نیامده است.

نجفی خاطرنشان کرد: مشکل دوم این است که در بحث نظارت و اجرا نیز اهتمامی وجود نداشته و امیدواریم همه مشکل‌ها با کنار هم قرار گرفتن شهرداری و وزارت کار و با هم افزایی به نفع شهروندان حل شود.

وی همچنین در ادامه صحبت‌هایش اضافه کرد: یکی از محورهای فعالیت شهرداری، هماهنگی و تعامل با دستگاه‌های مختلف است و در خصوص ساختمان پلاسکو و کسانی که از این حادثه لطمه دیده‌اند، مهمترین بخش هماهنگی با بنیاد مستضعفان است و قرار است در هفته‌های آینده جلسه مشترکی با بنیاد مستضعفان داشته باشیم و بر روی طرح‌ها و برنامه‌هایی که می‌تواند مشکل حادثه دیدگان ساختمان پلاسکو را برطرف کند هم فکری کنیم. در حقیقت در دو هفته آینده خطوط اصلی برنامه مشترک شهرداری و بنیاد مشخص خواهد شد.

یازدهمین نمایشگاه زنان و تولید ملی بعد از ظهر امروز افتتاح شد که علاقمندان می‌توانند از امروز 22 تا 31 شهریور ماه به این نمایشگاه‌ها واقع در محل دائمی نمایشگاه تخصصی شهرداری تهران واقع در بوستان گفت‌وگو، محل دائمی نمایشگاه‌های تخصصی شهر تهران مراجعه کنند. /ایسنا
نظر شما