کد خبر: ۲۶۳۸۰
تعداد بازدید: ۵۴۸
تاریخ انتشار: ۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۱۳:۳۵
5 میلیون بیمار ایرانی با دیابت دست و پنجه نرم می کنند
همه خبر این است که ديابت هر سال سبب مرگ بيش از 5ميليون نفر در دنیا مي‌شود و هزينه درمان ديابت و عوارض آن بيش از 550ميليارد دلار در سال است!

 

به گزارش تجارت امروز ،۴ تا ۵میلیون بیمار مبتلا به دیابت در ایران زندگی می‌کنند و آمار بالای قطع عضو ناشی از دیابت در کشور بالاست.

اين آمار تلخ را روز گذشته يك مقام مسئول در وزارت بهداشت به مناسبت روز جهاني ديابت عنوان كرد و گفت:

 35درصد قطع عضوهايي كه غيراز حوادث در كشور به وقوع مي‌پيوندد، مربوط به مبتلايان به ديابت است. به گفته مدير برنامه ديابت وزارت بهداشت، 80درصد مرگ‌هاي ناشي از ديابت مربوط به كشورهاي جهان سوم است و استان‌هاي يزد و بوشهر داراي بيشترين شيوع بيماري ديابت در كشور هستند، البته در كلانشهرهاي بالاي يك ميليون نفر جمعيت وضعيت متفاوت است و تعداد ديابتي‌ها به‌مراتب نسبت به شهرهاي ديگر افزايش نشان مي‌دهد.

چند روز پيش از اين نيز دبير كميسيون‌هاي انجمن‌هاي علمي گروه پزشكي وزارت بهداشت از ابتلاي 500هزار ايراني به ديابت نوع يك و ضرورت آموزش مربيان بهداشت و معلمان مدارس خبر داده و گفته بود :

ديابت نوع يك در سنين مدرسه آغاز مي‌شود اما از ميزان شيوع آن ميان دانش‌آموزان آماردقيقي وجود ندارد و درصورت ابتلاي دانش‌آموزي به ديابت نوع يك؛ وظيفه والدين است كه اين موضوع را به مدير و مسئولان مدرسه يا دبيرستان اطلاع دهند تااقدامات لازم درباره مراقبت ازدانش‌آموزان بيمار به عمل‌آيد.

اين هشدار‌ها را بايد كنار هشدار چند روز قبل وزير بهداشت درباره نوع خوراكي‌هاي ارائه شده در مدارس و چاق شدن دانش‌آموزان گذاشت تا متوجه شد خطر ديابت تا چه اندازه نزديك است. به همه اينها گفته‌هاي اسدالله رجب رئيس انجمن ديابت ايران را اضافه كنيد كه به استناد برآوردهاي فدراسيون بين‌المللي ديابت گفته است 48 درصد افراد منطقه خاورميانه از جمله ايران ديابت بدون تشخيص دارند. اين يعني از هر2نفر مبتلا به ديابت يك نفر از بيماري خود بي‌خبر است.

بیماری شیرینِ تلخ در کمین مردم

بر اساس آمارها شیوع بیماری‌های غیرواگیر رو به افزایش است به طوري كه 59 درصد از کل مرگ‌های جهان و 46 درصد بیماریها، ناشی از بیماری‌های غیر واگیر است و خسارت‌های ناشی از این بیماری‌ها و هزینه‌های سرسام آور آن‌ها برای جامعه همواره محرکی جدی و قوی برای طرح و اجرای برنامه‌های پیشگیری بوده است.

در این میان دیابت به عنوان یک بیماری با عوارض ناتوان‌کننده که در ابتدا سیر مزمن و نامحسوسی دارد مورد توجه ویژه است.

دیابت نوع 2 شیوعی رو به افزایش دارد و مبتلايان در کشور حداقل دو میلیون نفر است که متأسفانه نیمی از آن‌ها از بیماری خود بی‌اطلاع هستند.

با توجه به اهمیت موضوع سلامت و به مناسبت هفته دیابت بر آن شدیم که گزارشی را از این بیماری، وضعیت استان و مشکلات و هشدارها تهیه کنیم.

 

 

راضیه سادات میرمعینی افزود: در این سند کاهش مرگ‌های زودرس در سنین 30 تا 70 سال باید 25 درصد کاهش یابد و همچنین کاهش میزان آمار پرفشاری خون، دیابت و چاقی نیز به میزان 25 درصد مدنظر است.

میرمعینی با اشاره به کنترل گسترش بیماری‌های واگیر در جامعه گفت: با وجودی که میزان ابتلا به بیماری‌های واگیر کاهش چشمگیری داشته است اما با تغییر سبک زندگی مردم میزان ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر در حال افزایش است.

وی از دیابت به عنوان بیماری همه‌گیر نهفته یاد کرد، افزود: دیابت بیماری است که اکثر افراد به آن مبتلا هستند اما روند رشد بیماری خود اطلاع ندارند و یا نسبت به آن بی‌توجه هستند.

این کارشناسان، بی حالی، بی اشتهایی یا پرخوری مفرط، چاقی و پرادراری را از علایم این بیماری بیان کردند و گفتند: این بیماری به عنوان ام الامراض علاوه بر تحمیل هزینه های گزاف به بیماران به اندام‌های دیگر بدن از جمله چشم، اعصاب، قلب، کبد و کلیه آسیب می‌رساند.

*افراد در معرض خطر هر 6 ماه یکبار آزمایش دهند

در همین خصوص یک  متخصص بیماریهای غیر واگیر با اشاره به اینکه افراد چاق، افراد بالای 45 سال و خانواده‌هایی که سابقه این بیماری را دارند باید برای اطلاع از وضعیت سلامتی خود هر شش ماه یک بار باید آزمایش خون بدهند، افزود: اگر این بیماری خوب مراقبت نشود به قطع عضو بیمار منجر می شود.

عباس عبادی اضافه کرد: هر قدر زمان تشخیص بیماری دیابت زودتر باشد از بروز عوارض وخیم بیماری های چشمی، کلیوی، عصبی، عارضه پا جلوگیری می‌شود و کنترل دقیق قند خون، رعایت بهداشت پا، قطع سیگار توسط افراد سیگاری و مراقبت شدید از افرادی که عوارض بیماری را در یک پای خود دارند برای پیشگیری از سایر عوارض ناخواسته این بیماری بسیار ضروری است.

وی معاینه مداوم پاهای بیماران توسط پزشکان و خانواده‌ها را مهم دانست و افزود: وجود ترک، جوش، زخم و قرمزی در پاهای بیمار زنگ خطری برای اجرای اقدامات درمانی و پیشگیرانه است.

وی شستشوی روزانه پاها با آب ولرم، خشک کردن آنها با حوله تمیز، دقت در گرفتن ناخن، استفاده از کفش‌های راحت و نرم و دستکاری نکردن میخچه و پیله‌های پا را از راهکارهای پیشگیری از بروز سایر عوارض در بیماران دیابتی بیان کرد.

**صرف هزینه‌های زیادی از اعتبار درمان برای بیماری‌های غیر‌واگیر

رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز با اشاره به صرف هزینه‌های گزاف از ردیف درمان کشور برای بیماری‌های غیر‌واگیر عنوان کرد: در حال حاضر کشور درگیر عوارض بیماری‌های غیر واگیر است و دولت با اتخاذ تدابیری غربالگری این نوع بیماری را جدی‌تر و عمیق‌تر مورد توجه قرار داده است.

حبیب‌ا... موسوی بهار با بیان اینکه ترویج استفاده از فست‌فودها در جامعه مشکل‌ساز است، گفت: امروزه سبک زندگی جدید چون غذاهای آماده، سکونت در آپارتمان‌های کوچک و کم‌تحرک‌بودن است و این مسائل وظیفه را در خصوص ارتقا سلامت سنگین‌تر می‌کند.

در بین بیماران دیابتی 90 درصد جزو  تیپ 2 بیماری دیابت و 10 درصد تیپ یک این بیماری هستند، گفت: تیپ یک دیابت کودکان و نوجوانان است که به علت‌های مختلف پانکراس آنها از کار افتاده است.

کوثری با اشاره به اینکه پیشگیری دو نوع است، افزود: پیشگیری اولیه آن است که در جامعه اقداماتی صورت گیرد تا افراد دچار بیماری دیابت نشود اما پیشگیری دیگر زمانی است که افراد بیمار هستند و با اقداماتی نگذاریم دچار عوارض بیماری شوند.

وی با بیان اینکه به هنگام ناتوانی برخی از بیماران دیابتی مراقبت از آنها را باید مورد توجه قرار داد و این نیز یک نوع پیشگیری است، در ادامه گفت: امکان انجام تحقیقات مختلف از سوی دانشجویان در انجمن دیابت استان وجود دارد چرا که همه بیماران در این انجمن گرد هم آمده‌اند.


 هم‌اكنون در جهان حدود 400ميليون نفر به ديابت مبتلا هستند كه پيش‌بيني مي‌شود اين رقم در سال 2035به بيش از 600ميليون نفر افزايش ‌يابد. در ايران نيز بيش از 10درصد جمعيت بالغ را ديابتي‌ها تشكيل مي‌دهند كه نيمي از آنها از ديابت خود هنوز بي‌اطلاعند.

با «ترويج شيوه زندگي سالم» مي‌توان بيش از 70درصد موارد ابتلا به ديابت را پيشگيري كرد. اين درصد، برابر با پيشگيري از 150ميليون مورد ابتلاي جديد به ديابت در سال 2035خواهد شد.

 

بيشترين هزينه‌هاي ديابت صرف درمان عوارض آن شامل مشكلات قلبي- عروقي، چشم، كليه و پا مي‌شود.  اين عوارض با تشخيص بموقع و درمان مناسب ديابت قابل پيشگيري است به‌طوري كه در تحقيقات جديد بروز نابينايي ناشي از عوارض ديابت، كمتر از يك درصد است.

 حالا وزارت بهداشت همزمان با روز جهاني ديابت كه چهارشنبه  هفته جاري 24 آبان است، ترويج پيام‌هاي بهداشتي درباره اين بيماري را در دستور كار قرار داده تا شايد ايراني‌ها بيشتر با اين بيماري آشنا شوند. ازامروزتا دوشنبه آينده به‌مدت يك هفته هر روز با عنواني مرتبط با ديابت نامگذاري شده؛از ديابت و مدرسه تا ديابت و خانواده به اين اميد كه مردم پيشگيري از ابتلا به اين بيماري را جدي‌تر بگيرند.

 

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری