کد خبر: ۲۴۱۹۰
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۶

دو شهر و یک روستای ایران ثبت جهانی شدند

دو شهر مریوان و سیرجان و کلپورگان، نخستین روستای صنایع دستی ثبت جهانی شدند.
به گزارش تجارت امروز ، معاونت صنایع دستی و هنرهای سنتی ثبت جهانی دو شهر مریوان برای بافت کلاش و سیرجان برای گلیم شیریکی پیچ و نخستین روستای صنایع دستی در منطقه آسیا و اقیانوسیه «کلپورگان» برای سفال را در سیستان و بلوچستان تایید کرد.

غدا هیجاوی -  رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی و کوین مورای- معاون رئیس منطقه‌ای شورای جهانی صنایع دستی به‌عنوان ارزیابان شورای جهانی صنایع دستی مرداد امسال از شهر مریوان در کردستان، سیرجان در کرمان و کلپورگان در سیستان و بلوچستان بازدید کردند تا روند تولید صنایع دستی در این شهرها را بررسی کنند. شهرستان مریوان قطب تولید کلاش محسوب می‌شود.

گلیم «شیریکی ‌پیچ» از شاخص‌ترین دست‌بافته‌های زنان روستایی و عشایری شهرستان سیرجان در استان کرمان است که خاستگاه اصلی آن روستای دارستان در ۲۵ کیلومتری این شهر است. روستای دارستان از قدیم محل و مهد بافت گلیم بوده که این نام را نیز به همین خاطر به خود گرفته است.

«سفال» در سیستان و بلوچستان با نام روستای کلپورگان معروف است. این روستا در نزدیکی شهر مرزی سراوان قرار دارد و سابقه هفت‌هزار ساله در سفالگری دارد. زنان بلوچ با استفاده از خاک رُس اطراف محل سکونت‌شان، ظرف‌های سفالی درست می‌کنند. ظرف‌هایی که با این نوع خاک ساخته می‌شود، ابتدا به رنگ خاکستری است و بعد از آن‌که در کوره پخته می‌شوند به رنگ قرمز درمی‌آیند.

غدا هیجاوی، پیش از این درباره این‌که شهرهای صنایع دستی باید واجد چه شرایطی باشند، به ایسنا، گفت: این شهرها با توجه به راهنماهایی که دارند باید پیشرفت کنند، مراکز آموزشی را توسعه دهند، موجب رونق صنایع دستی آن شهر باشند و در این حوزه، ابتکار عمل به خرج دهند. در واقع باید با حفظ سنت‌های خود، خلاقیت و نوآوری داشته باشند.

نظر شما