کد خبر: ۳۷۲۳۴
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۴

امسال دیگر کم‌بارش‎ترین سال نیم قرن اخیر نیست

بررسی آمار بارش‌ها طی ۵۰ سال گذشته نشان می‌دهد که سال آبی ۸۶-۸۷ با مجموع بارش‌های ۱۴۳٫۳ میلیمتر، بدترین سال از نظر میزان بارش‌ها بوده و سال آبی جاری با عبور از این رقم، دیگر بدترین سال از نظر کم‌بارشی در نیم قرن اخیر نیست.
امسال دیگر کم‌بارش‎ترین سال نیم قرن اخیر نیستبر اساس آمار رسمی دفتر مطالعات پایه آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، مجموع بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری (ابتدای مهر ۹۶) تا ساعت ۱۸:۳۰ روز بیست و یکم اردیبهشت به ۱۵۰ میلی‌متر رسید.

به گزارش تجارت امروز، ثبت ۱۵۰ میلی‌متر بارش در سال جاری در حالی است که مقدار بارش‌ها در مدت مشابه سال گذشته ۲۲۳٫۴ میلی‌متر ثبت شده که مقایسه این دو رقم، نشان‌دهنده کاهش ۳۲٫۹ درصدی بارشها در سال جاری است.

همچنین میزان بارش‌های ایران در مدت مشابه در ۴۹ سال گذشته (درازمدت) به‌طور متوسط ۲۲۶٫۳ میلی‌متر بوده که در مقایسه با میزان بارش‌های سال جاری، از کاهش ۳۳٫۷ درصدی بارش‌ها در سال آبی ۹۷ ــ ۹۶ حکایت دارد.

در این مدت پربارش‌ترین نقطه کشور "رامسر ــ صفارود” در استان مازندران با ثبت ۹۰۷ میلی‌متر بارش و کم‌بارش‌ترین نقطه کشور "هوشک ــ سراوان” در استان سیستان و بلوچستان با ثبت ۳٫۳ میلی‌متر بارش بوده است.

تا پیش از این، سال آبی ۹۶-۹۷ کم بارش ترین سال آبی طی ۵۰ سال اخیر لقب داشت؛ اما با بارش‌های اخیر، سال جاری دیگر کم بارش ترین سال نیم قرن اخیر نیست.

بررسی آمار بارش‌ها در طی ۵۰ سال گذشته نشان می‌دهد که سال آبی ۸۶ – ۸۷ با مجموع بارش‌های ۱۴۳٫۳ میلیمتر، بدترین سال از نظر میزان بارش‌ها بوده و سال آبی جاری با عبور از این رقم، دیگر بدترین سال از نظر کم بارشی در نیم قرن اخیر نیست.

با این حال سال آبی جاری، کماکان در جدول کم‌بارش‌ترین سال‌های نیم قرن اخیر ایران بعد از سال آبی ۸۶ – ۸۷ در رتبه دوم قرار دارد.

 

منبع: تسنیم

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما