کد خبر: ۲۶۲۴۷
تاریخ انتشار: ۱۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۸
همه چیز در باره مسیر رسیدن به کربلا
در منابع معتبر شیعی، در مورد روز بیستم صفر به دو اعتبار توجه شده است؛ نخست روزی که اسرای کربلا از شام به مدینه مراجعت کردند و دوم روزی که جابر بن عبدا... انصاری‌، صحابی پیامبر خدا(ص) از مدینه به ‌کربلا وارد شد تا قبر حضرت اباعبدا...الحسین(ع) را زیارت کند بر این اساس اعتبار اربعین امام حسین(ع) از قدیم الایام میان شیعیان شناخته شده بوده و هست‌.. چند سالی است که پیاده روی اربعین با مشارکت مردم و محبین اهل بیت(ع) به سمت کربلا با شکوه هرچه تمام برگزار می شود.

به گزارش تجارت امروز ، حالا طی طریق کردن در این راه به یک رویداد مذهبی در ایران تبدیل شده است  و اما سفر به عتبات عالیات عراق از دو راه هوایی و زمینی انجام می‌شود.  در مسیر زمینی نیز زائران از سه مرز مهران در استان ایلام و شلمچه و چزابه در استان خوزستان خارج می شوند اما خروج از مرز مهران مرسوم تر و در دسترس تر است.  بزرگراه کربلا به عنوان شاهراه ارتباطی بین ایران و عتبات عالیات در غرب کشور  از پتانسیل های قابل توجه گردشگری این جغرافیا  به شمار می رود. زائران کربلا از پایتخت  مسیر تهران ؛ اسلامشهر ؛ ساوه ؛ همدان ، کرمانشاه ، اسلام آباد غرب ، ایلام و مرز مهران  را طی خواهند کرد  .سال گذشته بود که حجم زیادی از زائران برای عزیمت به عتبات عالیات و کربلا طی ایام اربعین، پیاده روی بزرگی را رقم زدند. بسیاری از زائران در مسیر رفتن به کربلا و آمدن به وطن از مرز مهران عبور کردند و امسال نیز پرشورتر از سال گذشته بازهم این مرز را برای عرض ارادت به سید الشهدا انتخاب می کنند.

مسیر و فاصله تهران تا مرز مهران

فاصله تهران تا مرز مهران 759 کیلومتر است که در صورتی که شما قصد طی کردن این مسیر با خودرو شخصی را داشته باشید این مسافت را می‌توانید در طی  زمان: 9 ساعت و 8 دقیقه طی کنید.

فاصله تهران تا کربلا با اتوبوس چقدر است؟

خیلی‌ها ترجیح می‌دهند با اتوبوس به مرز مهران بروند و از آنجا راهی کربلا شوند. برای این افراد توضیح خواهیم داد.
برای رفتن به کربلا با اتوبوس 4 مرز وجود دارد (مرز مهران - مرز خسروی - مرز چذابه - مرز شلمچه).
از تهران تا مرز مهران و خسروی حدود 10-12 ساعت طول می‌کشد، بسته به ترافیک. حد خسروی کمی نزدیک‌تر از مهرانی است
فاصله تهران تا مرز چذابه حدود 12.13 ساعت هست.
حدود 14 ساعت از تهران تا مرز شلمچه.
همه این زمان‌ها متوسط هستند و ممکن است بسته به ترافیک تغییر کنند.

از مرز مهران تا نجف عموما با خودروهای عبوری طی می‌شود اما از نجف به بعد یا باید پای پیاده در مسیر کربلا بروید و به خیل پیاده روی اربعین بپیوندید یا از مسیرهای فرعی با خودروهای عبوری به نزدیکی کربلا بروید.

بخش اعظمی از این  مسیر در  بزرگراه کربلا قرار دارد که  در آینده قرار است به آزاد راه تبدیل شود و مسیر تردد زائران کربلاست.

مسیرهای برای رسیدن به مرز مهران

زائران پس از ورود به استان همدان و عبور از شهرستانهای متعدد همچون فامنین ، رزن ؛ همدان و اسدآباد وارد استان کرمانشاه خواهند شد .  اولین انتخاب رفتن در  این مسیر از کرمانشاه-اسلام آباد-ایوان-ایلام به مرز مهران ختم می شود مهران،  و دومین مسیر انتخابی از کرمانشاه-حمیل، سرابله-ایلام به مهران خواهد رسید  . مسیر دیگر زائران از خرم آباد-کوهدشت-سرابله-ایلام به مرز مهران می رسد و مسیر دیگر  از خرم آباد-دره شهر-بدره-ایلام به مهرانختم می شود ، راه دیگر مسیر کربلا از -خوزستان-اندیمشک، دهلران به مهران خواهد رسید

زائران می‌توانند با توجه به استان‌های محل سکونت در شرق، غرب، شمال و جنوب کشور از نزدیک‌ترین مسیر به استان‌های همدان ؛ کرمانشاه، خوزستان و لرستان وارد استان ایلام شوند.

چگونه خود را به استان ایلام و مرز مهران برسانیم؟

استان ایلام در غرب کشور با استان‌های کرمانشاه، خوزستان و لرستان همسایه است و از طریق این سه استان می‌شود خود را به استان ایلام و مرز مهران رساند؛ البته معمولاً بیشتر زائران از طریق استان کرمانشاه خود را به استان ایلام می‌رسانند.

از استان کرمانشاه می‌توان از دو طریق شهرستان چرداول و شهرستان ایوان خود را به استان ایلام رساند و ازآنجا به مرز مهران رفت، همچنین از طریق استان لرستان از طریق شهرستان‌های چرداول و شهرستان دره شهر نیز می‌توان به شهر ایلام و بعد مهران تردد کرد. از طریق استان خوزستان نیز می‌توان خود را به واسطه شهرستان دهلران به‌طور مستقیم وارد شهرستان مهران شد.

البته از شهر ایلام به سمت شهرستان مهران علاوه بر مسیر ایلام به مهران که از طریق صالح‌آباد انجام می‌شود می‌توان از طریق ایلام-ملکشاهی-مهران به مرز نیز رسید.

بیشتر زائران اربعین پس از ورود به خاک عراق ابتدا به نجف اشرف می‌روند. در مرزهای خاکی معمولا اتوبوس، ون و سواری‌های عراقی به انتظار ایستاده‌اند. نرخ کرایه‌ها بالا و پایین دارد. سازمان حج و زیارت برای کنترل حمل و نقل در خاک عراق صدها دستگاه اتوبوس را از ایران روانه این کشور می کند که بیشتر این اتوبوس ها در مرزها مستقر خواهند شد.