کد خبر: ۲۶۷۴۲
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۶ - ۰۰:۵۰
پرسپولیس بابت تعهداتش به فدراسیون و کمیته صدور مجوز حرفه‌ای سفته داده اما اگر تا سه شنبه یعنی سه روز دیگر با طلبکارانش تسویه حساب نکند و رضایت‌شان را نگیرد این سفته‌ها قابل اجراست.
بدهی پرسپولیس؛ چقدر و به چه کسانی؟
فکر می‌کنید باشگاه پرسپولیس چطور توانست بدون تسویه حساب با شاکیان طلبکارش مجوز حرفه‌ای کنفدراسیون فوتبال آسیا را بگیرد و از بحران پیش آمده در این خصوص - البته فعلا - بگریزد؟

به گزارش تجارت امروز، آنچه مشخص شد و البته منابع خبری نیز بدان تاکید داشتند، تعهد باشگاه به فدراسیون و مشخصا کمیته صدور مجوز حرفه‌ای با دادن سفته‌هایی بود که باشگاه را متعهد می‌کرد تا دو هفته با تمام طلبکارانی که بابت طلب شان حکم کمیته انضباطی دارند و پرداخت پول به آنها لازم الاجراست تسویه حساب کنند یا به هر صورتی رضایت آنها را بگیرند. طی این دو هفته مدام از زبان مدیر موقت باشگاه پرسپولیس یا اعضای هیات مدیره باشگاه می‌شنویم که مشکلی در این خصوص وجود ندارد اما آیا این تمام ماجراست و باید به این مصاحبه‌های امیدوار کننده دلخوش باشیم؟

حالا که مدیران باشگاه پرسپولیس بحران مجوز حرفه‌ای را پشت سر گذاشته‌اند به این نکته اشاره دارند که با بخشی از طلبکاران شاکی توافق کرده‌اند و در فرصت باقیمانده نیز با بقیه توافق و تسویه حساب می‌کنند اما فکر می‌کنید از این مهلت چقدر باقی مانده است؟ پرسپولیس بابت تعهداتش به فدراسیون و کمیته صدور مجوز حرفه‌ای سفته داده اما اگر تا سه شنبه یعنی سه روز دیگر با طلبکارانش تسویه حساب نکند و رضایت‌شان را نگیرد این سفته‌ها قابل اجراست. باشگاه پرسپولیس با ارائه همین سفته‌ها موفق شد فعلا داستان مجوز حرفه‌ای را پشت سر بگذارد اما این مساله عین تخلف بوده چرا که برخلاف تاکید کنفدراسیون فوتبال آسیا تسویه حسابی با طلبکاران صورت نگرفته و این اتفاق تنها با ضمانت آن سفته‌ها رخ داده است. در واقع مهدی محمد نبی به‌عنوان مسوول کمیته فوق با اطمینان از اینکه سفته تعهد محکمی از سوی باشگاه پرسپولیس محسوب می‌شود این مجوز را صادر کرد اما اگر پرسپولیس نتواند تا سه‌شنبه با طلبکارانش تسویه حساب کند یا این سفته‌ها باید قابل اجرا شود یا فدراسیون از محل درآمدهایش پول طلبکاران شاکی پرسپولیس را بدهد و بعدا از باشگاه پرسپولیس این پول‌ها را پس بگیرد تا خودش خلافکار تلقی نشود.

در واقع اگر تا سه شنبه اتفاق مثبتی در این حوزه نیفتد هر کدام از بازیکنان و مربیانی که از پرسپولیس طلب دارند می‌توانند فقط با مطلع کردن ‌ای‌اف‌سی از اتفاقات رخ داده باعث محرومیت باشگاه پرسپولیس و فدراسیون فوتبال ایران شوند پس احتمال اینکه پرسپولیس طی سه روز آینده دست بجنباند و رضایت آنها را بگیرد زیاد است. مطمئنا پرسپولیس اگر ذره‌ای راه فرار داشت پول طلبکارانش را پرداخت نمی‌کرد اما حالا چاره‌ای جز جلب رضایت مربیان و بازیکنان شاکی ندارد.

گفته می‌شود غیر از طلب علی دایی که بالغ بر 5/3 میلیارد تومان می‌شود پرسپولیس به بازیکنان و مربیانی که حکم انضباطی دارند چیزی حدود 6 میلیارد تومان بدهکار است و اگر قرار به تسویه حساب باشد این پول تا سه شنبه باید از جیب باشگاه رفته و به حساب بازیکنان و مربیان شاکی واریز شود. البته بازیکنان می‌توانند با پیچیده‌تر کردن بحث قضایی و شکایت شان، کار را به مراجع قضایی خارج از فوتبال بکشانند اما خیلی از آنها قید گرفتاری‌های این مساله را زده‌اند هرچند بابت تاخیر و تایید حکم انضباطی‌شان هم می‌توانند از باشگاه پرسپولیس رقمی بالغ بر رقم تعیین شده در حکم را بگیرند. پروسه شکایت انضباطی اینگونه است که بازیکنان به ازای میزان طلب شان باید 6 درصد از آن رقم را به حساب فدراسیون واریز کنند اما در صورت گرفتن حکم باید این مبلغ را به علاوه رقم اصلی حکم، به‌عنوان هزینه دادرسی از باشگاه پرسپولیس دریافت کنند.

باشگاه پرسپولیس، سازمان لیگ، کمیته انضباطی و کمیته تعیین وضعیت بازیکنان و مربیان سعی در لاپوشانی فهرست بازیکنان و مربیانی دارند که بابت شکایت‌شان از پرسپولیس حکم انضباطی دارند اما تا حالا چند مورد از این اسامی مشخص شده و هر کدام برای خودشان داستانی دارند.

علی دایی: دایی برای شکایت از پرسپولیس حدود 70 میلیون تومان هزینه کرد و در کمیته انضباطی و استیناف هم برنده شد اما باشگاه پرسپولیس با ارائه مدارکی این پرونده را به دادگاه تجدید نظرخواهی ویژه کشاند. گفته می‌شود علت عصبانیت شدید دایی از مدیران باشگاه پرسپولیس همین مساله بوده و بعید است او در این مقطع فقط با دریافت مبلغ مالیاتش که خودش آن را پرداخت کرده به باشگاه پرسپولیس رضایت بدهد.

اشپیتیم آرفی: برخی دوستان آرفی در پرسپولیس می‌گفتند این بازیکن چیزی حدود 200 هزار یورو از این باشگاه طلب دارد اما طلب دقیق این بازیکن 109 هزار یورو یعنی چیزی حدود 500 میلیون تومان است. ظاهرا وکیل سابق آرفی با پرسپولیس توافقاتی کرده بوده که این توافق از نظر خود بازیکن موجه نبوده است. ظاهرا این شخص حق مصالحه نداشته و وکالت او نیز باطل شده بوده تا شیری وکالتش را بگیرد. البته باشگاه پرسپولیس برای پرداخت پول آرفی هیچ تماسی با این بازیکن و شیری نگرفته است.

مهدی شیری: چند روز قبل نماینده باشگاه پرسپولیس با این بازیکن تماس می‌گیرد و بابت توافق برای تسویه حساب طلب 90 میلیونی او مبلغی پیشنهاد می‌کند که شیری از شنیدن این مبلغ ناچیز که ظاهرا کمتر از نیمی از رقم طلبش بوده عصبانی شده و رضایت نمی‌دهد.

میثاق معمارزاده: این بازیکن نزدیک به 390 میلیون از پرسپولیس طلبکار است که البته به ازای 92 میلیون آن حکم انضباطی دارد. این بازیکن هفته پیش برای دریافت طلبش به باشگاه پرسپولیس مراجعه کرد و قرار است طی امروز و دوشنبه از طریق فدراسیون پیگیر مطالباتش باشد.

مجتبی زارع: این بازیکن 120 میلیون تومان از باشگاه پرسپولیس طلب دارد و ظاهرا در مقطعی با گرفتن وکیل از طریق دادگستری شکایت کرده و حکم توقیف اموال هم گرفته بود اما ظاهرا به جای مشخصی نرسیده و چیزی عایدش نشده.

سپهر حیدری: سپهر هم علیه باشگاه پرسپولیس حکم داشت اما باشگاه پرسپولیس چند روز قبل با او توافقاتی داشته تا چیزی حدود 70-60 درصد طلب 90 میلیونی‌اش را پرداخت کند اما هنوز پولی به این بازیکن پرداخت نشده است.

جلال اکبری: بابت طلب 130 میلیونی‌اش از 6 سال قبل حکم کمیته انضباطی دارد اما با او هم توافقی صورت نگرفته تا تهدید کند به فیفا شکایت خواهد کرد و حتی شکواییه‌ای را هم در این خصوص تنظیم کرده است.

به غیر از اینها نفراتی نظیر مهدی جعفرپور و چند بازیکن دیگر هم هستند که مجموع مطالبات شان از باشگاه پرسپولیس بالغ بر 6 میلیارد تومان می‌شود. ظاهرا قرار است فردا حامی باشگاه پرسپولیس پولی به حساب این باشگاه واریز کند و طلبکاران شاکی امیدوارند تا قبل از مهلت اجرایی شدن سفته‌ها مطالبات‌شان را دریافت کنند چون در غیر این صورت این بدهی 10-9 میلیاردی برای فدراسیون فوتبال و باشگاه پرسپولیس به شدت گران تمام خواهد شد. /ایلنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: