کد خبر: ۳۷۵۸۹
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۶

آقا جهان! کاش فقط برای فردوسی پور «زورو» نباشید

بدون تردید جهانگیر کوثری مثل هر کارشناس دیگری و البته قبل از همه ما حق اظهار نظر دارد و حرف‌های او درباره عادل فردوسی‌پور هم کمترین حق یک کارشناس برجسته چون اوست.
آقا جهان! کاش فقط برای فردوسی پور «زورو» نباشید

بدون تردید جهانگیر کوثری مثل هر کارشناس دیگری و البته قبل از همه ما حق اظهار نظر دارد و حرف‌های او درباره عادل فردوسی‌پور هم کمترین حق یک کارشناس برجسته چون اوست.

به گزارش تجارت امروز، فرهاد عشوندی: نوشتن هر آنچه از پی این در وصف آقا جهان کوثری یا عادل فردوسی پور می نویسم ، دلیلی بر احترامی که هر دوی این بزرگواران برایم دارند نیست اما مصاحبه اخیر آقا جهان و اینکه گفته فردوسی پور آدمی در راستا است و در تلویزیون اصلا کسی خارج از چارچوب نمی تواند باشد ، به نظرم نیاز به چند خطی نوشتن دارد.

بدون تردید جهان کوثری یک کارشناس خبره هم در مدیوم تلویزیون است و هم فوتبال را بهتر از ما می فهمد چون در سطحی عالی فوتبال بازی کرده است. او سال ها خودش ستاره اجرا و گزارش های ورزشی تلویزیون بوده و هیچ شکی در هیچ یک از این مسائل نیست.

قطعا همه ما هم می دانیم که هر کدام از مجریان تلویزیون برای پذیرش ضوابط خاص و خط قرمزهای رسانه ملی متعهد می شوند. درست مثل همه سال هایی که در دهه های 60 ، 70 و 80 ، خود آقا جهان متعهد به انجام شان بوده است . پس با این متر اگر ایشان با برچسب در راستا و هماهنگ به عادل طعنه زده باشد ، قبل از همه خودش را هم مورد عنایت قرار داده است.

عادل قطعا ضعف های زیادی دارد. از نوع گویش تا اجرا و تا استدلال های خاص و من در آوردی گوناگون که برایش می ایستد و باقی رقبا را از میدان به در می کند. همه اینها ولی دلیلی نیست که بگوییم او یک مجری «به فرموده است»

آقا جهان عزیز ، شما که خود بهتر از همه می دانید آنچه گفتید نمی تواند درست باشد. بله عادل ناچار است در مدیوم خط قرمزهای رسانه ملی عمل کند. درست مثل خود شما که باید در همین چارچوب فیلم بسازید اما واقعا فیلم های رخشان بنی اعتماد همان است که ابراهیم حاتمی کیا می سازد؟ آیا او در همین خط قرمزها به فرموده فیلم می سازد؟

راستش اقلا درباره اجراها و سیستم کاری خودتان ، به قاطعیت عرض می کنم ، همیشه سعی داشتید در راستا باشید. هیچ گاه دنبال پرده دری و افشاگری نبودید و این اعتدال گرایی تان سبب شده هیچ وقت برنامه های تان اقلا با مدیوم ورزشی در خاطره ها نماند. حتی در اجراهای مشترک تان با مرحوم اینانلو هم همیشه استاد مرحوم بود که تن به آب می زد. شما همیشه حفظ ارتباطات و دوستی های تان را بر جذابیت برنامه و خوشایند مخاطب ترجیح دادید . این حرف ها درباره عادل شاید تندترین حرف های زندگی تان باشد که اتفاقا به این دلیل که یکبار اظهار نظری صریح دارید ، گفته های تان برایم ستودنی است اما به نظرم این گفته های قابل ستایش تان منطبق با واقعیت نیست.

عادل می تواند ابزاری باشد برای نظام فکری حاکم بر رسانه ملی می تواند کمک کند به پروپاگاندای طرز فکر بسته ای که همه چیز را در آنجا سیاسی و خلاصه شده در قدرت چند نفر خاص یا گروهی تندرو می بیند اما 90 سعی کرده جریان مقابلی باشد در برابر این فشارها و بی تردید اوج محبوبیت مجری برنامه اش حاصل همین صراحت لهجه ، ایستادگی و مقاومت است. یکی را نام ببرید که 20 سال متوالی محبوب ترین باشد و ستاره اقبالش افول نکرده باشد.

داریم درباره ایران حرف می زنیم . ایرانی که مردمانش تشنه این هستند تا ستاره های شان را بشکنند و کریم شیره ای شان کنند. فرقی ندارد طرف علی پروین باشد که سلطانش می خوانیم، علی دایی یا مهران مدیری و حاتمی کیا و لیلا حاتمی یا حتی روحانی و چهره های سیاسی دیگر.

در این فضا عادل 20 سال است که بالا مانده و این یعنی مردم هنوز باور دارند او در راستا نیست و برای خودش و در مسیرشان گام بر می دارد ، خودسانسوری نمی کند و اگر هم سانسور کند ، خیلی رک به مردم می گوید:«سر ماجرای دخترها ، پدرم را در آوردند!» این صراحت لهجه اش ، اینکه خودش می گوید:«ایستادم و تاج و تخت شان را فرو ریختم » باعث شده مردم او را از خود بدانند و دوستش داشته باشند و خیلی از اشتباهاتش را هم نادیده بگیرند. درست مثل باران شما. درست مثل رخشان درخشان و بی مانند شما و سینمای ایران.

استاد کاش شما هم چنین رک باشید همیشه و یکبار فقط در پاسخ به سئوالی درباره عادل فردوسی پور ، زورو نباشید.

/آفتاب

عضویت درکانال تلگرام
نظر شما