کد خبر: ۲۴۰۹۰
تاریخ انتشار: ۲۳ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۸:۳۴
وزیر کشور: انتصاب استاندار زن در حال پیگیری است

۷ استاندار جدید دولت دوازدهم را بشناسیم

واعظی افزود: «ما در انتخاب مسئولین تفاوت جنسیتی قائل نمی‌شویم. البته توانایی‌هایی که فرد باید داشته باشد خیلی مهم است. از سوی دیگر باید به گذشته هم برگردیم، بالاخره آقایان این مراحل را طی کرده و بخشدار، فرماندار و معاون استاندار بودهاند. درمورد زنان این کار را اخیرا شروع کرده‌ایم. در دولت یازدهم تعدادی فرماندار و معاون استاندار از میان زنان انتخاب شدند اینها زمان می‌برد ولی محدودیتی نداریم.»

به گزارش تجارت امروز ، در جلسه اخیر هیئت دولت استانداران هفت استان هرمزگان، قزوین، لرستان، خراسان جنوبی، فارس، کهگیلویه و بویراحمد و البرز از هیئت وزیران رأی اعتماد گرفتند.
 ۷ استاندار جدید دولت دوازدهم را بشناسیم
به گزارش فرارو، فریدون همتی، عبدالمحمد زاهدی، موسی خادمی، محمدمهدی مروج‌الشریعه، اسماعیل تبادار، علی‌محمد احمدی و محمدعلی نجفی به‌ترتیب به‌عنوان استانداران استان‌های هرمزگان، قزوین، لرستان، خراسان جنوبی، فارس، کهگیلویه و بویراحمد و البرز از هیئت وزیران رأی اعتماد گرفتند.
 
حسن روحانی در جلسه هیات دولت گفت: «پذیرفتن مسئولیتی مانند استانداری که عالی‌ترین مقام دولت در استان‌ها  محسوب می‌شود، بی‌تردید مسئولیت سنگین و دشواری است، لذا همه وزرا باید از فعالیت استانداران به عنوان منتخبان هیات دولت، پشتیبانی کنند.»
 
روحانی توجه به خواست و مطالبه مردم و حفظ روحیه آنها برای حضور در انتخابات را مورد تأکید قرار داد و افزود: «مردم خواست و مطالبه خود را در دوران انتخابات و در اجتماعات مختلف مطرح کردند که باید در اداره استان‌ها به آن توجه شود.»
 
رییس جمهور همچنین بر عمل براساس مشی اعتدالی و توجه استانداران به رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال تاکید کرد.
 
او خواستار شایسته سالاری در کشور شد و گفت: «مسئولین همچنین باید به شایسته‌سالاری توجه جدی داشته باشند و تمام انتخاب‌هایشان بایستی بر مبنای شایستگی انجام بگیرد و نبایستی موضوعاتی مانند اقوام، دوستان و آشنایان تأثیری در انتخاب‌هایشان داشته باشد. ضمن اینکه هرکس از شایستگی بیشتری برخوردار است،‌ شرعاً نیز حق با اوست و باید مسئولیت را برعهده بگیرد.»
 
روحانی توجه به جوانان و بانوان کشور را ضروری دانست و گفت: «امروز در فضایی که بانوان کشور تحصیلکرده و در مراتب مدیریتی، علمی، پژوهشی و تحقیقاتی موفق ظاهر شدند، لازم است در بخش‌های مختلف مدیریتی و اشتغال از ظرفیت آنها استفاده شود و بایستی تلاش کنیم عقب‌ماندگی‌هایی که از گذشته در این زمینه وجود داشته را جبران کنیم.»
 
این تاکید روحانی در شرایطی است که در میان هفت استاندار معرفی شده هیچ کدام زن نبودند. در جریان انتخابات ریاست جمهوری یکی از مطالبات اصلی استفاده از زنان در مدیریت عالی کشور بود.
 
روحانی در پایان سخنان گفت: «استاندار و خانواده وی بایستی در محل مأموریت خود به طور کامل و با همه وجود برای خدمتگزاری مستقر شود.»
۷ استاندار جدید دولت دوازدهم را بشناسیم
حضور استانداران جدید در جلسه هیات دولت
در حاشیه جلسه امروز هیات دولت وزیر کشور نیز توضیحاتی درباره استانداران منصوب شده  داد. رحمانی فضلی گفت: «امروز ٧ تن از استانداران را تعیین کردیم که ٤ نفر موجود بودند و جابه جا کردیم و ٣ نفر هم استاندار جدید آمدند.»

او افزود: «در دور جدید با توجه به ارزیابی هایی که از عملکردها داریم تعدادی جا به جا میشوند، برخی خودشان تقاضا کردند که در دستگاه های اجرایی دیگر ادامه همکاری دهند و تعدادی نیز تقاضا داشتند از خدمت مرخص و بازنشسته شوند.»
 
وزیر کشور در پاسخ به اینکه از 24 استاندار باقی مانده امکان انتخاب استاندار زن نیز وجود دارد، گفت: «این موضوع در حالی پیگیری است و تلاش بر این است که استاندار زن نیز انتخاب شود.»
 ۷ استاندار جدید دولت دوازدهم را بشناسیم
حضور استانداران جدید در جلسه هیات دولت
همچنین در حاشیه جلسه هیات دولت محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهور درباره انتصاب استاندار زن توضیحاتی بیشتری داد، او گفت: «وزارت کشور به این منظور تلاش بسیار زیادی کرده و کمیته‌ای هم در این خصوص تشکیل داده است. باید قبول کرد انتخاب استاندار انتخاب سختی است، استاندار علاوه بر اینکه باید با مدیران کل وزارتخانه‌ها در استانها هماهنگ کند و وی را بپذیرند، باید کارهایش را با 14 ارگان حکومتی هم تنظیم کند. البته استاندار رئیس امنیت استان هم هست.
 
واعظی افزود: «ما در انتخاب مسئولین تفاوت جنسیتی قائل نمی‌شویم. البته توانایی‌هایی که فرد باید داشته باشد خیلی مهم است. از سوی دیگر باید به گذشته هم برگردیم، بالاخره آقایان این مراحل را طی کرده و بخشدار، فرماندار و معاون استاندار بودهاند. درمورد زنان این کار را اخیرا شروع کرده‌ایم. در دولت یازدهم تعدادی فرماندار و معاون استاندار از میان زنان انتخاب شدند اینها زمان می‌برد ولی محدودیتی نداریم.»

انتصاب هفت استاندار تاکنون واکنش جدی در پی نداشته است اما چیزی که مشخص است به نظر می رسد، دولت تصمیم گرفته است در این زمینه هم انتخاب غافلگیر کننده ای صورت ندهد. شواهد نشان می دهد حسن روحانی در انتخاب استانداران نیز همان مسیر انتخاب وزرا را در پیش گرفته است.

نگاهی به کارنامه هفت استاندار معرفی شده این موضوع را بیشتر نشان می دهد.

فریدون همتی
۷ استاندار جدید دولت دوازدهم را بشناسیم
فریدون همتی که پیش از این استاندار قزوین بود به‌عنوان استاندار جدید هرمزگان معرفی شد. او از استانداران اعتدالگرای دولت به حساب می آید.

همتی سابقه مدیرکلی در صدا و سیمای مراکز لرستان، ایلام و آذربایجان غربی را دارد؛ همچنین نماینده مردم حوزه انتخابیه ایلام در مجلس هفتم شورای اسلامی بود.

 از دیگر سوابق وی می‌توان به مشاورت عالی رحمانی فضلی و مسئولیت امور استان‌های دیوان محاسبات کشور و معاونت حقوقی و پارلمانی دیوان محاسبات کشور اشاره کرد.
 
همتی در سال ۱۳۹۴ به مدت چهار ماه سرپرست استانداری قم را برعهده داشت و از آبان ۱۳۹۴ تا شهریور ۱۳۹۶ استانداری قزوین بوده است.
 
عبدالمحمد زاهدی
۷ استاندار جدید دولت دوازدهم را بشناسیم 
زاهدی به عنوان استاندار قزوین منصوب شده است. او اهل بروجرد و سیاستمداری اصلاح طلب است.

 «زاهدی» 10 آذرماه 92 به‌عنوان استاندار کردستان منصوب و مراسم تودیع وی 18 آذرماه 92 در سنندج برگزار شد.

«زاهدی» از سال 60 به‌عنوان کارشناس وارد وزارت کشور شده و 3 سال در آن پست خدمت کرده و از سوابق وی می‌توان به 2 سال مسئولیت امور استان‌های وزارت کشور، 4 سال و 6 ماه معاونت سیاسی استانداری سیستان و بلوچستان و نزدیک به 7 سال معاونت سیاسی استانداری کرمانشاه، استاندار استان مرکزی در سال 84 قبل از روی کار آمدن دولت نهم و استاندار کردستان اشاره کرد.

موسی خادمی
۷ استاندار جدید دولت دوازدهم را بشناسیم
 
 خادمی به عنوان استاندار استاندار جدید لرستانمنصوب شده است.

 سید موسی خادمی در سال 1347 در روستای سادات امام‌زاده علی(ع) از توابع شهرستان چرام در استان کهگیلویه و بویراحمد متولد شد و دارای دکترای مدیریت استراتژیک از دانشگاه عالی دفاع ملی است.

خادمی در سابقه خود معاونت برنامه‌ریزی استانداری استان کهگیلویه و بویراحمد و معاونت برنامه‌ریزی استانداری استان بوشهر در دولت اصلاحات را دارد؛ وی همچنین سوابق عضویت در هیئت مدیره و معاونت اقتصادی مؤسسه شرکت سرمایه‌گذاری نفت، مدیریت شیلات استان کهگیلویه و بویراحمد و عضو هیئت علمی دانشگاه پیام نور تهران را در کارنامه خود دارد و از دولت یازدهم تاکنون استاندار کهگیلویه و بویراحمد بوده است.

محمدمهدی مروج‌الشریعه
۷ استاندار جدید دولت دوازدهم را بشناسیم 
مروج الشریعه به عنوان استاندار جدید خراسان‌جنوبی منصوب شده است.
 
او متولد نیشابور و دانشجوی دکترای جغرافیا (برنامه‌ریزی و مدیریت شهری) است.

زمستان 94 با حکم رحمانی فضلی وزیر کشور به‌عنوان معاون اقتصادی و توسعه منابع استانداری خراسان رضوی در دولت روحانی منصوب شد و مدیریت‌کل برنامه‌ریزی و مدیر‌یت‌کل اقتصادی استانداری خراسان رضوی را پیش از آن به‌عهده داشت.

در سال 92 نیز برخی از نمایندگان مجلس و همچنین تعدادی از فعالان ستادهای روحانی در خراسان رضوی خواستار انتصاب مروج‌الشریعه به‌عنوان استاندار خراسان رضوی بودند.

محمدمهدی مروج‌الشریعه مسئولیت معاونت برنامه‌ریزی استانداری سیستان و بلوچستان و معاونت برنامه‌ریزی استانداری خراسان رضوی در دولت‌های نهم و دهم را نیز در پرونده دارد.

اسماعیل تبادار
 ۷ استاندار جدید دولت دوازدهم را بشناسیم
تبادار به عنوان استاندار جدید فارس منصوب شده است. 
 
 او سوابقی از جمله معاونت عمرانی استانداری فارس، استانداری بوشهر، معاونت عمرانی استانداری بوشهر و مدیریت عامل شرکت فرودگاه‌های کشور را در کارنامه مدیریتی خود دارد.
 
تبادار همچنین سابقه شهردار گچساران، مدیرکل فنی استانداری کهگیلویه و بویر احمد و معاون برنامه ریزی استانداری گیلان را در کارنامه دارد.
 
علی‌محمد احمدی
۷ استاندار جدید دولت دوازدهم را بشناسیم 
احمدی به عنوان استاندار جدید کهگیلویه و بویراحمد منصوب شده است.
 
علی‌محمد احمدی دارای مدرک دکترای اقتصاد و عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس تهران و نمایندگی مردم حوزه جنوب استان ایلام در مجلس نهم را در کارنامه خود داشته و هم‌اکنون به‌عنوان مشاور عالی وزیر نفت مشغول فعالیت است.

عضویت در شورای پژوهشی وزارت اقتصادی و امور دارایی، عضویت  در کارگروه مشترک بررسی عملکرد وزارت آموزش و پرورش، عضویت  در شورای راهبری سازمان ملی بهره‌وری ایران، نمایندگی مردم دهلران، آبدانان و دره شهره بدره در نهمین دوره مجلس شورای اسلامی، نایب‌رئیسی کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی و عضویت در کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و سیاست‌های اصل 44 مجلس شورای اسلامی از جمله سوابق استاندار جدید کهگیلویه و بویراحمد است.

احمدی سوابق متعدد دیگر از جمله عضویت در هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس، ریاست پژوهشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس، عضویت در شورای تخصصی پژوهشی و فناوری دانشگاه تربیت مدرس، عضویت در گروه اقتصاد اسلامی پژوهشکده اقتصاد دانشگاه تربیت مدرس، عضویت در شورای پژوهشی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، عضویت  در شورای عالی بیمه سلامت ایران،  ریاست کمیته آموزش کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی و  مدیریت‌کل دفتر برنامه‌ریزی منابع مالی و بودجه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را در کارنامه خود دارد.

ارائه 33 مقاله در مجامع علمی، نگارش 12 عنوان کتاب و انجام 31 طرح تحقیقاتی نیز از دیگر سوابق علمی و پژوهشی دکتر علی‌محمد احمدی است.

محمدعلی نجفی
 ۷ استاندار جدید دولت دوازدهم را بشناسیم
نجفی به عنوان استاندار جدید البرز منصوب شده است. 

  نجفی متولد 1335 آستانه اشرفیه عضو شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه و دارای مدرک دکترای مدیریت استراتژیک از مهر سال 92 به‌عنوان استاندار گیلان منصوب شد.

 از جمله سوابق محمدعلی نجفی به معاونت طرح و برنامه و اقتصادی سازمان منطقه آزاد تجاری ــ صنعتی کیش، سرپرستی منطقه ویژه اقتصادی انزلی، عضویت هیئت مدیره شرکت صنایع مس شهید باهنر، عضویت هیئت مدیره و مدیریت‌عامل شرکت هلدینگ هتل‌های پارس، عضویت هیئت‌مدیره شرکت بورس بین‌المللی نفت و گاز و پتروشیمی، ریاست هیئت‌مدیره و مدیر‌یت‌عامل سازمان چای کشور، سرپرستی شرکت عمران گیلان، معاونت برنامه‌ریزی و اداری مالی استانداری گیلان، ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی گیلان، ریاست هیئت مدیره اتحادیه مرکزی تعاون روستایی ایران و مدیر‌یت‌کل تعاون روستایی استان گیلان می‌توان اشاره کرد.
نظر شما