کد خبر: ۳۷۵۴۱
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۱:۱۲

پاکسازی در آموزش و ‌پرورش ترکیه!

موج جدیدی از پاک‌سازی در نظام آموزش و ‌پرورش ترکیه به راه افتاده‌است.
دولت ترکیه موج جدیدی از پاک‌سازی در نظام آموزش‌و‌پروش این کشور به راه‌اندخته است. این‌بار هم قرار است صدها معلم به صورت اجباری بازنشسته شوند.

به گزارش تجارت امروز به نقل از آژانس خبری آنادولو، دولت ترکیه موج جدیدی از پاک‌سازی در نظام آموزش‌و‌پروش این کشور به راه‌اندخته است. پاک‌سازی‌هایی که وزیر آموزش‌وپرورش ترکیه هم با آن موافق است؛ با این حال معلمان از اخراج و بازنشسته شدن همکاران خود به شدت ناراضی هستند.

به خصوص اینکه اکثر این معلمان کرد هستند و ظن آن می‌‌رود که دولت همانند گذشته قصد ارتباط دادن کردها با کودتای سال 2016  را دارد.

ترکیه همچنان دنبال بازداشت «کودتاچیان» است؛ برای دولت فرقی نمی‌کند که این پاک‌سازی‌ها را در کجا دنبال کند؛ مهم این نیست که همواره عده‌ای برای «تسویه حساب» باشند.

صدها معلم، کارگر، پرستار و... از زمان کودتا بیکار شده‌اند. دستگاه قضایی ترکیه برای بیشتر آنها پرونده‌سازی کرده است. با این حال همه آنها برای دفاع از خود در دادگاه حاضر نشده‌اند و حتی در صورت حاضر شدن در دادگاه حق برخورداری از وکیل را نداشتند.

دولت کارفرمایان بخش خصوصی را تهدید کرده است که نباید هیچ یک از اخراجی‌ها را استخدام کنند؛ آنها از نظر دستگاه‌های امنیتی مجرم هستند.

/ایلنا 
عضویت درکانال تلگرام
نظر شما