کد خبر: ۲۶۵۲۵
تعداد بازدید: ۴۳۵
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۴
سازمان امور مالیاتی به دوهزارو ٥٠٠ حساب اصناف به صورت نمونه سرکشی کرده است.
به گزارش تجارت امروز؛ دهمین اجلاسیه دوره ششم نمایندگان اتاق اصناف ایران ديروز نويد مي‌داد كه تخلفات صنفي در حال كاهش است. شايد اگر اين خبر را در كنار سرکشی سازمان مالیاتی به دوهزارو ٥٠٠ حساب اصناف و شفافيت عملكرد آنها بگذاريم، قضيه كمي روشن‌تر شود. هرچند نمي‌توان ناديده گرفت كه گردن اصناف در مقابل فرار مالياتي نحيف‌تر از بخش‌هايي است كه فرار مالياتي‌شان محرز بوده يا ذيل قانون، از پرداخت آن معاف هستند.  

‌تخلفات صنفی در حال كاهش است
وزیر صنعت، معدن و تجارت ديروز اعلام کرد تخلفات صنفی بیش از هر زمان دیگر در حال کاهش است و با رعایت امانت‌داری و نظارت مسئولان اصناف می‌رود که شاهد مثال کاسب حبیب‌الله شود. اين البته بخشي از متني است كه حسن یونس‌سینکی، معاون وزیر صنعت، به نمایندگی از محمد شریعتمداری در اين اجلاسيه خواند و اصناف، بي‌حضور وزير متولي خود به كار خود ادامه داد. در بخشي از متن این نامه خطاب به اصناف آمده است: «اصناف آیینه تمام‌نمای اقتصاد ایران هستند و کنترل تکانه‌ها و حوادث کوتاه‌مدت اقتصادی با کمک و به وسیله اصناف صورت می‌گیرد... . نظارت دقیق اتحادیه‌های صنفی سراسر کشور و جلوگیری از هرگونه فساد در آن از مهم‌ترین وظیفه‌های اتاق اصناف به حساب می‌آید».

‌کالا تا به دست مصرف‌کننده برسد در ۱۳ ایستگاه توقف می‌کند
معاون وزیر صنعت همچنين در اين همايش گفت: کالاها تا به دست مصرف‌کننده برسد، در ۱۳ ایستگاه توقف می‌کند و در هر ایستگاه مقداری به نرخ آن افزوده می‌شود. حسن یونس‌سینکی افزود: طولانی‌بودن این مسیر آفتی برای تولیدکننده و مصرف‌کننده به حساب می‌آید که این مسیرها و ایستگاه‌های طولانی مصرف تا تولید کماکان نیز وجود دارد. او با بیان اینکه در مواردی به نگاه‌های کارشناسی اصیل در اقتصاد کشور بی‌توجهی می‌کنیم، گفت: موضوع قاچاق امروز از نقاط آسیب‌زننده به اقتصاد کشور است و صرفا با عملیات نظامی و امنیتی قابل رفع نیست؛ بلکه در اتخاذ سیاست‌های اقتصادی باید تغییراتی صورت بگیرد. خود اصناف می‌توانند رفتارهایی اتخاذ کنند که کالای قاچاق قدرت نفوذ در شبکه توزیع نداشته باشد.

‌سرکشی سازمان مالیاتی به ۲۵۰۰ حساب اصناف
رئیس اتاق اصناف ایران نيز در اين همايش با انتقاد از تصمیمات یک‌شبه‌ دولت گفت: سازمان امور مالیاتی به دوهزارو ٥٠٠ حساب اصناف به صورت نمونه سرکشی کرده است که ما به‌شدت مخالف آن هستیم. علی فاضلی افزود: اصناف از کیک نفت برای توسعه خود استفاده‌ای نکرده و بهره‌ای ندارند؛ بنابراین به صورت خودکفا توانسته‌اند بدون منت و بار مالی برای کشورمان اشتغال‌زایی داشته باشند.او افزود: فعالان این بخش در سنوات گذشته از هیچ بسته حمایتی استفاده نکرده و تنها سال گذشته بسته ١٠ هزار میلیارد تومانی در قالب یک بسته دیده شد؛ اما تا‌به‌حال آن نیز ابلاغ نشده است. رئیس کل بانک مرکزی در‌این‌باره مساعدت برای رفع مشکل داد؛ اما باز ابلاغ نشده و به دست ما نرسیده است.رئیس اتاق اصناف ایران افزود: برخی مسئولان تصمیمات یک‌شبه می‌گیرند و ما را به این تصمیمات مشغول می‌کنند؛ درحالی‌که سازمان امور مالیاتی به دوهزارو ٥٠٠ حساب اصناف به صورت نمونه سرکشی کرده که ما به‌شدت با آن مخالف هستیم. اصناف کشورمان به حدی مشغول به تصمیمات یک‌شبه دولت هستند که فرصتی برای ورود به اقتصاد مقاومتی پیدا نمی‌کنند. رئیس‌جمهور در حالی وعده کوچک‌سازی دولت را داده که اکنون برخی دستگاه‌ها می‌خواهند که اتحادیه‌های صنفی را از اصناف جدا کرده و به دولت بچسبانند. او افزود: گلایه‌های زیادی از دولت داریم؛ اما امروز هیچ کمیسیون دولت بدون حضور اصناف تشکیل جلسه نمی‌دهد؛ البته اصناف هم با وجود کمبودهایی که دارد، در چهار سال اخیر اجازه نداده خللی در بازار ایجاد شود که این خود افتخاری برای دولت است. /شرق
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری