کد خبر: ۲۶۱۴۳
تعداد بازدید: ۳۸۸
تاریخ انتشار: ۱۴ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۵
دبیرکل حزب الله لبنان تاکید کرد، همه پیشبینی کردند که فشارها بر حریری در عربستان جهت استعفا صورت خواهد گرفت.
سیدحسن نصرالله: نگرانی‌هایی نسبت به وضعیت حریری وجود دارد
به گزارش تجارت امروز، به نقل از سایت اینترنتی النشره، سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان اعلام کرد: آنچه که امروز من را به صحبت کردن واداشت، اعلام استعفای سعد حریری، نخست وزیر لبنان بود و من امشب فقط درمورد این مساله صحبت خواهم کرد و روز جمعه به سایر تحولات و رخدادها در منطقه با وجود اهمیتشان می‌پردازم.

وی تاکید کرد، همه پیشبینی کردند که فشارها بر حریری در عربستان جهت استعفا صورت خواهد گرفت.

دبیرکل حزب الله لبنان افزود: چند روز قبل یکی از مسئولان عربستانی از خارج کردن حزب الله از دولت صحبت کرد و تهدیدهایی را مطرح نمود.

وی تاکید کرد: زمانی که نخست وزیر از عربستان بازگشت و کابینه جلسه‌ای را تشکیل داد، وی به همگان اعلام کرد که عربستان ثبات و امنیت و ماندن دولت کنونی لبنان را تایید می‌کند. مجدداً نخست وزیر به عربستان سفر کرد و استعفای خود را از آنجا اعلام کرد.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: تمامی سیاست‌مداران و اصحاب رسانه و کسانی که اوضاع را دنبال می‌کنند، با این نظر موافقت هستند.

وی تاکید کرد: چرا به سعد حریری اجازه داده نشد که به لبنان بازگردد و استعفای خود را از لبنان اعلام کند.

دبیرکل حزب الله لبنان تصریح کرد: همگان حتی جریان المستقبل از این استعفا غافلگیر شدند. ما آرزو نمی‌کردیم که این استعفا رخ دهد.

وی افزود: دولت توانایی ادامه فعالیت خود و همگام شدن با دستاوردهای جدید تا زمان انتخابات پارلمانی آتی را داشت.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: فضای کشور فضای معقولی بود. ما به نحوه ارائه استعفا تمرکز می‌کنیم و آن مفاهیمی که در ارتباط با کرامت لبنان و کرامت خود نخست وزیر در بردارد.

دبیرکل حزب الله اظهار کرد: این نوع استعفا از نحوه و روش مداخله عربستان در امور داخلی لبنان حکایت دارد. ما همگی باید صبر کنیم چراکه در وهله نخست باید علت را بفهمیم و تا به این لحظه، آنچه که می‌دانم این است که هیچ کس در لبنان علت واقعی این استعفا را نمی‌داند. درک علت واقعی این امر کلید برخورد با این رخداد است. آیا مجبور شدن نخست وزیر برای استعفا به یک علت داخلی در لبنان برمی‌گردد؟ یقینا این گونه نیست. باید علت را در عربستان جستجو کرد.

سید حسن نصرالله اظهار کرد: آیا علت این امر جنگ داخلی در عربستان میان امیران بر سر تخت پادشاهی میان ولیعهد و دیگر امرا بوده است. همچنین سوالی درمورد اینکه حریری در حصر قرار گرفته است، مطرح می‌باشد. آیا علت این امر مسائل مالی است و مربوط به گذاشتن دست بر دارایی‌های یک فردی است که صدها میلیارد دلار دارد.

وی افزود: آیا عربستان از عملکرد سیاسی حریری راضی نبوده است و خواهان جابه جایی وی با یکی از افرادی بوده است که آنچه عربستان می‌خواهد اجرا می‌کنند. نگرانی‌هایی نسبت به وضعیت حریری وجود دارد و اینکه آیا وی بازداشت شده است و یا می‌تواند به کشور بازگردد.

دبیرکل حزب‌الله لبنان خاطرنشان کرد: قرار برای دیدار من با "سرایا" از قبل تعیین شده بود و من از استعفای نخست‌وزیر اطلاعی نداشتم و این دیدار هیچ ارتباطی با تحول سیاسی یا با هیچ رخداد داخلی ندارد. ما به حفظ آرامش در سطح رسانه‌ای فرامی‌خوانیم. افرادی در لبنان هستند که تشدید اوضاع به آنها نفع می‌رساند. من به عدم تشدید اوضاع سیاسی دعوت می‌کنم چراکه هیچ چیزی را تغییر نمی‌دهد. ما می‌خواهیم که شرایط به فضای پیشین و تحریک طایفه‌ای برنگردد. باید کانال ارتباطی بین همگان و گروه‌های سیاسی مختلف برقرار بماند.

وی افزود: ما منتظر بازگشت حریری در روز پنجشنبه هستیم در صورتی که به وی اجازه بازگشت به لبنان را بدهند. آیا به نفع کسی هست که ما به وضعیت خود در گذشته بازگردیم. شایعه‌های بسیاری نیز در دو روز گذشته منتشر شده است. فقط شبکه العربیه در مورد تلاش برای ترور سعد حریری صحبت کرد اما دستگاه‌های امنیتی کاملا این مساله را تکذیب کردند. شاید این خبر العربیه با هدف توجیه جهت جلوگیری از بازگشت به حریری به لبنان بوده باشد.

سید حسن نصرالله تصریح کرد: اسرئیلی‌ها بر این مساله توافق نظر دارند که وارد هیچ جنگی با لبنان نشوند مگر آنکه پیروزی خود در این جنگ را قطعی بدانند و اسرائیلی‌ها نسبت به این جنگ برحذر هستند. در حال حاضر اسرائیل برای هر گونه حمله‌ای به لبنان، تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی را در نظر می‌گیرد که این تحولات کاملا متفاوت از اوضاع در جنگ ژوییه است.

دبیر کل حزب‌الله لبنان افزود: یک شایعه دیگری نیز مبنی بر این امر مطرح شده است که ولیعهد عربستان با روسای ستاد مشترک ائتلاف سعودی برای آغاز عملیاتی علیه لبنان نشستی داشته است. همه باید منتظر بمانند که ببینیم عربستان به کجا پیش می‌رود. پیش از اینکه در مورد گام‌های عربستان علیه لبنان صحبت کنیم باید منتظر بمانیم که ببینیم چه در عربستان رخ خواهد داد. عربستان قبل از آنکه عملیاتی را علیه لبنان راه بیندازد باید به خروج از عملیات خود در یمن بیندیشد. ما نمی‌دانیم که عربستان به کدام سمت پیش می‌رود اما باید از باتلاق خود در یمن خارج شود.

وی تاکید کرد: همگان باید منتظر بمانند که عربستان به سمت کدام سمت پیش می‌رود چراکه افراد بازداشت شده اشخاص کوچکی نبودند و اطلاعات دقیقی نیز در مورد این مساله وجود ندارد و من نمی‌خواهم که تحلیل کنم بلکه ما انتظار در پیش خواهیم گرفت. /ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری