کد خبر: ۲۶۲۳۹
تعداد بازدید: ۷۱۲
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۷
ابهام در انصراف یا استعفا
شهردار منتخب شورای شهر همدان نیامده زمزمه رفتنش شنیده می شود

به گزارش تجارت امروز؛ 36
روز پیش شورای شهر همدان پس از کش و قوس های فراوان و کار روی نزدیک به 40گزینه برای شهرداری، به انتخاب حسین مرادی مدیر اصفهانی الاصل و عضو تیم قالیباف در شهرداری تهران رای داد. این انتخاب که در همان روزهای نخست با حمایت اعضای شورا و پشتیبانی رئیس شورا همراه شد و شورای شهریها برای آغاز بکار هرچه زودتر مرادی دست به دامان نمایندگان استان در مجلس شدند. به فاصله 5 هفته از این انتخاب در حالیکه شهردار در گیر و دار تایید خود از وزارت کشور است خبر از انصراف وی از این سمت به گوش می رسد. انتشار این خبر در حالی انتشار یافته که شورای شهری ها در روزهای گذشته با اطمینان از برپایی معارفه حسین مرادی در هفته آینده خبر داده بودند.
اکنون اما اقدام گزینه نهایی و منتخب شورای شهر هم تلاش های 60 روزه برای انتخاب شهردار را بی نتیجه کرده و هم به روزهای بلاتکلیفی شهرداری مرکز استان در این 36 روز را استمرار می‌دهد.
در پرونده انصراف شهردار منتخب یا بی نتیجه شدن انتخاب شورا برای شهرداری اما واضح ترین موضع را گردان سخنگوی شورا دارد که از دلایل انصراف مرادی می گوید.
کامران گردان در گفتگو با همدان پیام گفته که "استعفای شهردار منتخب همدان  فعلا قطعی نشده و این موضوع  از سوی خودش مطرح شده است".به گفته سخنگوی شورا در همین رابطه قرار است روز شنبه یا یکشنبه آینده جلسه ای با شهردار منتخب برگزار شود .
 
وی در این گفتگو دلیل استعفای مرادی را مشکل خانوادگی عنوان کرده است. مشکلاتی که به گفته وی به بیماری یکی از اعضای خانواده شهردار منتخب همدان باز می گردد.
سخنگوی شورا در پاسخ به این سوال که شنیده می شود حکم شهردار از سوی وزارت کشور تایید نشده است هم گفت: «تا کنون وزارت کشور موضوعی را در خصوص تایید نکردن حکم وی اعلام نکرده است اگر چنین چیزی بود تا کنون به استانداری همدان اعلام می شد».
گردان با بیان اینکه یکشنبه هفته آینده با حضور خبرنگاران، مرادی در صحن علنی شورای شهر توضیحات لازم را ارائه خواهد داد، افزود: در صورت رفع نشدن مشکل شهردار، مراتب اعلام می‌شود. گفته های گردان در حالی است ابراهیم مولوی خبر انصراف مرادی را تکذیب کرده و گفته که " هنوز شهردار منتخب همدان درخواستی مبنی بر انصراف خود به ما اعلام نکرده است".عراقی معاون عمرانی استاندار هم در پاسخ به همدان پیام در مورد خبر انصراف مرادی گفت: این مطلب در حد همان شنیده است و تا اکنون ما خبر یا نوشته  مکتوبی از این اتفاق دریافت نکرده ایم.
 
انصراف یا استعفا؟
در خبر منتشر شده در قبال منتخب شورای شهر همدان گاه از استعفا و یا انصراف وی سخن به میان رفته است. این در حالی است که این دو عبارت معانی حقوقی و عرفی یکسانی ندارند. به عبارت دیگر در صورتی می توان تصمیم مرادی را استعفا دانست که او از وزارت کشور تاییدیه خود به عنوان شهردار همدان را گرفته باشد. این در حالی است که بر اساس گفته های سخنگوی شورای شهر مرادی در هفته گذشته در حال رفت و آمد به وزارت کشور و پاسخ به مصاحبه ها و استعلامات لازم بوده است. بر این اساس در این مرحله هر تصمیمی از سوی مرادی برای نیامدن به همدان را باید انصراف وی از کلیدداری شهرداری اطلاق کرد نه استعفای وی.
 
انصراف در ابتدای راه
مساله تایید حکم شهردار منتخب شورای شهر همدان که 36 روز از انتخابش در صحن علنی می گذرد نیز جای سوال است. طولانی شدن روند تایید حکم شهردار همدان در حالی است که حکم شهرداران کلان شهرها از سوی وزارت کشور در حال ابلاغ بوده و انصراف مرادی در مراحل پایانی بررسی صلاحیتش جای سوال دارد. به ویژه اینکه پس از انتخاب وی به عنوان شهردار منتخب از سوی شورا زمزمه موافق نبودن مدیران ارشد استان با این گزینه به گوش رسید.
تا جایی که شورای شهر در دیدار نمایندگان از آنها خواست که از مدیران استان بخواهند که پرونده مرادی هرچه زودتر به وزارت کشور ارسال شود. این حرف و حدیث ها از آنجایی تقویت می شود که شورای شهر پنجم همدان که اکثریتی همراه با دولت دارد به گزینه رای داده که از نزدیکان سرسخت ترین رقیب حسن روحانی در انتخابات به شمار می آید و شاید یکی از دلایل طولانی شدن بررسی صلاحیت وی از سوی وزارت کشوری ها همین ویژگی باشد.
 
شورای شهر مشکلات مرادی را می‌دانست
بر اساس گفته های سخنگوی شورای شهر با رسانه ها دلیل انصراف حسین مرادی از شهرداری همدان به بیماری یکی از اعضای خانواده وی باز می گردد. مساله ای که به سخنان گردان انجامید نشان می‌دهد شورای شهر در هنگام شهردار منتخب از آن آنچنان نیز بی اطلاع نبوده است. چه اینکه در هفته های گذشته از قول و قرار شورای شهر همدان با شهردار منتخب خود مبنی بر اقامت یکساله مرادی در تهران خبر رسیده بود.
گردان نیز روز گذشته در گفتگو با فارس گفته:« یکی از راهکار‌ها برای مشکل شهردار دادن فرصتی 6 یا 7 ماهه برای سرکشی به خانواده خود در تهران است تا در آینده خانواده خود را به همدان بیاورد».
با این حال انصراف تایید شده یا نشده شهردار منتخب اتاق مدیریت شهرداری همدان را بار دیگر در بلاتکلیفی قرار داده است. بلاتکلیفی که علیرغم اصرار شورای شهر عجول برای انتخاب شهردار 36 روز بطول کشیده و با این انصراف نیز بوی ادامه داشتن آن به مشام می رسد. اکنون شورای شهر در مرحله ای قرار گرفته که به مثابه گیر کردن در قدم نخست کار خود می ماند و باید آنچه را که پدید آورده سروسامان دهد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری