کد خبر: ۲۸۲۱۲
تعداد بازدید: ۸۳۰
تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۳۳
براي نخستين بار همدان به عنوان ميزبان جشنواره ايکائو در زمينه مسابقه نمايش زيبايي اسب‌ انتخاب شد.

 

به گزارش تجارت امروز ، ابوالقاسم زاده مسئول کميته زيبايي هيأت سوارکاري همدان با اعلام اين خبر گفت: اين جشنواره به مدت سه روز از تاريخ 6 لغايت 8 تيرماه 1397 در همدان برگزار خواهد شد.

وي در اين زمينه گفت: اين جشنواره با حضور زيباترين اسب‌ها به ميزباني همدان و در جزيره شادي اين شهر برگزار مي‌شود .

قضاوت اين دوره از رقابت‌هاي بين‌المللي را همانند سنوات گذشته بهترين داوران جهاني ايکائو برعهده خواهند داشت  و به برترين‌هاي شرکت کننده جوايز ارزشمندي اهداء خواهد شد.

ابوالقاسم‌زاده عنوان کرد: اصطبل مري در ورکانه و ردپاي مهري قراگزلو در همدان يکي از عوامل تأثيرگذار در کسب اين ميزباني بود که حالا همدان را در صدر اخبار جهاني پيرامون اسب قرار خواهد داد.

وي با اشاره به جايگاه مهري قراگزلو در عرصه اسب و اسب سواري در دنيا گفت: هر آنکس که اسب و اسب سواري را مي‌شناسد با نام مهري قراگزلو به خوبي آشناست و آنچه برای همدانی باعث افتخار است گره خوردن نام وی با همدان است چرا که او تنها پرورش دهنده اسب اصيل ايراني بود که بنيانگذار تبار نامه اسب اصيل ايران و موسس کانون اسب اصيل ايران بود او زندگي خود را وقف پرورش و معرفي ن‍‍ژاد اسب اصيل ايران کرد که از نژاد اسب عربي است.

وی همچنین عنوان کرد : مهري قراگزلو دختر مهدي قراگزلو معروف به امير تومان قراگزلو که روزگاري سفير ايران در آمريکا نيز بوده از کودکی با اسب آشنا بود که همزمان با زندگي پدر و چه پس از آن همواره اسب‌هاي متعددي در اصطبل ملک روستايي خود داشت.

 وي بعدها با مجيد بختيار نماينده مجلس شوراي ملي و از روساي ايل بختياري ازدواج کرد که نژاد اسب اصيل خوزستان را که به زودي به تنها علاقه مهري بدل شد به او معرفي کرد.

مسئول کمیته زیبایی هیات سوارکاری عنوان کرد : وی  براي آنکه نژاد اسب اصيل را به تأييد سازمان جهاني اسب عرب برساند در نواحي صعب‌العبور غرب ايران سفرهاي بسياري کرد تا با پرورش دهندگان محلي که آگاهي‌هاي درباره نژاد اسب‌ها و تاريخچه پرورش اسب داشتند ملاقات کند و تبار نامه‌هاي اسب اصيل را فراهم آورد.

وی  همچنين عنوان کرد: مسابقه نماش زيبايي اسب از جمله مسابقه مهم در زمينه اسب سواري است که این بار  به ياد مرحوم مهري قراگزلو بنيانگذار اسب اصيل ايران و به پاس زحمات 20 ساله وي در تیرماه 1397 در  همدان برگزار خواهد شد.

وي در ادامه گفت: انتخاب همدان به عنوان پايتخت گردشگري آسيا 2018 يکي از مهمترين محورهايي بود که برنامه‌ريزان در برگزارکنندگان اين رويداد جهاني را ترغيب کرد تا به واسطه آن ميزباني را نصيب همدان کنند.

ابوالقاسم زاده تأکيد کرد: حضور اسب‌سواران حرفه‌اي بين‌المللي به همراه حداقل 90 اسب در اين رويداد جهاني مي‌تواند فرصت بي‌بديلي براي معرفي ظرفيت نگهداري و پرورش اسب در همدان باشد.

وي گفت: مکان برگزاري جشنواره زيبايي است در جزيره شادي است اما حضور اسب‌سواران در ورکانه و بازديد از اصطبل مري و معرفي اين ظرفيت شاخص از برنامه‌هاي مدون اين رويداد خواهد بود.

چه اسب سواري از علايقتان باشد و چه نباشد محال است انگيزه حضور در اصطبلي که 8 ماه پيش راهي آثار ملي ايران شد در شما ايجاد نشود. نام «مهري خانم قراگزلو» از آن دست نام‌هايي است که به عنوان  فرصتي نه تنها  در غرب  کشور بلکه در عرصه ملی و بین المللی از آن ياد مي‌شود ناخودآگاه تصويرزني با اراده و مهم براي آنکه ثابت کند تاريخ و طبيعت و اصالت ايراني تا هميشه مي‌ماند در ذهن نقش مي‌بندد حالا آنچه از اين زن ايراني ورکانه‌اي در حافظه تاريخ مانده است اصطبلي است که معماري و تاريخ آن نيازمند معرفي و حفاظت است و چه بهانه ای زیباتر از برگزاری چنین رویدادهای مهمی در زمینه اسب سواری که حالا قرار است در همدان به انجام برسد .

اين اصطبل در اواخر دهه 40 با معماري سنگي ايران ساخته شد و چهره جهاني پرورش اسب «مري ليلي قراگزلو» اين اصطبل را با معماري منحصر به فرد با مصالح سنتي و سنگي در جنوب روستاي ورکانه که حالا چند سالي است عنوان روستاي گردشگري را با خود يدک مي‌کشد ساخت. گفتني است، نگراني‌ها در راستاي کمن توجهي به ظرفيت پرورش و نگهداري اسب اصيل ايراني در همدان که روزگاري خواستگاه اين اتفاق مهم بوده است حالا دوستداران اين عرصه را بر آن داشته است تا براي حفظ داشته‌هاي غني تاريخي و فرهنگي و ورزشي با حمايت از برگزاري چنين رويدادهايي پاي کار بيايند.

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری