کد خبر: ۲۴۶۱۲
تاریخ انتشار: ۰۵ مهر ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۸
شاهدان عینی اعلام کردند که پیشمرگ‌ها و نیروهای امنیتی کرد ده‌ها خانواده آواره در استان کرکوک را بیرون کردند.
به گزارش تجارت امروز ؛ به نقل از روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، شاهدان عینی اعلام کردند که عملیات کوچ اجباری همزمان با برگزاری همه‌پرسی در استان‌های این اقلیم و مناطق مورد مناقشه صورت گرفت.

ابوعلی، یکی از آوارگان در استان کرکوک می‌گوید که نیروهای امنیتی کرد به آن‌ها گفتند که باید شهر را فورا ترک کنند وگرنه مورد مجازات قرار می‌گیرند.

وی گفت: نیروهای کرد به ما گفتند که دیگر نباید به این استان بازگردیم چراکه این استان دیگر وابسته به کشور کردستان است و اعراب در آنجا جایی ندارند و از قبل هم متعلق به کردها بوده است درنتیجه کسی غیر از کردها حق اقامت در آنجا را ندارد.

محمد، یکی دیگر از آوارگان می‌گوید: به من نیز گفتند که فورا این استان را ترک کنم اما دلایل آن را به من نگفتند. من مجبور شدم آنجا را ترک کنم بدون اینکه وسایل و اسباب و اثاثیه‌ام را بردارم. کردها تبعیض زیادی در حق ساکنان این استان قائل می‌شوند و با استقرار گسترده نیروهای کرد هر لحظه امکان وقوع جنگ وجود دارد.

وی گفت: بدرفتاری با اعراب و ترکمان‌ها از آنجایی شروع شد که آن‌ها با شرکت در همه‌پرسی مخالفت کردند.

ثامر از دیگر آوارگان گفت که خروجی‌های شهر کرکوک پر از خانواده‌هایی شده است که مجبور به خروج از شهر هستند.

اقلیم کردستان عراق با وجود مخالفت‌های داخلی، منطقه‌ای و جهانی روز دوشنبه همه پرسی استقلال را برگزار کرد و براساس نتایج اولیه بیش از ۹۰ درصد مردم رأی موافق داده‌اند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: