کد خبر: ۲۶۳۷۰
تعداد بازدید: ۱۹۰۳
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۷
توصیه پزشکان برای حضور در یک آزمایشکاه خاص
مهمترین بیماری‌های افراد در اکثر موارد در بیمارستان‌های دولتی و و با استفاده از خدمات دولتی درمان می‌شود اما ممکن است زمانی که بیمار به مطب برخی از پزشکان مراجعه می‌کند برای انجام آزمایش‌های تشخیصی در مواردی به شیوه‌های مختلف از سوی پزشک تشویق به استفاده از آزمایشگاه خاصی شود و یا نتایج آزمایشگاه دولتی مورد قبول پزشک معالج قرار نگیرد

 به گزارش تجارت امروز ، برخی پزشكان علي‌رغم اينكه در درمان بيماران بستري به نتايج آزمايش بيمارستان‌ها استناد مي‌كنند اما در مطب بيماران را تشويق به مراجعه به برخي آزمايشگاه‌هاي خاص مي‌كنند در هر دو حالت خدمت ارائه شده از سوی آزمایشگاه دولتی یکسان است سؤال اینجاست که در این بین چه اتفاقی می‌افتد برخی بیماران سرپایی باید از آزمایشگاه مورد نظر پزشک استفاده کنند؟
سما بحیرایی  یکی از شهروندان تهرانی  است که در درمان خود با این مسأله روبه‌رو شده است وی در این رابطه گفت: یکسال است که درگیر بیماری معده هستم و نیاز دارم تا در مراحل مختلف درمان آزمایش بدهم پزشک معالجم بعد از تجویز اولین آزمایش از من خواست تا برای اطمینان بیشتر به آزمایشگاهی که خودش معرفی کرده است بروم و وقتی که گفتم توانایی مالی آن را ندارم به من گفت ممکن است نتیجه آزمایشگاه‌های دولتی دقیق نباشد و درمانم به این دلیل طولانی شود اما من به یکی از آزمایشگاه‌های دولتی رفتم.
وی افزود: در مراجعه بعدی پزشکم دوباره آزمایش خاصی را برای من تجویز کرد و به گفته خودش فقط همان آزمایشگاه خاص می‌توانست آن را انجام دهد بعد از انجام آزمایش متوجه شدم که آزمایش جدید تکرار آزمایش قبلی است بعد از آن فقط به آزمایشگاه‌های دولتی رفتم و در درمانم هم مشکلی بوجود نیامد اما اگر توانایی پرداخت هزینه را داشته باشم به خاطر اینکه در آزمایشگاه‌های دولتی به دلیل مراجعه زیاد افراد انجام آزمایش‌ها طول می‌کشد به آزمایشگاه خصوصی می‌روم.
*معرفی به آزمایشگاه‌های خاص اتفاق می‌افتد
یک پزشک عمومی در این رابطه می‌گوید: مواردی از این دست که پزشک برخی بیماران را به آزمایشگاه و یا داروخانه خاصی بفرستد وجود دارد حتی در مواردی ممکن است برخی پزشکان در کنار آزمایش لازم یکسری آزمایش‌های غیرضروری تحت عنوان‌هایی مثل چکاپ را تجویز کند که از سوی آزمایشگاه مورد نظرش انجام می‌شود.
وی اضافه می‌کند: اما برخی بیماران از پزشک معالج خود درخواست می‌کنند تا آزمایشگاه مورد قبول خود را معرفی کند که در این موراد پزشک می‌تواند این کار را انجام دهد و بیمار ترجیح می‌دهد برای اینکه آزمایشش زودتر اناجم شود به آزمایشگاه خصوصی برود اما در نهایت عملکرد آزمایشگاه‌های دولتی و خصوصی تفاوت چندانی با هم ندارند.
*خدمات یکسان به بیماران بستری و سرپایی ارائه می‌شود
البته مسئولان مرتبط با حوزه سلامت بارها در مصاحبه های رسانه ای خود عنوان کرده اند ، قريب به اتفاق آزمايش‌هاي عمومي و تخصصي در مراكز دولتي انجام مي‌شود. از نگاه کارشناسان حوزه سلامت نوع خدماتي كه به بيماران بستري و سرپايي داده مي‌شود تفاوتي ندارد آنها بر این باورند در طرح تحول سلامت موظف هستند  هر نوع آزمايشي را كه پزشك درخواست كند حتي اگر در داخل كشور انجام نشود براي بيماران بستري انجام دهيم.
شواهد نیز بیانگر آن است که  آزمايش‌هايي كه در مراكز دولتي براي بيماران سرپايي انجام مي‌شود  تقريباً از لحاظ نوع و تعداد با مراكز خصوصي برابر است اما بعضي موارد محدود مانند آزمايش‌هاي هورموني خاص كه كم درخواست مي‌شود در اين مراكز انجام نمي‌شود كه ممكن است آزمايشگاه‌هاي خصوصي هم در شهر های کوچک تر  نتوانند اين آزمايشات را انجام دهند و براي آزمايش‌هاي تكميلي خود از آزمايشگاه‌هاي شهرهاي ديگر كمك بگيرند. اما نکته دیگر این است که
 تمام آزمايشگاه‌ها اعتبار يكسان دارند و مراكز دولتي با توجه به پشتوانه‌اي كه دارند اگر اعتبار بالاتري از مراكز خصوصي نداشته باشند كيفيت كمتري ندارند و علاوه بر اين آمادگي بسيار بالايي در موارد اورژانس دارند بيماران ممكن در هر ساعتي از شبانه‌روز مراجعه كنند و نياز به تست‌هاي خاص با تكنيك‌هاي پيشرفته داشته باشند كه آمادگي براي تمام بيماران وجود دارد و اين سيستم برخلاف بخش خصوصي در تمام ساعات روز و در همه ايام فعال است.
بخش خصوصي به نوعي در تمامي زمينه‌ها مكمل بخش دولتي است و از بخش خصوصي حمايت مي‌كنيم به خاطر اينكه قطعا ظرفيت آزمايشگاه‌هاي ما در بخش دولتي ممكن است در هر روز جوابگوي تعداد مراجعان نباشد و خدمات در هر بخش بيمارستاني از جمله آزمايشگاه‌ها براساس اولويت‌بندي و تشخيص پزشك ارائه مي‌شود در موارد اورژانسي محدوديتي در اين زمينه وجود ندارد اما آزمايش‌هايي مانند چكاب ممكن است در همان روز مراجعه انجام نشود.

نکته دیگر که اغلب مسئولان این حوزه بر آن تاکید دارند این است که نحوه انجام آزمايش در هر دو بخش دولتي و خصوصي يكي است و بسياري از كاركنان بخش خصوصي افرادي هستند كه در بخش دولتي هم مشغول به كارند. بخش خصوصي بر اساس اينكه در زمينه بازاريابي نيز فعال است ممكن است در نحوه ارائه نتايج آزمايش از جلوه‌هاي بصري بيشتري استفاده كند اما دستگاه‌هاي مورد استفاده در اكثر موارد و كيت‌هاي آزمايشي كه در كل كشور واردات آن برابر با ضوابط وزارت بهداشت است در آزمايشگاه‌ها يكي هستند ظواهر ممكن است جذابيت بيشتري در بخش خصوصي ايجاد كند و ما هم در بخش دولتي سعي داريم به اين سمت و سو برويم.
به نظر می‌رسد نظارت بیشتر و آگاه کردن بیماران از حقوق خود می‌تواند نقش تاثیر گذاری در انتخاب درست بیمار در این زمینه داشته باشد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری