کد خبر: ۳۱۴
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۳ - ۱۳:۴۳
ناصر حکیمی درباره تغییر تراکنش های بانکی با واریز یارانه در هر ماه گفت: در روزهای عادی در شبکه شاپرک بین ۴۵ تا ۵۰ میلیون تراکنش وجود دارد که در برخی مواقع از جمله زمان واریز یارانه ها با رشد قابل ملاحظه ای همراه می شود.
ایسنا: مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی اعلام کرد که روز بعد از واریز یارانه نقدی تراکنش های شبکه بانکی تا 65 میلیون هم افزایش می یابد.

ناصر حکیمی درباره تغییر تراکنش های بانکی با واریز یارانه در هر ماه گفت: در روزهای عادی در شبکه شاپرک بین ۴۵ تا ۵۰ میلیون تراکنش وجود دارد که در برخی مواقع از جمله زمان واریز یارانه ها با رشد قابل ملاحظه ای همراه می شود.
 
وی افزود: روز بعد از واریز یارانه های نقدی حدود ۲۵ درصد به تعداد تراکنش های بانکی اضافه می شود.
 
مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی یاد آور شد: در آخرین یارانه ای که در دی ماه به حساب سرپرستان خانوار واریز شد تراکنش های بانکی مرز ۶۵ میلیون را نیز رد کرد.
 
این آمار در حالی مطرح می شود که از سال ۱۳۸۹ و با مطرح شدن بحث واریز یارانه های نقدی به حساب متقاضیان زمان پرداخت آن مورد توجه بانک مرکزی قرار داشت چرا که وقتی قرار باشد همزمان در یک روز و ساعت معین چند هزار میلیارد تومان به حساب میلیونها نفر واریز شود طبیعی است که با اقدام یکباره برای برداشت از بانکها حجم تراکنش ها به میزان زیادی افزایش یافته و شبکه را دچار اختلال می کند؛ براین اساس بانک مرکزی خواستار آن بود تا واریز یارانه با پرداخت حقوق کارمندان، بازنشستگان و مستمری بگیران همراه نباشد.
 
این در حالی است که با توجه به اینکه ثباتی در زمان پرداخت یارانه ها وجود نداشت سال گذشته بود که بانک مرکزی پیشنهاد واریز یارانه نقدی در اواسط هر ماه و روزهای پایانی هفته را به سازمان هدفمند کردن یارانه ها ارائه داد که البته تا حدودی از سوی این سازمان با ملاحظاتی همراه شد.
 
اما در ادامه روال به گونه ای تغییر کرد که اکنون حدود یک سالی است یارانه ها در زمان نسبتا شخصی و در دهه سوم هر ماه به حساب یارانه بگیران واریز می شود که تقابلی با زمان واریز حقوق کارکنان و بازنشستگان ندارد و از شدت اختلالی که در شبکه بانکی ایجاد می کرد به نحو قابل توجهی کاسته شده است.
 
بنابراین گزارش، معمولا در ساعت ۲۴ بیست و دوم هر ماه، بیش از ۳۵۰۰ میلیارد تومان یارانه نقدی به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود که شامل یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی ۷۶ میلیون متقاضی است . این در حالی است که یارانه نقدی از همان زمان واریز به حساب های بانکی قابل برداشت است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
گزارش تصویری