کد خبر: ۲۸۸۴۲
تاریخ انتشار: ۰۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۱

قوه قضاییه برخورد مناسبی با اختلاس‌گران ندارد

صندوق‌های بازنشستگی به حیاط خلوت برخی مدیران تبدیل شده است.
قوه قضاییه برخورد مناسبی با اختلاس‌گران ندارد
نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس با بیان این‌که صندوق‌های بازنشستگی باید منابع خود را به‌سمت بنگاه‌های سودده ببرند، بر لزوم خروج این صندوق‌‎ها از صنایع تاکید کرد و گفت که عدم برخورد قضایی مناسب با اختلاس‌گران، منجر به توسعه فساد شده‌است.

به گزارش تجارت امروز؛ هدایت‌الله خادمی با اشاره به مشکلات فراوان صندوق‌های بازنشستگی و راه‌های خروج این صندوق‌ها از وضعیت بحرانی اعلام کرد: متاسفانه شاهدیم که صندوق‌های بازنشستگی به‌جای انجام وظایف خود به کار بنگاه‌داری رو آورده‌اند.

صندوق‌های بازنشستگی باید منابع خود را به‌سمت بنگاه‌های سودده ببرند

وی افزود: صندوق‌های بازنشستگی باید منابع خود را به سمت بنگاه‌هایی ببرند که مزیت اقتصادی و سودآوری داشته باشد که برای مردم،‌ بیمه‌گزاران و مستمری‌بگیران به‌وجود نیاید و در کنار آن، منجر به شکوفایی تولید شود.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به تجربیات مشابه درجهان یادآور شد: صندوق‌های بازنشستگی در کشورهای توسعه‌یافته به هولدینگ‌های بزرگ تبدیل شده و کار اقتصادی انجام می‌دهند منتها تفاوت کار آن‌ها با این ما این است که در این کشورها، کار بر پایه اصول کارشناسی انجام می‌شود و تمشیت امور در اختیار کسانی قرار می‌گیرد که از تجربه و شایستگی لازم برخوردار هستند اما متاسفانه در کشور ما این مسیر طی نشد.

صندوق‌های بازنشستگی به حیاط خلوت برخی مدیران تبدیل شده است

نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:‌ صندوق‌های بازنشستگی در کشور ما به سمت بخشی از صنایع رفتند که تخصصی در آن حوزه ندارند و فارغ از این رویکرد غیرکارشناسی، متاسفانه سرمایه‌گذاری صندوق‌های بازنشستگی در آن صنایع نیز بیشتر به این دلیل است که فضای صنعت را به حیاط خلوت خود تبدیل کنند تا بتوانند افراد نزدیک به خود را به‌عنوان مدیران صنایع به کار بگیرند.

وی ادامه داد: به هر حال وقتی نتوانیم صنعتی را که در اختیار داریم، به‌درستی اداره کنیم، طبیعتاً امکان سوددهی وجود نداشته و این صنایع زیان‌ده خواهد شد.

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس در پاسخ به سوالی درمورد راه‌کارهای خروج صندوق‌های بازنشستگی از وضعیت بحرانی گفت: معتقدم این صندوق‌ها یا اساساً نباید به سمت کارهای اقتصادی می‌رفتند یا حال که این طور شده، باید به شیوه‌ای اصولی و با رعایت نکات کارشناسی اقدام می‌کردند.

صندوق‌های بازنشستگی باید با روندی زمان‌مند از صنایع خارج شوند

او اضافه کرد:‌ در حال حاضر تنها راه خروج از این وضعیت بحرانی این است که صندوق‌های بازنشستگی با روندی زمان‌مند و بلندمدت از سازمان‌ها، شرکت‌ها و صنایعی که خریداری کرده‌اند، خارج شوند تا بتوانند وضعیت خود را بهبود ببخشند و یا به سراغ کارشناسان این حوزه رفته و این صنایع را در اختیار افراد توانمند و باتجربه قرار دهند که بتوانند صنایع را از حالت زیان‌ده خارج کرده و به سوددهی برسانند.

نماینده اصولگرای ایذه و باغملک در مجلس با انتقاد نسبت به اوضاع نابه‌سامان صندوق‌های بازنشستگی، در واکنش به این سوال که باتوجه به ارائه گزارش‌های کارشناسی ازسوی مرکز پژوهش‌های مجلس، آیا راه‌حلی از سوی این نهاد مطالعاتی برای خروج صندوق‌های بازنشستگی از وضعیت بحرانی پیشنهاد شده، گفت:‌ راه‌حل خروج از این وضعیت ساده است و نیاز نداریم به اصطلاح چرخ را مجدداً اختراع کنیم.

اگر از وضعیت صندوق‌های بازنشستگی نروژ الگوبرداری کنیم، ما هم نروژ می‌شویم

وی افزود: باید ببینیم دنیا به چه سمتی رفته و اقتصاد جهانی چگونه عمل می‌کند. کافی است به عنوان مثال از وضعیت صنایع و صندوق‌های بازنشستگی در کشوری همچون نروژ یا فندلاند الگوبرداری کنیم تا ما هم ظرف چندسال نروژ یا فندلاند شویم و باتوجه به این‌که منابع بیشتری در اختیار داریم، می‌توانیم از این کشورها هم پیشی بگیریم.

نماینده اصولگرای ایذه و باغملک در مجلس تصریح کرد: مشکل ما این نیست که راه‌حل خروج از بحران را نمی‌دانیم،‌ مشکل این است که مدیران و کسانی که در راس امور هستند، تمایلی به تغییر اوضاع ندارند. درواقع یا راه‌حل خروج از این وضعیت را نمی‌دانند یا به فساد اقتصادی آلوده شده‌اند.

قوه قضاییه برخورد مناسبی با اختلاس‌گران ندارد

خادمی با بیان این‌که صندوق‌های بازنشستگی عملاً به حیاط خلوت برخی مسئولان تبدیل شده، یادآور شد: متاسفانه قوه قضاییه برخورد مناسب با اختلاس‌گران ندارد. این درحالی است که در دیگر کشورها اگر کسی مرتکب اختلاس شود،‌ یا با حکم اعدام روبرو خواهد شد یا پیش از آن‌که مورد برخورد قضایی قرار گیرد، خودکشی می‌کند؛ چراکه بار جریمه به‌قدری بالاست که متخلف قادر به تحمل آن نیستند.

عدم برخورد قضایی مناسب با متخلفان اقتصادی منجر به توسعه فساد شده است

نایب رییس کمیسیون انرژی مجلس اعلام کرد: ببینید چه زمانی در چند دهه اخیر با مسئولان دولتی که مرتکب تخلف و اختلاس می‌شوند، برخورد قضایی مناسب صورت گرفته است! بنابر این فساد توسعه می‌یابد و آن‌چنان که رهبری نیز فرمودند نمی‌توان با دستمال کثیف، شیشه ناپاک را تمیز کرد.

خادمی در پایان تصریح کرد: متاسفانه امروز به‌جایی رسیده‌ایم که برخلاف دهه ۶۰ که باید می‌گشتیم تا یک مسئول فاسد پیدا کنیم، اکنون باید بگردیم تا یک مسئول سالم پیدا کنیم. /ایلنا
عضویت درکانال تلگرام
نظر شما