کد خبر: ۲۷۲۰۶
تعداد بازدید: ۴۳۷
تاریخ انتشار: ۰۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۴۸
از نظر بسیاری از فعالان اجتماعی، مشاهده فوتبالیست‌های سیگاری در اجتماع و یا در جلد مجلات شهرت آنها را در ذهن افکار عمومی تخریب می‌کند.
سیگار قاتل فوتبالیست‌هاست
با گسترش نشریات زرد یا پاپارازی در چند سال اخیر و افزایش تعداد عکاسان کنجکاو، اکثر ورزشکاران معروف و صاحب‌نام مخصوصا فوتبالیست‌های محبوب از زندگی خصوصی محروم شده‌اند. از این رو اوقات فراغت آنها که معمولا با سیگار کشیدن پر شده، اغلب از لنز دوربین عکاسان پنهان نمی‌ماند.

به گزارش تجارت امروز، اگرچه در گذشته نیز کشیدن سیگار در بین فوتبالیست‌ها شایع بوده است، اما در شرایط فعلی و افزایش نفوذ رسانه به حریم خصوصی این افراد، شرایط برای محبوبیت فراتر از انتظار این قشر مرفه جامعه در بین جوانان و نوجوانان آماده شده است. این شرایط در نظر بسیاری از کارشناسان رسانه و جامعه‌شناسان به عنوان یک معضل اجتماعی شناخته می‌شود.

زندگی در رفاه کامل و کسب درآمدهای چند ده میلیون دلاری فوتبالیست‌های معروف در نظر بسیاری از جوانان و نوجوانان قبل از شناخت کامل صرفا در زندگی سالم و بدور از عادت‌های نسنجیده مثل مصرف سیگار و مشروبات الکی خلاصه می‌شود، اما این نگاه پس از افشاء زندگی خصوصی فوتبالیست‌های معروف در نظر جوانان یا به اصطلاح علاقه‌مندان به طور کلی دگرگون می‌شود.

اگرچه سهم رسانه و همچنین مربیان در کنترل رفتار فوتبالیست‌های معروف به عنوان یک الگو برای جوانان نیز نباید نادیده گرفته شود، اما این مسئله زمانی پیچیده‌تر می‌شود که بعضی از مربیان معروف نیز به صورت آشکار در زمین فوتبال سیگار می‌کشند.

اولیویه ژیرو، مهاجم جوان آرسنال در مصاحبه اخیر خود با مطبوعات انگلیسی اعلام کرد: متاسفانه تعداد بازیکنان سیگاری در تیم‌های باشگاهی انگلیس رو به افزایش است، به‌طوری‌که در شرایط فعلی حداقل بین سه یا چهار بازیکن سیگاری در هر تیم وجود دارد.

وی معتقد است که از نظر بیشتر فوتبالیست‌ها مصرف سیگار تاثیری در عملکرد آنها ندارد، هرچند که این باور درست نیست، اما نکته مهمتر از مصرف سیگار، نمایان شدن تصویر فوتبالیست‌های سیگاری معروف در جلد نشریات پرتیراژ و یا در اخبار تلویزیون است.

از نظر بسیاری از فعالان اجتماعی، مشاهده فوتبالیست‌های سیگاری در اجتماع و یا در جلد مجلات شهرت آنها را در ذهن افکار عمومی تخریب می‌کند، هرچند که نباید انتظار داشت که این افراد به صورت ایده‌آل زندگی کنند، اما باید حداقل از آنها انتظار داشت که برای جلوگیری از جذب بیشتر جوانان و نوجوانان به سیگار و سایر مواد مخدر این عادت‌های ناشایست را در اجتماع انجام ندهند.

در لیست فوتبالیست‌های معروف که در حین سیگار کشیدن در اجتماع شکار شده‌اند، هستند افرادی که حداقل یکبار و یا چندبار در لیست بهترین فوتبالیست‌های جهان حضور داشته‌اند.

شاید برای بسیاری از علاقه‌مندان به فوتبال دیدن تصویر لیونل مسی در حال سیگار کشیدن شگفت‌انگیز باشد، اما این ستاره فوتبال بارها در حین سیگار کشیدن مشاهده شده است.

در بین لیست 10 ستاره فوتبال سیگاری از نگاه نشریه اسپورتر بازیکنان صاحب‌نام دیگری همچون وین رونی بازیکن سابق منچستر یونایتد و تیم ملی انگلیس نیز وجود دارد.

جرج بست و پل گسکوین نیز دو بازیکن سابق تیم ملی انگلستان بودند که پس از رسیدن به شهرت و محبوبیت در فوتبال جزیره متاسفانه با مصرف بیش از حد مشروبات الکلی و سیگار به سرعت از جایگاه اجتماعی خود طرد شدند.

متاسفانه از نظر بسیاری از فوتبالیست‌های حرفه‌ای و بعضی مربیان سیگار کشیدن مربوط به حریم خصوصی زندگی افراد است، اما لازم است بدانید که بعضی از مربیان با تجربه نظیر آرسن ونگر مربی آرسنال نیز پس از مشاهده سیگار کشیدن دروازه‌بان تیمش در حمام رختکن در برابر رسانه‌ها اعلام کرد که اگرچه به شدت با سیگار کشیدن مخالف هستم اما معتقدم که مصرف سیگار به ویژه در حریم خصوصی یک مسئله شخصی است.

اگرچه مصرف مشروبات الکلی و استعمال دخانیت از نظر کارشناسان ورزشی و متخصصان سلامت بعضا با تغییر زاویه دید همراه شده است، اما از نظر علمی و طبق تحقیقات انجام شده توسط بسیاری از محققان، تاثیر منفی مصرف مشروبات الکلی در مقایسه با سیگار بسیار شدیدتر است. بنابراین بر هیچکس پوشیده نیست که مصرف مشروبات الکلی کاملا در تضاد با ورزش است.

سیگار قاتل فوتبالیست‌هاست
تاثیر مصرف سیگار در سلامت ریه

محققان دریافتند که مصرف سیگار توانایی جذب اکسیژن از بافت پوششی ریه را کاهش می‌دهد. در واقع جذب نیکوتین از ریه عامل اصلی تنگی نایژک‌ها یا کیسه‌های هوایی مرطوب تبادل‌‎کننده گازهای محلول در خون با هوای آزاد است.

از نظر بسیاری از محققان سیگار علاوه بر هزاران ماده شیمیایی ناشناخته، دارای دو فاکتور خطرناک اصلی نیکوتین و مونوکسیدکربن است. نیکوتین عامل اصلی تنگ‌کننده رگ‌های قلب و ریه است و مونوکسید کربن نیز پس از پیوند با هموگلوبین، عامل اصلی کاهش توان اکسیژن رسانی خون است.

تاثیر مصرف سیگار در سلامت قلب و عروق

مصرف سیگار عامل اصلی کاهش توان پمپاژ قلب و خون‌رسانی رگ‌های اصلی و مویرگ‌ها است. سلامت و عملکرد صحیح قلب تابع اکسیژن‌رسانی صحیح به بافت ماهیچه‌ای قدرتمند آن است که انرژی و اکسیژن زیادی را به نسبت حجم مصرف می‌کند.

هنگامی که قلب با کاهش اکسیژن مواجه می‌شود، به طور طبیعی توان خروجی را کاهش می‌دهد و شرایط زمانی حادتر می‌شود که با ورود نیکوتین به خون رگ‌ها تنگ‌تر و فشارخون  افزایش می‌یابد. بنابراین فوتبالیست‌هایی که سیگار می‌کشند زودتر از هم تیمی‌های سالم خسته می‌شوند.

تاثیر مصرف سیگار در توان عضلانی فوتبالیست‌ها

بر اساس آخرین یافته‌های محققان، مصرف سیگار علاوه بر مشکلات قلبی و ریوی سلامت استخوان‌ها و عضلات را تهدید می‌کند.

 با توجه به اینکه ورزشکاران به ویژه فوتبالیست‌ها بیشتر از افراد معمولی از عضلات و استخوان‌های خود استفاده می‌کنند، بنابراین عضلات آنها به حجم بیشتری از خون و اکسیژن برای عملکرد بهتر نیاز دارد.

مصرف سیگار که با انقباض رگ‌های خون‌رسان همراه است، می‌تواند زمینه را برای کاهش خون رسانی به عضلات و استخوان‌ها آماده کند، بنابراین فوتبالیست‌های سیگاری معمولا با افت توان ماهیچه‌ای در حین دویدن مواجه می‌شوند.

مصرف سیگار همچنین خطر ابتلا به پوکی استخوان را دو چندان می‌کند. خطر پوکی‌استخوان در زنان فوتبالیست سیگاری اغلب بیشتر از مردان است و در صورت بی‌توجهی به این مسئله به علت کاهش توده استخوانی خطر شکستگی ناگهانی استخوان افزایش می‌یابد.

تاثیر مصرف سیگار در توانایی بهبود بعد از جراحت

طبق آخرین مطالعات انجام شده، مواد شیمیایی موجود در سیگار باعث آزادسازی آنزیم‌های خطرناکی می‌شوند که کلاژن و سایر پروتئین‌های پوست و همچنین فاکتورهای متصل کننده بافت‌ها را به تدریج نابود می‌کند.

مواد شیمیایی موجود در سیگار همچنین فرایند سنتز یا تولید کلاژن ضروری برای ترمیم جراحت را آهسته می‌کنند.

از آنجایی‌که کلاژن عامل اصلی ترمیم جراحت تاندون‌ها و رباط‌های آسیب‌دیده است، بنابراین فرایند ترمیم جراحت در فوتبالیست‌های سیگاری در مقایسه با فوتبالیست‌های معمولی با سرعت کمتری صورت می‌پذیرد.

اثرات بلندمدت سیگار در فوتبالیست‌ها

اگرچه مصرف سیگار تاثیر آنی در عملکرد فوتبالیست‌ها دارد اما اعتیاد به سیگار عوارض طولانی‌مدت و البته خطرناک‌تری را نیز به همراه دارد.

امروزه بر هیچکس پوشیده نیست که عامل اصلی سرطان ریه، برونشیت مزمن و آسم، سیگار است. متاسفانه ابتلا به هرکدام از این بیماری‌های مهلک به معنای پایان دوره حرفه‌ای فوتبالیست‌های شناخته شده است.

منابع

www.mirror.co.uk

www.thesportster.com

www.livestrong.com

www.dailymail.com


*
منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری