کد خبر: ۲۶۵۴۶
تعداد بازدید: ۳۴۱
تاریخ انتشار: ۲۴ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۲
اجرای قرارداد و تفاهم‌نامه بین‌المللی ایران‌خودرو با طراحان و صنعتگران معتبر جهانی بر اساس برنامه زمان‌بندی و شرح وظایف طرفین قرارداد آغاز شد.
«ایران‌خودرو» خودروسازی ایران را متحول می‌کند
دستاوردهای گروه صنعتی ایران‌خودرو در سال ٩٦ را می‌توان گام مهم تحول در خودروسازی کشور به ‌شمار آورد؛ چه آنکه در این سال نخستین و مهم‌ترین قرارداد بین‌المللی صنعت خودرو ایران با برندهای معتبر برای طراحی پلتفرم به مرحله اجرا رسید و همکاری ایران‌خودرو با سازندگان طراز اول جهانی به صورت رسمی آغاز شد.
اجرای قرارداد و تفاهم‌نامه بین‌المللی ایران‌خودرو با طراحان و صنعتگران معتبر جهانی بر اساس برنامه زمان‌بندی و شرح وظایف طرفین قرارداد آغاز شد. این پروژه با مشارکت و همکاری شرکت‌های مطرح جهانی مانند پینین فارینای ایتالیا، هیوندایی پاورتک کره‌جنوبی و ماهله آلمان در حال اجراست.
به‌منظور تحقق اهداف در بخش طراحی پلتفرم و توسعه محصول، نخستین نشست مشترک سازندگان پلتفرم جدید با عنوان «Early Supplier Involvement» با حضور نمایندگانی از شرکت پینین فارینا و نمایندگان شرکت‏های طراح و سازندگان داخلی و خارجی در روزهای ابتدایی آبان ماه در محل سالن اجتماعات ساپکو برگزار شد. در این نشست که نمایندگان و مدیران ارشد طراحان جهانی و بیش از ٨٠ سازنده توانمند داخلی در آن حضور داشتند، وضعیت اجرای قرارداد بررسی شد و گزارشی از برنامه‌های آینده تا زمان عرضه پلتفرم و محصولات جدید ارائه شد.
این نشست فرصتی مناسب برای ایران‌خودرو و شرکت پینین فارینا بود تا به تمامی تأمین‌کنندگان داخلی و خارجی علاقه‏مند، اهداف فنی و برنامه زمانی پروژه پلتفرم جدید ایران‌خودرو را معرفی کنند.
نقش مهم زنجیره تأمین
مدیرعامل ساپکو اولین سخنران این نشست بود. وی درباره طرف‌های قرارداد طراحی پلتفرم جدید ایران‌خودرو گفت: پینین فارینا از شرکت‌های مطرح در بخش طراحی خودرو، هیوندایی پاورتک کره در طراحی و تولید گیربکس اتوماتیک و ماهله آلمان در طراحی موتور خودرو از شرکای اصلی ایران‌خودرو در پروژه طراحی پلتفرم جدید هستند که با همراهی سازندگان بنام خارجی و بیش از صد سازنده داخلی مسئولیت اجرای پروژه پلتفرم جدید ایران‌خودرو را برعهده دارند.
حسین نجاری هدف پروژه طراحی پلتفرم جدید را ارتقای نام ایران‌خودرو در بازارهای بین‌المللی دانست و ضمن وسیع‌خواندن طیف آن از مرحله مفهومی و کانسپت تا تولید انبوه خودرو گفت: طراحی، مهندسی، اجرا، تولید و ارزیابی در طیف اجرای این پروژه قرار دارند.
نجاری افزود: شرکت ایتالیایی پینین فارینا طراحی پلتفرم ماژولار برای خودرو‌هایی در کلاس‌های سدان، هاچ‌بک، کراس‌اوور و وانت را برعهده خواهد داشت و شرکت ماهله نیز طراحی پیشرانه با احتراق بنزینی را انجام خواهد داد.
مدیر پروژه طراحی پلتفرم جدید ایران‌خودرو تأکید کرد: محصولات در دو بخش مشخصات سطح بالا و معمولی طراحی خواهد شد که پیشرانه محصولات در هر دو بخش موتور سه‌سیلندر توربو شارژ است. وی ادامه داد: پروژه‌های صنعتی‌سازی نیز هم‌زمان در بخش‌های بدنه‌سازی، پرس، مونتاژ و... در حال انجام است.
مدیرعامل ساپکو زمان عرضه اولین محصول این همکاری را دوسال‌ونیم آینده اعلام کرد و گفت: قیمت محصولات در دو بخش سطح بالا و معمولی رقابتی خواهد بود. وی صادرات ٣٠درصدی و بومی‌سازی بیش از ٧٠ درصد قطعات و مجموعه‌ها را از دیگر اهداف پروژه عنوان کرد و گفت: در صورت تحقق اهداف داخلی‌سازی، قیمت محصول رقابتی خواهد بود.
وی همکاری سازندگان در اجرای پروژه را مهم توصیف کرد و گفت: درحال حاضر بیش از ٦٠٠ سازنده و تولیدکننده داخلی با ساپکو همکاری می‌کنند و در بخش‌های مختلف مجموعه‌ها و قطعات را در اختیار ایران‌خودرو قرار می‌دهند.
تولید موتور بسیار کم‌مصرف
عضو هیئت مدیره شرکت ماهله آلمان نیز در این نشست با بیان اینکه همکاری ما با ایران‌خودرو در مسیر پیشرفت و توسعه قرار دارد، گفت: یکی از پروژه‌های مشترک ایران‌خودرو و ماهله تولید یک نمونه پیشرانه سه‌سیلندر است که بسیار کم‌مصرف خواهد بود.
مارتین برگر اظهار کرد: افزایش استانداردهای پیشرانه‌ها و رفتن به سمت هیبریدی‌ها پرهزینه است و به‌همین‌دلیل از نمونه‌های ساده‌تر شروع کردیم. ضمن اینکه ماهله در بخش سی‌ان‌جی هم تجربیات زیادی دارد.
برگر در ادامه ضمن اشاره به پتانسیل‌های همکاری با ایران‌خودرو گفت: شرکت ما در بخش پیشرانه کنسرسی و طراحی و تولید پلتفرم جدید ایران‌خودرو فعالیت می‌کند و با توجه به پتانسیل‌های موجود اطمینان داریم که این همکاری چندملیتی نتیجه بسیار خوبی به‌همراه خواهد داشت.
وی افزود: می‌دانیم در سال‌های آینده برقی‌سازی و رانندگی اتوماتیک تا سال ٢٠٣٠ و بعد از آننقش مهمی در صنعت خودرو جهان خواهد داشت از‌این‌رو باید فناوری‌هایی را به کار بگیریم که در سال ٢٠٣٠ شیب استفاده از پیش‌رانه‌های درون‌سوز کمتر شود.
آماده همکاری با قطعه‌سازان معتبر جهانی
دبیر انجمن قطعه‌سازان کشور دیگر سخنران این نشست بود. وی گفت: ‌اولین تجربه همکاری قطعه‌سازان با شرکای جهانی در شرکت ایکاپ بوده که با ارزیابی دقیق ٢٠٠ واحد قطعه‌سازی از سوی پژو، در نهایت صد قطعه‌ساز در کنار ایکاپ همکاری‌های خود را با قطعه‌سازان جهانی آغاز کرده‌اند.
رضا رضایی با اعلام آماده‌بودن قالب‌ها برای ساخت قطعات و مجموعه‌های محصولات ایکاپ اظهار کرد: قطعه‌سازان آمادگی دارند تا میزان داخلی‌سازی قطعات در خودروهای ٢٠٠٨، ٢٠٨ و ٣٠١ را به ٧٠ درصد برسانند.
وی با بیان اینکه مدیریت هوشمند در ایران‌خودرو باعث شد کشور در شرایط سخت اقتصادی تحولات عظیمی را در صنعت خودرو و قطعه‌سازی تجربه کند، افزود: درحال‌حاضر هزارو ٢٠٠ قطعه‌ساز به تولید قطعات مورد نیاز خودروسازان مشغول هستند که از این تعداد ٥٥٠ واحد عضو انجمن و دارای برند و شناسنامه هستند.
رضایی افزود: صنعت قطعه‌سازی و انجمن قطعه‌سازان در اوایل دهه٩٠ بر اساس استراتژی توسعه صنعت و با حمایت خودروسازان و دولت شکل گرفت و با حمایت‌های خودروسازان مراحل رشد خود را پشت‌سر گذاشت.
وی با اشاره به ظرفیت فعلی قطعه‌سازان گفت: هم‌اکنون بیش از ٢٧٠ هزار نیرو در قطعه‌سازی کشور مشغول به کارند و میزان دارایی ثابت قطعه‌سازان با گردش مالی پنج میلیارد دلار، چهار میلیارد دلار برآورد می‌شود.
رئیس انجمن قطعه‌سازان کشور ضمن اشاره به تصمیم درست و بجا در استفاده از توان قطعه‌سازان داخلی در مشارکت‌های بین‌المللی در تولید خودرو گفت: قطعه‌سازان بزرگ و توانمند داخلی آمادگی دارند تا با ایجاد شرکت‌های جوینت ونچر یا شکل‌های دیگری از همکاری، با قطعه‌سازان بزرگ جهانی مشارکت کنند و موجب فناوری در این بخش شوند.
تولید خودروهای مختلف روی پلت‌فرم جدید
نماینده مدیرعامل شرکت پینین فارینای ایتالیا به‌عنوان یکی از طرف‌های اصلی قرارداد، پروژه این شرکت در همکاری با ایران‌خودرو را طراحی پلت‌فرم آینده این خودروساز اعلام کرد و گفت: طراحی و توسعه خودروها و موتورهای احتراق داخلی با همکاری دیگر شرکت‌های حاضر در این کنسرسیوم از جمله فعالیت‌های ما خواهند بود.
جینو موزاکو اظهار کرد: استراتژی اصلی ما سبک جدیدی دارد که تنها شامل طراحی یک خودرو نمی‌شود و مباحثی مثل مصرف سوخت، رقابتی‌بودن، ایمنی و محیط زیست را نیز در نظر دارد.
وی گفت: تولید خودرو در کلاس‌های مختلف هاچ‌بک، سدان، کراس اوور و اس‌یو‌وی روی این پلت‌فرم پیش‌بینی شده است، ضمن اینکه تولید خودروهای هیبریدی و الکتریکی نیز در این کنسرسیوم مورد‌نظر قرار گرفته است.
موزاکو در ادامه، ضمن معرفی شرکت پینین فارینا گفت: شرکت ما یک شرکت طراحی و مهندسی است که محصولاتی مثل فراری از جمله خودروهایی هستند که ازسوی این شرکت طراحی می‌شوند.
زیرساخت‌های مطلوب عامل مهم‌ سرمایه‌گذاری
دیگر سخنران نشست سازندگان پلت‌فرم جدید ایران‌خودرو، معاون طراحی و توسعه محصول جدید ایران‌خودرو بود. وی گفت: با اجرای پروژه طراحی پلت‌فرم جدید ایران‌خودرو و عرضه محصولات جدید، سهم بازار افزایش یافته و اهداف صادراتی نیز محقق می‌شود.
کامران سپهری با اشاره به رشد اقتصادی ایران در شرایط لغو تحریم‌های بین‌المللی گفت: زیرساخت‌های موجود در ایران نسبت به کشورهای منطقه در شرایط مطلوبی قرار دارد، نیروی انسانی جوان در دسترس با سطح دانش و تخصص مناسب نیز یکی از مزایای سرمایه‌گذاری به‌شمار می‌رود.
وی افزود: ایران با جمعیت ٨٤ میلیونی خود تقاضای بالایی برای خودرو در آینده خواهد داشت که این فرصت و مزیتی است که سرمایه‌گذاران به آن توجه دارند.
سپهری به میزان بالای فروش خودرو در بازار ایران اشاره کرد و گفت: در سال ٢٠١٦ با فروش یک‌میلیون‌ونیم خودرو، رتبه ١٣ فروش از آن بازار ایران بوده است که پیش‌بینی می‌شود با عرضه محصولات متنوع در آینده این رتبه ارتقا یابد. /شرق

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری