کد خبر: ۲۶۷۳۲
تعداد بازدید: ۵۱۶
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۲۰:۴۹
با افزایش جمعیت سالمندی و امید به زندگی، شیوع این بیماری در کشور یک تهدید محسوب می شود.
آمار باورنکردنی و دردناک از تعداد بیماران سرطانی ایران
به گزارش تجارت امروز؛ دکتر محمدهادی ایازی روز شنبه در نشست خبری در جمع خبرنگاران در مشهد افزود: در حال حاضر سرطان در برخی از استان های کشور به عنوان دومین عامل مرگ و میر و در برخی دیگر سومین عامل مرگ محسوب می‌شود.

وی بیان کرد: سرطان از بیماری‌هایی است که علاوه بر تبعات روحی، روانی و اجتماعی هزینه‌های زیادی را بر حوزه سلامت کشور تحمیل می کند. 

وی با بیان اینکه هم اینک 72 سازمان مردم نهاد و خیریه سرطان در سطح کشور فعالیت دارند، اظهار کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موفق به راه اندازی نخستین شبکه سازمان های مردم نهاد و خیریه های سرطان در کشور از سال 1395 تاکنون شده است.

وی با بیان اینکه موسسه سرطان 'نسترن' مشهد یکی از نهادهای مردمی پیشگیری از سرطان در سطح کشور است، اظهار کرد: سومین سمپوزیوم پیشگیری از سرطان توسط موسسه نسترن هشتم تا دهم آذر ماه امسال با حضور یک هزار و400 شرکت کننده و محقق داخلی و خارجی به میزبانی مشهد برگزار خواهد شد.

دکتر ایازی که رئیس سومین دوره سمپوزیوم بین‌المللی سرطان نسترن معرفی شده گفت: پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان، مدیریت و درمان هدفمند سرطان، تغذیه و مکمل های دارویی و نقش آنها در پیشگیری از سرطان، مطالعات پایه و میان رشته‌ای سرطان از جمله محورهای این همایش به شمار می رود. 

وی ادامه داد: تاکنون بیشتر سازمان های مردم نهاد حوزه سرطان در بخش درمان و شیمی درمانی فعلا بوده اند، اما اکنون اقدامات پیشگیرانه نیز مورد توجه این نهادها از جمله موسسه پیشگیری از سرطان نسترن قرار گرفته است. 

معاون امور اجتماعی وزارت بهداشت در ادامه گفت: در حال حاضر میزان ابتلا به سرطان در کشور ما نسبت به سایر کشورهای توسعه یافته کمتر است، ولی با افزایش جمعیت سالمندی و امید به زندگی، شیوع این بیماری در کشور یک تهدید محسوب می شود. 
وی با تاکید بر اصلاح سبک زندگی برای پیشگیری از سرطان خاطرنشان کرد: اکنون بیش از 80 درصد مرگ و میرها در کشور ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است که بخش عمده آن با اصلاح رفتار مردم برطرف می‌شود. 

وی بیان کرد: هم اکنون 30 درصد مردم ایران چاق هستند و بالغ بر 50 درصد اضافه وزن دارند. 
وی در بخشی دیگری از سخنانش پیرامون حمایت های وزارت بهداشت از بیماران سرطانی گفت: برای بیماری های سخت درمان مانند سرطان فقط بخش عمده‌ای از هزینه ها پرداخت خواهد شد و حمایت 100 درصدی صورت نمی گیرد که تقویت بیمه ای در این زمینه ضروری است. 

* 11 میلیون حاشیه نشین در کشور وجود دارد 
معاون اجتماعی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در بخشی از سخنانش گفت: هم اکنون 11 میلیون حاشیه نشین در کشور وجود دارد که یک میلیون آنها ساکن مشهد هستند. 
ایازی افزود: از ابتدای طرح تحول نظام سلامت تلاش بر این بود که تمام افراد حاشیه نشین در کشور را زیر پوشش خدماتی و بهداشتی قرار دهیم. 
وی رسیدگی به حاشیه شهر مشهد را یکی از اولویت های وزارت بهداشت دانست و گفت: 14 مرکز پلی کلینیک بهداشت و درمانی در حاشیه شهر مشهد راه اندازی شده است. 
وی راه اندازی کانون های اجتماع محور سلامت، مشارکت های بین بخشی، مسئولیت اجتماعی بنگاههای اقتصادی، فعال کردن دبیرخانه کارگروه سلامت و امنیت غذایی، راه اندازی ستاد کنترل و پیشگیری آسیب های اجتماعی و راه اندازی مراکز فرهنگ سلامت را از برنامه های در دست اقدام معاونت اجتماعی وزارت بهداشت برشمرد. /ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری