کد خبر: ۲۶۷۳۵
تاریخ انتشار: ۲۸ آبان ۱۳۹۶ - ۲۲:۴۵

پرداخت 281 میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض به بنیاد مسکن برای جبران خسارات زلزله

دولت 281 میلیارد تومان به صورت بلاعوض و 659 میلیارد تومان برای تسهیلات ارزان قیمت مصوب کرده است.
واریز 281 میلیارد تومان تسهیلات بلاعوض به حساب بنیاد مسکن برای جبران خسارات زلزله
به گزارش تجارت امروز؛ رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: دولت 281 میلیارد تومان به صورت بلاعوض و 659 میلیارد تومان برای تسهیلات ارزان قیمت مصوب کرده که با وجود محدودیت های بودجه، تسهیلات بلاعوض همان روز به خزانه ابلاغ و این پول هم اکنون به حساب بنیاد مسکن واریز شد.

محمد باقر نوبخت روز یکشنبه در دیدار با آیت الله مکارم شیرازی ازمراجع عظام تقلید با تقدیر از کمک ها و عملکرد مردم به زلزله زدگان غرب کشور، افزود: پس از این حادثه دولت سه وظیفه اساسی امداد و نجات، اسکان موقت و اسکان دائمی را تعریف و اقدام های لازم را بر مبنای این وظایف تصویب، اجرا و یا درحال اجرایی کردن است.

وی با بیان اینکه کمک های قابل ستایش مردم رافع وظایف دولت برای کمک به زلزله زدگان نیست، ادامه داد: برای اسکان موقت زلزله زدگان از همان روز اول با حضور رئیس جمهوری در کرمانشاه دستورات لازم داده شده و در نخستین جلسه دولت پس از این حادثه نیز برای کمک به زلزله زدگان در پنج سرفصل برای افراد آسیب دیده برنامه ریزی شده است.

نوبخت با بیان اینکه موضوع زلزله به جهت اهمیت با جدیت در دستور کار دولت قرار دارد ادامه داد: از مردم می خواهیم که در بازسازی خانه های تخریب شده اصول فنی و ایمنی را رعایت کنند.

وی افزود: مردم به ایمنی در ساختمان به عنوان سخت گیر نگاه می کنند که به دلیل رعایت نکردن این اصول ایمنی متاسفانه برخی ساختمان های تازه ساخت نیز در این زمین لرزه دچار آسیب شدند و این در حالی بود که ساختمان ها خسارتی ندید که این نشان از 

اهمیت رعایت مسائل ایمنی و فنی است.

نوبخت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وضعیت فضای مجازی در کشور گفت: در کنار وجه مثبت فضای مجازی این فضا دارای وجوه منفی است که با توجه به ابلاغ رهبر معظم انقلاب برای تشکیل شورای عالی فضای مجازی برنامه ریزی برای اقدام متناسب با فرهنگ ایران در این راستا در حال انجام است.

وی همچنین وضعیت پرداخت مالیات در کشور را نیز مورد اشاره قرار داد و افزود: از یک سو سهم مالیات در تولید ناخالص داخلی را ناکافی می دانیم و از سوی دیگر نمی توان سهم مالیات کسبه و درآمدهای خرد را نیز بیش از این افزایش داد به همین دلیل به برنامه ریزی لازم برای ایجاد زیرساخت و نرم افزارهای لازم برای اخذ مالیات از فراریان مالیاتی و دانه درشت ها در حال انجام است.

وی ادامه داد: ازسال 92 تاکنون سهم درآمدهای نفتی از کل درآمدهای مالی از 41 درصد به 26 درصد کاهش و سهم مالیات از 33 درصد به 36 درصد افزایش یافته است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: سهم مالیات در تولید ناخالص داخلی ما بسیار اندک است که باید این رقم با برنامه ریزی و به تدریج افزایش یابد.

نوبخت ادامه داد: اعتقاد دولت این است که نباید بیش از این به کسبه فشار آورد و برای شناسایی دانه درشت ها اقدام ها و نرم افزارهای لازم در حال طراحی است.

محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه امروز به منظور زیارت حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) و دیدار با مراجع عظام تقلید به قم سفر کرد. 

وی در بدو ورود به قم در مراسم عزاداری سالروز شهادت امام رضا(ع) در دفتر آیت الله سبحانی از مراجع عظام تقلید حضور یافت. 

نوبخت همچنین با آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه سراسر کشور و رئیس جامعه المصطفی العالمیه دیدار و گفت وگو کرد. /ایسنا

نظر شما