کد خبر: ۲۴۱۷۳
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۴

کشف ۴۸۰ مورد قاچاق انسان در گمرک

سرپرست گمرک ایران 480 مورد کشف قاچاق انسان که فقط 50 مورد آن مربوط به مرز بازرگان است، را از دستاورهای استقرار دستگاه های ایکس ری در گمرکات کشور برشمرد.
کشف ۴۸۰ مورد قاچاق انسان در گمرک
به گزارش تجارت امروز؛ سرپرست گمرک اعلام کرد: 19 دستگاه ایکس ری کامیونی در دست خرید است که تعدادی از این دستگاهها خریداری شده و در حال نصب است.

سرپرست گمرک ایران با اشاره به اینکه روند افتخارات گمرک ایران در سالهای اخیر با معرفی گمرک به عنوان سازمان برتر در جشنواره شهید رجایی تکمیل شد ، افزود : استقرار پروژه گمرک الکترونیک یکی از محورهای ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بود که در این زمینه گمرک جزو دستگاه های برتر انتخاب شد و این افتخارات علاوه بر رتبه نخست گمرک ایران در مبارزه با مواد مخدر و رتبه دوم در مبارزه با تخلفات و قاچاق کالا در دنیا به شمار می رود .

فرود عسگری به استقرار 12 دستگاه ایکس ری کامیونی در گمرکات اشاره کرد و گفت: تعداد دستگاههای ایکس ری کامیونی گمرک در دولت یازدهم سه برابر شد و 19 دستگاه دیگر در دست خرید است که البته تعدادی از این دستگاهها خریداری شده و در حال نصب است .

وی افزود: با تجهیز گمرک به این دستگاه ها 300 تن پیش ساز مخدرهای صنعتی و 536 کیلو هروئین کشف شد که سبب شد مقام نخست را در کشف مواد مخدر از نهادهای بین المللی کسب کنیم.

وی 480 مورد کشف قاچاق انسان که فقط 50 مورد آن مربوط به مرز بازرگان است، را از دیگر دستاورهای استقرار دستگاه های ایکس ری در گمرکات کشور برشمرد.

سرپرست گمرک ایران افزود: یکی از دستاوردهای الکترونیکی شدن فرآیندهای گمرکی، کاهش فساد بود زیرا دیگر صاحب کالا نمی داند چه کارشناسی مسئول رسیدگی به پرونده اوست؛ امروز کارشناسان به طور سیستمی برای رسیدگی به پرونده ها انتخاب می شوند که نتیجه آن جلوگیری از رو به رو شدن ذی نفع و کارشناس گمرک است. ممکن است پرونده اظهارنامه شخصی در گمرک بوشهر باشد اما کارشناسی در بازرگان مسئول رسیدگی به آن شود؛ در نتیجه این کار سطح علمی کارشناسان گمرک نیز ارتقا می یابد زیرا باید تسلط کاملی بر همه مقررات، کنوانسیون ها و بخشنامه ها داشته باشند.

وی ایجاد دروازه مشترک مرزی با برخی کشورها را از دیگر دستاوردهای این سامانه برشمرد و گفت: امروز این دروازه مشترک با کشورهای آذربایجان، ارمنستان و ترکمنستان ایجاد شده اند تا کامیون ها بدون توقف در مرزها عبور و مرور کنند و توسعه پنجره واحد مجازی در سطح بین الملل جزو برنامه های راهبردی گمرک به شمار می رود ‌.

عسگری ادامه داد : حدود 24 سازمان در فرآیند صدور مجوز برای واردات کالا دخیل هستند و یکی از نقاط عطف سامانه جامع گمرکی این بود که همه در قالب پنجره واحد تجارت فرامرزی گرد هم آمدند و صدور مجوز همه آنها الکترونیکی شد.

وی گفت: امروز می توان به طور دقیق اعلام کرد که صدور مجوز و اخذ نظر کارشناسی دستگاه های اجرایی برای ورود یک کالا به کشور چه مدت زمانی در چه سازمانی زمان می برد و یا فرآیند کار در کدام دستگاه متوقف شده است.  یکی از معایب شیوه سنتی این بود که نظرات صاحب کالا در فرآیندهای گمرکی ثبت نمی شد، اما در سامانه جدید تجار امکان گفت و گوی مجازی یافته اند و حتی می توان محتوای گفت و گوی خود با گمرک را برای پیگیری به تمام مراجع رسیدگی به اختلافات گمرکی ارائه کنند.

سرپرست گمرک ایران از شفافیت در مصارف ارزی کشور به عنوان یکی دیگر از دستاوردهای سامانه جامع گمرکی نام برد و گفت: با ارتباطی که بین گمرک ، بانک مرکزی و شبکه بانکی ایجاد شده، می توان منشاء ارز را شناسایی کرد.عسگری تاکید کرد: در این فرآیند کالاهای وارده از محل اعتبار اسنادی و .... علاوه بر مشخص شدن محل تامین ارز، این امکان وجود دارد که ارزهایی که از سایر منابع تامین شده اند، شناسایی شود که اطلاعات آن به بانک مرکزی ارسال می شود تا مصارف ارزی کشور برای مدیریت بهتر مشخص باشد.وی گفت: امروز یک بانک اطلاعاتی بزرگ از تجار ایرانی، میزان واردات و صادرات در اختیار داریم که می توان هر نوع اطلاعاتی را به سرعت از آن استخراج کرد و به طور هوشمند مدیریت ریسک را انجام داد.

عسگری دقیق تر شدن عملیات حسابداری و اعمال نرخ های حمایتی دولت در واردات برخی کالاها را دیگر دستاورد پیاده سازی پنجره واحد تجارت فرامرزی در دولت برشمرد و گفت: در سال 1392 در مجموع 50 میلیارد دلار واردات داشتیم که 86 هزار میلیارد ریال حقوق گمرکی از آن اخذ شد.سرپرست گمرک ایران افزود: در سال 1395 و با وجود اینکه میزان واردات به 44 میلیارد دلار کاهش یافت، درآمد گمرکی کشور به181 هزار میلیارد ریال رسید که البته روند افزایشی درآمدهای گمرکی در سالجاری هم ادامه دارد .وی افزود: پارسال گمرک توانست در حوزه وصول عوارض برای دستگاه های مختلف 13 هزار میلیارد ریال دریافت کند که نسبت به سال قبل از آن رشد 38 درصدی برخوردار است. به گفته عسگری، در زمینه مالیات بر ارزش افزوده نیز گمرک پارسال توانست 100 هزار میلیارد ریال اخذ کند که رشد 30 درصدی را نسبت به سال 1394 نشان می دهد. /خبرآنلاین 
نظر شما