کد خبر: ۲۶۲۴۰
تعداد بازدید: ۱۰۳۵
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۵
كلنگ پتروشيمي هگمتانه در سال 85 زده شد و از آن سال به بعد اين پروژه مهم استان به دلايل مختلف نيمه‌كاره ماند و پس از پيشرفت فيزيكي 95 درصدي، علي‌رغم پيگيري‌ها و تلاش‌هاي فراوان رها شد.
به گزارش تجارت امروز ، از سال 93 قول مسئولان استان همدان اين بوده كه 3 ماه ديگر، 6 ماه ديگر، سال بعد و... از اين پروژه بهره‌برداري مي‌شود اما اكنون و پس از نزديك به 2 دهه كار اين پروژه به جايي رسيد كه سرمايه‌گذار بومي آن درگذشت و ديگر به طور كامل بلاتكليف ماند.
يك زماني نظر مسئولان بر اين بود كه مرحوم علاقبنديان ديگر تمايلي به ادامه پروژه و بهره‌برداري از آن را ندارد اما در سال 95 محمدرضا متين، رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان اعلام كرد كه «پس از بررسي‌هاي فراوان به اين نتيجه رسيديم كه مقصر در تأخير مسن‌ترين پروژه صنعتي نيمه‌تمام همدان، علاقمنديان سرمايه‌گذار همداني نيست، بلكه در جلسه‌اي با شركت پتروشيمي ايران مشخص شد كه سرمايه‌گذار خارجي همكاري نداشته و بايد خلع شود كه اين امر بايد توسط دادگاه بين‌المللي انجام شود».
به نقل  همدان پیام ؛ حرف استاندار هم اين بود كه «تا بخش خصوصي صداقت، امنيت، استقبال و احترام را مشاهده نكند، سرمايه‌گذاري نمي‌كند. بنابراين از اتاق بازرگاني، خانه صنعت و معدن و ديگر فعالان بخش خصوصي مي‌خواهم كه جمع شوند و با علاقبنديان ديدار كرده و او را دلگرم كنند تا پروژه پتروشيمي را به بهره‌برداري برساند».
وي پيش از اين گفته بود كه «علاقبنديان احساس ناامني مي‌كند اما بايد بداند كه در استان امنيت كامل براي سرمايه‌گذاري وجود دارد و ديگر از تنگ‌نظري‌ها خبري نيست».
وي در همين زمان قول داد كه ديگر مشكلات مالياتي و... مزاحمتي براي سرمايه‌گذاران ايجاد نكند و اگر هم سرمايه‌گذاران بومي اقدام نكنند، سرمايه‌گذاران غيربومي به استان مي‌آورد». از آن تاريخ به بعد مسئولان اقتصادي و مديريت ارشد استان اعلام مي‌كردند كه مرحوم علاقبنديان مقصر خوابيدن پروژه عظيم پتروشيمي هگمتانه که قرار است 2 هزار شغل ايجاد کند، نيست اما گره اين مشكل هم در 2 سال گذشته باز نشد و هيچ پيشرفت فيزيكي حاصل نشد.
اخباري كه منتشر مي‌شد، نشان مي‌داد كه ماشين‌آلات آن مربوط به 10-12 سال گذشته است و عملاً دوره آنها گذشته و اگر ظرف يكي، دو سال آينده از پتروشيمي هگمتانه بهره‌برداري نشود، ماشين‌آلاتي كه در آن نصب شده قديمي مي‌شود و احتمالاً كاربرد خود را از دست مي‌دهد اما با اين حال پروژه همچنان مسكوت و سرمايه ميلياردي آن بلااستفاده ماند. که پيامد آن معضلات اجتماعي و اقتصادي براي استان بود.  پس از پيشرفت فيزيکي حدود 95 درصدي علي‌رغم وعده مسئولان استاني، ‌اين پروژه ديگر پيشرفتي نكرد تا اينكه مهرماه سال 96 بود كه در سايت خانه ملت (مجلس) منتشر شد كه «در جلسه‌اي با وزير نفت و تعدادي از سرمايه‌گذاران داخلي و خارجي در خصوص ادامه فعاليت پتروشيمي هگمتانه، 3 راهكار مورد بررسي قرار گرفت و در جمع‌بندي نهايي مقرر شد تا با تأمين اعتبار بالغ بر 150 ميليارد تومان، اين پروژه در كوتاه‌ترين زمان ممكن به بهره‌برداري برسد». البته اين اتفاق مربوط به زماني بود كه مرحوم علاقبنديان هنوز زنده بود كه حدود 2 هفته پس از آن، اين سرمايه‌گذار توانمند بومي بر اثر سكته قلبي درگذشت. حال با شرايط به وجود آمده و با توجه به اينكه حدود 47 درصد از سهم پتروشيمي مربوط به وارثان مرحوم علاقبنديان است، مشخص نيست چه اتفاقي مي‌افتد، در اين زمينه مسئولان استاني هم به خبرنگار همدان‌پيام پاسخگو نشدند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری