کد خبر: ۲۶۴۶۸
تعداد بازدید: ۷۹۶
تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۱۵:۰۸
تحقق درآمدزایی در گشانی با توانمندی صنایع دستی
روستای هدف گردشگری گشانی تویسرکان که به صورت پلکانی ساخته شده یکی از روستاهای دارای ظرفیت مطلوب برای جذب گردشگر در استان همدان است . این روستا در بخش صنایع‌دستی و گردشگری ظرفیت‌های بالقوه‌ای دارد که با حمایت سازمان میراث فرهنگی و اهالی روستا می‌تواند بهترین نقطه برای بوم گردی باشد.

 

روستای گشانی از جمله روستاهای بخش مرکزی شهرستان تویسرکان است که در 25 کیلومتری شهر تویسرکان واقع شده و از طریق شهرهای همدان، اسدآباد و تویسرکان با جاده‌ای مناسب و آسفالت قابل دسترسی است.

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در بازدید امروز 23 آبان ماه 1396  از زیر ساخت های این روستا گفت : روستای گشانی سابقه‌ای کهن و قدیمی دارد و میانگین ارتفاع این روستا از سطح دریا 2 هزار و 200 متر و آب و هوای آن سرد و کوهستانی است؛ وجود مقبره امامزاده ابراهیم و گورستان بزرگ و قدیمی نشانگر قدمت دیرینه این روستاست و مردم این دیار به دو زبان آذری و لری سخن می‌گویند و مسلمان و پیرو مذهب شیعه جعفری هستند. مالمیر افزود : منطقه روستای گردشگری با توجه به کوهستانی بودن آن دربرگیرنده دره‌ها، ارتفاعات و باغات درون آنها دارای ارزش‌های زیست محیطی است و از چشم اندازهای مناسبی برخوردار است.مهمترین عامل جذابیت این روستا، بافت پلکانی و قدیمی آن است؛ شیب عمومی آن از شمال به جنوب بیش از 20 درصد است و باغات گسترده گردو و میوه دارد؛ گردو،  سیب، آلو، آلبالو، گندم و جو از جمله محصولاتی است که در این روستا کشت می‌شود، فرش، گلیم و ابزار سنتی کشاورزی نیز جزو صنایع دستی این روستاست.مدیر کل میراث فرهنگی ؛ صنایع دستی و گردشگری استان همدان همچنین گفت : بافت پلکانی روستا، معماری قدیمی و سنتی منازل مسکونی، باغات گسترده گردو، باغات میوه، مناظر و چشم اندازهای طبیعی، ارتفاعات و دره‌های طبیعی از جمله ویژگی‌هایی است که موجب جذب گردشگر در آن شده است.

 

*ضرورت ایجاد اقامتگاه‌های گردشگری در روستای گشانی

 

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان  در حاشیه بازدید از این روستا  اظهار کرد: روستای گشانی در تویسرکان یکی از سه روستای استان همدان در این طرح است که قرار است در بخش‌های سه‌گانه با حمایت میراث فرهنگی، ساماندهی شود تا بتوان در راستای تحقق شعار سال گام برداشت.

علی مالمیر  یادآور شد: روستاهای هدف گردشگری می‌توانند با بهره‌گیری از این فرصت در زمینه درآمدزایی برای اهالی روستا و توسعه بخش گردشگری روستایی نسبت به اشتغالزایی اقدام کنند. وی با بیان اینکه طبیعت روستای گشانی بسیار جذاب و دیدنی است، افزود: چشمه‌سارهای این روستا بزرگترین ظرفیت طبیعت‌گردی است اما در اقامت گردشگران مشکل داریم که اگر روستاها حمایت شوند، می‌توان در اشتغالزایی و ماندگاری گردشگر موفق عمل کرد.

مدیر کل  میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان با تأکید بر اینکه اهالی روستا می‌توانند منازل خود را برای اقامت مسافران در نظر بگیرند، افزود: در بین روستاهای هدف گردشگری سه روستای گشانی، ملحمدره و حبشی پلکانی هستند که جذابیت خاص خود را دارد.

لازم به ذکر است ، باغداری یکی از اولویت‌های روستای گشانی است و در زمینه اشتغالزایی نیز اثرگذار است و بسته‌بندی محصولات باغداری در قالب صنایع تبدیلی می‌تواند موجب اشتغال شده و از مهاجرت اهالی ممانعت کند.

در زمینه صنایع‌دستی رشته قالیبافی در این روستا مرسوم است، کمتر خانواری است که در این روستا دار قالی نداشته باشد که اگر حمایت از قالی بافی صورت گیرد، پیشرفت می‌کند.همچنین  یکی از قابلیت‌های این روستا می‌تواند بسته‌بندی محصولات لبنی باشد، از نظر بوم‌گردی نیز این روستا ظرفیت زیادی دارد که در گردشگرپذیر بودن آن اثرگذار خواهد بود.  در روستای گشانی کاشت گل محمدی بسیار رایج است زیرا زمین‌های این منطقه نیز برای کشت گل موثر است، اهالی این روستا معتقدند با حمایت از این طرح می‌توان صنعت گلاب‌گیری را در این منطقه ایجاد کرد؛ ضمن اینکه بانوان این روستا برای اشتغال خانگی آمادگی دارند، بنابراین با حمایت از نهادهای مرتبط می‌توان مشاغل خانگی ایجاد کرد تا علاوه بر درآمدزایی برای خانوار روستایی موجب توسعه و رشد روستا نیز شود.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری