کد خبر: ۲۶۷۴۱
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ۰۰:۴۲
چراغ نخست جلسه آتی اوپک را محمد بارکیندو، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) با این اظهار نظر که انتظار دارد همه ۲۴ کشور حاضر در توافق کاهش تولید، در نشست آینده اوپک شرکت کنند، روشن کرد.
ایران در میان تحولات اوپک چه می‌کند؟
درحالی که حدود یک سال از تعهد اوپک و غیراوپک مبنی بر کاهش میزان تولید با هدف برقراری عرضه و تقاضا و تعادل بازار جهانی نفت گذشته است، اوپکی‌ها و غیر اوپکی‌ها کم‌تر از دو هفته دیگر مجددا گردهم جمع می‌شوند تا درمورد تمدید توافق جهانی کاهش تولید تصمیم بگیرند. تعهدی که با پایبندی تقریبا صد درصدی متعهدان توانست تعادل را در یک سال اخیر بعد از سال‌ها به بازار جهانی نفت برگرداند.

به گزارش تجارت امروز، چراغ نخست جلسه آتی اوپک را محمد بارکیندو، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) با این اظهار نظر که انتظار دارد همه ۲۴ کشور حاضر در توافق کاهش تولید، در نشست آینده اوپک شرکت کنند، روشن کرد.

به گفته وی همفکری گسترده‌ای اکنون در جریان است تا پیش از ۳۰ نوامبر، درباره میزان تمدید پس از موعد مارس ۲۰۱۸ به اجماع برسیم.تاکنون نشنیده‌ام هیچ کدام از کشورهای امضا کننده با تمدید توافق مخالفت کنند.

حمایت ایران از تمدید تعهد کاهش تولید

در این راستا امیر حسین زمانی‌نیا، معاون وزیر نفت در امور بین‌الملل و بازاریابی در آخرین اظهار نظر خود درمورد تمدید تعهد کاهش تولید اعلام کرده بود ایران از استمرار کاهش تولید نفت حمایت می‌کند، زیرا این اقدام حسی از توازن را به بازار نفت آورده است.

خوش‌بینی امارات و عمان به جلسه آتی اوپک

همچنین سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات، با تاکید بر رسیدن به اتفاق نظر برای تمدید توافق سازمان اوپک، گفت: کشورهای عضو و غیرعضو این سازمان باید به منظور احیای توازن بازار، توافق را پس از ماه مارس ٢٠١٨ تمدید کنند. من درباره سال ۲۰۱۸ میلادی و نشست بعدی سازمان کشورهای صادرکننده نفت اوپک خوشبین هستم، زیرا در تصمیم ما برای تمدید توافق کاهش تولید، هیچ چالش جدی در کار نیست.

ابوظبی، محمد الرمحی، وزیر نفت عمان، نیز اعلام کرد مطمئن است که در نشست ماه جاری میلادی تولیدکنندگان نفت عضو و غیر عضو اوپک، توافق برای تمدید کاهش تولید نفت به دست می‌آید.عمان به توافق جهانی کاهش تولید نفت پایبند است و اکنون روزانه ۹۶۸ هزار بشکه نفت تولید می‌کند.

اجماع درمورد تمدید توافق کاهش تولید

محمد بن خلیفه آل خلیفه، وزیر نفت بحرین اعلام کرد دلیلی نمی‌بیند که در نشست آینده تولیدکنندگان نفت عضو و غیر عضو اوپک، توافق جهانی کاهش تولید نفت تمدید نشود.

همچنین ابوجا، امانوئل کاچیکوو، وزیر نفت نیجریه، اعلام کرد: اگر درباره حضور این کشور در توافق جهانی کاهش تولید نفت شرایط مطلوبی مطرح شود، این کشور از تمدید این توافق تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی حمایت می‌کند.دلیلی ندارد که یک سازوکار کارآمد را تغییر دهیم؛ برای تمدید توافق اجماع وجود دارد و تنها مسئله، مدت این تمدید است.

محمد بن صالح الساده، وزیر صنعت و انرژی قطر نیز اعلام کرد: در صورت لزوم، این کشور از تمدید توافق جهانی کاهش تولید نفت حمایت خواهد کرد.پایبندی به توافق کاهش تولید نفت اکنون حدود ۱۲۰ درصد است، این موضوع نشان از این دارد که تولیدکنندگان نفت عضو و غیر عضو اوپک تا چه حد به توافق پایبند هستند.

الجزایر به جمع طرفداران تمدید توافق اوپک پیوست

عبدالمومن اولد کادور، مدیر عامل شرکت دولتی سوناتراک الجزایر، اعلام کرد این کشور خواهان تمدید توافق کاهش تولید اوپک است.اوپک به احتمال زیاد با تمدید شش ماهه توافق یاد شده تا پایان ماه سپتامبر سال ۲۰۱۸ میلادی موافقت خواهد کرد.

بزرگ‌ترین تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک چه می‌گویند؟

رئیس جمهور روسیه،بزرگ‌ترین تولید کننده نفت غیراوپک اعلام کرد ممکن است توافق جهانی کاهش تولید نفت تا پایان سال آینده میلادی تمدید شود. ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، اعلام کرد: مسکو ممکن است با تمدید توافق جهانی کاهش تولید نفت تا پایان سال ۲۰۱۸ میلادی موافقت کند.البته برای تصمیم گیری نهایی، باید تا نزدیک پایان مهلت توافق کنونی منتظر ماند.بر اساس واقعیت‌ها در ماه مارس سال ۲۰۱۸ میلادی، ما تصمیم خود را می‌گیریم، اما احتمال تمدید توافق را رد نمی‌کنم.

این در حالی است که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، بر آمادگی این کشور برای حمایت از تمدید توافق جهانی کاهش تولید نفت، تأکید کرد.عربستان بر آمادگی خود برای تمدید توافق کاهش تولید (نفت)، که کارآیی خود را برای بازگرداندن توازن عرضه و تقاضا اثبات کرده است، تأکید می‌کند.
بر اساس این گزارش، قرار است تولیدکنندگان نفت عضو و غیر عضو اوپک در ۹ آذر (۳۰ نوامبر امسال) در وین، پایتخت اتریش، گرد هم بیایند و درباره تمدید توافق جهانی کاهش تولید نفت تصمیم بگیرند. توافق کنونی تا پایان ماه مارس سال ۲۰۱۸ میلادی اعتبار دارد. /ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: