کد خبر: ۲۷۴۶۷
تعداد بازدید: ۳۲۰
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۶ - ۲۲:۵۲
فرزند پادشاه سابق سعودی حاضر شده 1 میلیارد دلار از دارایی هایش را به عنوان جریمه به دولت سعودی بدهد.
1 میلیارد دلار داد و آزاد شد!
شاهزاده "متعب بن عبدالله" فرزند پادشاه سابق سعودی پس از 3هفته بازداشت به اتهام فساد اقتصادی، پس از توافق با مقامات دولتی برای پرداخت 1 میلیارد دلار از دارایی هایش به عنوان جریمه به دولت سعودی، دیروز از بازداشت آزاد شد.

به گزارش تجارت امروز به نقل از خبرگزاری رویترز، متعب بن عبدالله 65 ساله، 3 هفته پیش به همراه جمع دیگری از شاهزاده ها و مقامات سابق و کنونی عربستان که گفته می شود نزدیک به 200 نفر بوده اند، به اتهام فساد مالی دستگیر و در هتل 5 ستاره "ریتز کارلتون" در ریاض تحت بازداشت بود.

متعب بن عبدالله که پسر عموی محمد بن سلمان ولیعهد کنونی سعودی است، مدتی پیش از دستگیری از فرماندهی گارد ویژه عربستان سعودی اخراج شده بود. او از ماه می 2013 در این سمت بود. دستگیری او در حالی است که او پیشتر و در دوران پادشاهی پدرش" ملک عبدالله" به عنوان یکی از گزینه های پادشاهی آینده سعودی مطرح بود.

شاهزاده متعب در پرونده فساد مالی خود به اختلاس و اعمال نفوذ در قراردادهایی دولتی به ارزش 10 میلیارد دلار به نفع شرکت هایش متهم شده است.

گفته می شود به همراه متعب، دولت سعودی با 3 تن دیگر از شاهزادگان دستگیر شده نیز برای آزادی آنها در قبال دریافت مبالغی از دارایی هایشان به عنوان جریمه، توافق حاصل کرده است.

در روزهای گذشته اخبار ضدو نقیضی درباره وضعیت نگهداری شاهزاده های دستگیر شده در هتل "ریتز کارلتون" ریاض منتشر شده و حتی برخی رسانه های بریتانیایی ادعا کرده اند دولت سعودی برای گرفتن اعتراف از این شاهراده ها آنها را با کمک شرکت های پیمانکاری غربی، شکنجه می کند.

دولت سعودی شاهزاده های دستگیر شده را در راستای دستورات کمیته ای موسوم به "مبارزه با فساد" که ریاست آن با محمد بن سلمان 33 ساله است، دستگیر کرده است. برخی تحلیلگران اما معتقدند این دستگیری ها به بهانه فساد بوده و هدف اصلی ولیعهد جوان سعودی آماده سازی شرایط و برداشتن رقبای خطرناک از سرراهش برای جانشینی پدر 81 ساله اش است. / عصر ایران
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری